VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

24.5.2017

Řádění kůrovce nemělo zásadní vliv na rozvoj firem v okolí Šumavy

V červnu vstoupí v platnost novela zákona o národních parcích. Někteří odpůrci novely tvrdí, že na fungování firem na Šumavě a v okolí měl zásadní vliv orkán Kyrill a následná kůrovcová kalamita. A že je novela zákona dalším hřebíčkem do rakve firem, které se věnují podnikání souvisejícímu s těžbou dřeva. Jak je to doopravdy?

24.5.2017

Stát rekordně staví, brzy však přijde útlum

Veřejný sektor zadal v prvních čtyřech měsících letošního roku stavební zakázky za 35 miliard korun. Oproti stejnému období vloni to představuje růst o úctyhodných 86 procent. Zároveň jde o nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Výhled je však pesimistický, protože zároveň o více než čtvrtinu klesl objem nově oznámených investic.

AKTUALIZOVÁNO
24.5.2017

Hrad bude mít k dispozici o 38 milionů víc než letos, rozpočet schválil výbor

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok na své výdaje 475,4 milionu korun. To je zhruba o 38 milionů korun víc, než jí přidělil letošní schválený rozpočet. Návrh rozpočtu na příští rok dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. 

24.5.2017

Biozemědělství je stále oblíbenější, má ale i odpůrce. Co jim vadí?

/INFOGRAFIKA/ Biopotraviny jsou mezi spotřebiteli stále na vzestupu a najdou se i tací, kteří by nic bez označení „bio" nesnědli. Přesto se mezi zemědělci najdou jak zastánci, tak odpůrci takzvaného biozemědělství.

24.5.2017

Policejní razie u Mercedesu. Vyšetřovatelé pátrali po falšování emisí

Další automobilka se dočkala prohledávání kanceláří kvůli emisním problémům. Tentokrát zavítala německá kriminálka do kanceláří celosvětového vedení automobilky Daimler, která vlastní značku Mercedes. Celkem 23 prokurátorů a 230 policistů prohledalo jedenáct kancelářských prostor v několika spolkových zemích.

23.5.2017

Zetor vydělal přes 100 milionů, odbytové krizi navzdory

Společnost Zetor Tractors vykázala v hospodaření za rok 2016 zisk ve výši 102 milionů korun. I přes kladný výsledek čelí brněnský výrobce traktorů dlouhodobě špatné situaci na západních trzích. Prodeje zemědělské techniky v Evropě se meziročně propadly o devět procent na nejnižší úroveň od krize v roce 2009.

23.5.2017

Děti do půl roku by neměly cestovat letadlem, říkají odborníci

Odborníci nedoporučují cestovat letadlem s dětmi mladšími než půl roku. Ohrozit je může velká koncentrace lidí či střídání teplot, tvrdí vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar a infektolog ze Slezské nemocnice v Opavě Ivo Hiemer. 

23.5.2017

Senioři nad 60 let pořád ještě nevzali mobil na milost

Pevným telefonním linkám v Česku rozhodně neodzvonilo. Podle průzkumu, který pro telekomunikačního operátora Nordic Telecom provedla agentura Starcom, plná třetina seniorů starších 60 let nadále používá pevnou telefonní linku, i když kromě ní vlastní i mobilní telefon. „Pro mnohé seniory je to jediné spojení s okolním světem i s příbuznými," konstatuje generální ředitel Nordic Telecomu Libor Dočkálek.

23.5.2017

NKÚ: Ředitelství silnic a dálnic zbytečně utrácelo za externí právníky

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak od začátku roku 2013 do září 2016 hospodařilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se svým majetkem a peněžními prostředky. Kontrola se netýkala činností ŘSD, které přímo souvisí s dálnicemi a silnicemi.

23.5.2017

Výdaje státu porostou. Nejvíce peněz dostane školství a ministerstvo práce

První návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny ministerstva financí počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Největší růst, o 32,6 miliardy korun, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy korun.

23.5.2017

Spekulace s nemovitostmi Českých drah znovu u soudu

Pražský městský soud se dnes začne zabývat kauzou prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově, ve které čelí obžalobě osm lidí. Podle obžaloby přišel stát kvůli nepravdivým znaleckým posudkům o několik set milionů korun.

23.5.2017

Český kapitál v tuzemských firmách dosáhl rekordní úrovně

Celkový objem českého kapitálu investovaného do základního jmění tuzemských firem se meziročně zvýšil o 66 miliard na 1 498 miliard korun, což představuje meziroční růst o 4,6 procent.

23.5.2017

Konopí ze zahraničí má certifikát, lékárny jej mohou objednávat

V lékárnách by mělo být brzy dostupné léčební konopí ze zahraničí. „Konopí, které do Česka dovezla soukromá firma, už má všechna potřebná povolení a lékárny si jej mohou začít objednávat," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

23.5.2017

Hospodářská komora: Ať zákonodárci ulehčí zaměstnávání lidí, ne naopak

Novela zákoníku práce zaměstnavatele nijak zvlášť nenadchla a neumožnila tolik potřebnou vyšší flexibilitu práce, tvrdí Hospodářská komora ČR. Podle ní je navíc současná podoba novely zatížena pozměňovacími návrhy odborářů, jejichž přijetí by výrazně zkomplikovalo vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

23.5.2017

Kupte si novou televizi, vzkazují poslanci. Blíží se přechod na signál DVB-T2

Televizní digitální signál budeme přijímat jiným způsobem. Zjednodušeně řečeno - technici vpustí do stejného kanálu více dat. Přechod na nový standard DVB-T2 bude spojen s náklady na straně televizních diváků v řádech stovek až tisícikorun. Lidé si budou muset pořídit nový televizor nebo set-top-box. Domácnosti tím však získají příjem televizních kanálů, aniž by museli pravidelně hradit měsíční poplatky, jako je tomu v případě ostatních platforem pro příjem vysílání.

