VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

18.5.2017

Dalo by se jezdit na letiště metrem? Primátorka chce odpověď

Je to nečekané, ale je to tu. V debatách o kvalitnějším dopravním spojení Letiště Václava Havla Praha s centrem metropole znovu ožívá možnost prodloužení trasy metra. Ještě se nevrací do hry, nicméně se dá hovořit o zmrtvýchvstání. Naznačují to alespoň snahy primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která variantu podzemní dráhy nevylučuje. 

18.5.2017

Finanční závazky po splatnosti mívají nejčastěji Němci, Rumuni a Češi

„Češi se aktivně zajímají o finanční záležitosti, s penězi vycházejí převážně dobře a deklarují, že se zadlužují s rozmyslem. Platební morálka dlužníků je ale spíše podprůměrná – skoro pětina má nějaký závazek po splatnosti. Hůře na tom jsou jen Němci a Rumuni," říká mluvčí společnosti KRUK Markéta Kolářová. 

18.5.2017

V posledních třech měsících byl vypsán rekrodní počet veřejných zakázek

Od ledna do března 2017 bylo ukončeno a zadáno dodavatelům celkem 2904 výběrových řízení v hodnotě 95,2 miliardy korun, což představuje nejvyšší počet zadaných zakázek za srovnatelné období za poslední tři roky a dvouleté maximum jejich objemu.

18.5.2017

ČEZ elektrárnu Počerady Tykačovi nakonec neprodá

Skupina ČEZ si ponechá v majetku uhelnou elektrárnu Počerady. Skupina ČEZ prodej zvažovala proto, že dostala výhodnou nabídku, kterou bylo třeba v zájmu akcionářů důkladně posoudit. Transakci za dohodnutých podmínek doporučily tři nezávislé posudky od společností Deloitte, KMPG a Erste Corporate Finance.

18.5.2017

Marek Benda: V barech se může kouřit dál, zákaz kouření v nich platit nebude

Od června nabyde účinnost protikuřácký zákon. Poslanec Marek Benda (ODS) podal interpelaci, ve které se táže ministra zdravotnictví, na která zařízení se zákon doopravdy vztahuje. Zákaz kouření by měl totiž platit jen v prostorách stravovacích služeb. A podle definice se jedná o takové prostory, v nichž je provozována stravovací služba, která zahrnuje podávání pokrmů určených k přímé spotřebě v provozovně.

18.5.2017

Češi kupují malé byty jako investici. Žít ale chtějí v mnohem větších

Nároky na rozlohu bytů, ve kterých si Češi představují život, rostou. Podle průzkumu chtějí nejčastěji bydlet ve čtyřpokojovém bytě o rozloze kolem sto metrů čtverečních. Podle odhadů byl v loňském roce každý čtvrtý byt prodán jako investiční. Češi kupují za účelem investice nejčastěji byty 2+kk, které pronajímají nezařízené.

18.5.2017

Kontroloři ČOI prověřovali prodejce alkoholu

Lihoviny v obchodech už jsou značeny správně. Obchodníci ale neseznamují zákazníky s cenou výrobků a služeb, odmítají jim vydávat účtenky nebo poskytnou doklad, který neobsahuje správné údaje.

17.5.2017

Spor kvůli korunce pro Miss Universe. Pořadatel žaluje českou firmu

Organizátor Miss Universe zažaloval společnost Diamonds International Corporation (DIC) českého obchodníka Luboše Říhy. Obviňuje jí, že neoprávněně používá odkazy na tuto mezinárodní soutěž krásy.

17.5.2017

Éra dieselových motorů se chýlí ke konci. Volvo se přeorientuje na elektromobily

Elektrické pohony jsou budoucností automobilového průmyslu. A to si uvědomuje i švédské Volvo. To se rozhodlo vystavit stopku vznětovým motorům. Žádný nový už vyvíjet nebude.

17.5.2017

Prodá ČEZ Počerady Tykačovi? V dalším dějství bude rozhodovat dozorčí rada

Dozorčí rada ČEZ bude ve čtvrtek jednat o tom, zda společnost bude moci prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná. Ta patří skupině Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

17.5.2017

Z ojetin mají lidé největší zájem o škodovky

Největší tuzemský prodejce ojetých automobilů AAA Auto zveřejnil své statistiky prodejů za loňský rok. Zákazníci kupují zejména karosérie typu hatchback a kombi.

17.5.2017

Škodovka finišuje s opravou Dukovan

Plzeňská Škoda JS letos dokončí dlouhodobý projekt obnovy jaderné elektrárny Dukovany. Rozsáhlá akce, v jejímž rámci se měnily nejrůznější řídící systémy či turbíny, začala už v roce 2001.

17.5.2017

Banky zrychlují zasílání plateb do ostatních bank

Klienti ČSOB, Ery a Poštovní spořitelny mohou od května využít zrychleného zasílání plateb v rámci internetového bankovnictví i smartbankingu, a to i při odesílání finančních prostředků do jiných bank. Díky změně podmínek České národní banky pro provádění platebního styku budou platební příkazy vyřízeny ještě v ten samý den i u tuzemských plateb do jiných bankovních ústavů.

17.5.2017

Servírka dostala výpověď. Kvůli EET

Deník přináší příběh dvaapadesátileté Petry, jež pracovala patnáct let v restauracích. V současné době o práci přišla, dle jejích slov kvůli EET. Bez práce je na Teplicku pět tisíc lidí. Firmy hledají kuchaře, kteří odcházejí do Německa.

17.5.2017

Obce se nebudou muset rozhodovat jen dle ekonomické výhodnosti

Obce a kraje zřejmě nebudou muset nakládat se svým majetkem jen podle krátkodobé ekonomické výhodnosti. Dalším měřítkem by měl být nově jiný důležitý obecní či krajský zájem za podmínky, že bude řádně zdůvodněný. Změnu přináší poslanecká novela, kterou dnes schválila sněmovna.

17.5.2017

Úroková sazba u hypoték se přehoupla přes dvě procenta. Jejich dostupnost klesá

V dubnu si hypoteční úvěr sjednalo 8555 zájemců, bylo to o 1833 lidí méně než v předchozím měsíci