23.5.2017

Zadlužení jednotlivců pokládá za vážný problém 71 procent lidí

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se v březnu věnovalo problematice dluhů a zadlužení. Zjišťovalol jednak názor na míru zadlužení běžných občanů ČR, jednak názor na míru zadlužení České republiky jako státu. 

22.5.2017

Odpad třídí stále více lidí. Radnice je motivují i dárky

Rok od roku Pardubice rozšiřují území, na němž mohou obyvatelé rodinných domů odkládat do samostatných kontejnerů biologicky rozložitelný odpad. Od roku 2007, kdy město s odděleným ukládáním bioodpadu začalo, ho separuje 2750 domácností. Letos byl sběr rozšířen i do okrajových částí města – do Lánů na Důlku a Opočínku.

22.5.2017

Pestré portfolio investic má smysl

/NAŠE PORADNA/ Základem úspěšného fungování ve světě financí je diverzifikované portfolio. A nemusíte být zkušený bankéř, abyste ho zvládli udržet.

22.5.2017

ČNB poprvé udělila licenci pobočce banky se sídlem mimo EU

Licenci v Česku získala čínská Industrial and Commercial Bank of China. Z pohledu Garančního systému finančního trhu se jedná o jedinou pobočku banky, která nemá sídlo v České republice, ale řídí se českým systémem pojištění vkladů.

22.5.2017

Poslanci navrhli pro státní firmy nové úlevy z registru smluv

Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu a národní podnik Budějovický Budvar možná dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Do evidence se také nebudou muset vkládat smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Předpokládá to novela zákona, kterou předložila skupina poslanců z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a Úsvitu.

22.5.2017

Itálie rozdává stovky hradů. Má ale podmínku

Toužíte po vlastním hradu nebo alespoň po sídle, které dýchá historií? V Itálii máte možnost. Země nabízí soukromým investorům zdarma víc než 100 historických památek. Má ale podmínku: nový vlastník je musí zrenovovat a transformovat do podoby turistického objektu.

22.5.2017

Rozpočet 2018 přinese růst důchodů, platů a dávek, ale i schodek 50 miliard

Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš.

22.5.2017

Vláda na vědu a výzkum schválila více peněz. Dá na ně přes 36 miliard korun

Na vědu a výzkum půjde v příštím roce 36,2 miliardy korun, což je zhruba o 3,5 miliardy víc než letos. Návrh vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) dnes schválila vláda. Materiál počítá i se zvýšením střednědobých výhledů do roku 2020. Více peněz by mělo jít zejména do aplikovaného výzkumu.

22.5.2017

Kontroloři si kvůli EET vyšlápli na trhovce, padaly pokuty

/ANKETA/ Trhy v bývalé cihelně v Rosicích na Chrudimsku zaznamenávají vysokou návštěvnost a prodejci si mnou ruce nad tržbami. Několik z nich si ale v sobotu namísto výdělku odvezlo domů tučnou pokutu od kontrolorů finančního a celního úřadu.

22.5.2017

Nápad s prodloužením metra na letiště zatím budí rozpaky

Otevření diskuse kolem možnosti dovést metro na Ruzyni zatím neznamenají nic konkrétního. Dál pokračují přípravy na budování železnice. Bude se do Ruzyně jednou jezdit na letiště metrem?

21.5.2017

Chorvatský supermarket je před krachem, krize může zachvátit celý Balkán

/VIDEO/ Největší chorvatský potravinový řetězec Agrokor je krůček před bankrotem. Pokud padne, může vyvolat krizi napříč celým Balkánem. Vláda řeší, jestli ho má zachránit. Ohroženo je skoro 200 tisíc pracovních míst. Chorvatskou ekonomiku přitom dával za vzor český ministr financí Andrej Babiš, když prosazoval zákon o EET. Ten nyní o Chorvatsku mlčí.

21.5.2017

Koupaliště se chystají na novou sezónu. Budou i zóny bez plavek

Povalování se u vody patří, stejně jako třeba zmrzlina, neodmyslitelně k létu. Majitelé koupališť už nyní dokončují přípravy na novou sezónu a dobu do otevření počítají jen na poslední týdny.

21.5.2017

Téměř miliardový výnos. Tím se chlubí výrobce Sapeli

Tržby výrobce interiérových dveří a zárubní dosáhly v loňském roce na metu 790 milionů korun. Výnosy byly v objemu 945 milionů korun. Zisk před zdaněním vzrostl oproti předchozímu roku o 62,5 procenta na hodnotu 33,8 milionů korun.

21.5.2017

„Skelet" mění majitele. Hotový však bude v termínu

/FOTOGALERIE/ První limit společnost Red House Development (RHD) splnila a budovu s koncem loňského roku opláštila a zastřešila. Druhý už se jí ale týkat nebude, budovu v minulém týdnu prodala dál.

21.5.2017

Hyundai a KIA budou muset v USA zřejmě stáhnout 1,7 milionu aut

Jihokorejské automobilky Hyundai a KIA čelí v Americe a Koreji vážným problémům. Automobilka Hyundai Motor, která v Kie vlastní více než třetinový podíl, zřejmě ztratí zásadní pozici na svých klíčových trzích. Bezpečnostní regulátoři v USA se pustili do rozsáhlého vyšetřování, které se dotkne 1,7 milionů vozidel. Podle serveru Foxbussines by stažení mělo začít zítřejším dnem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies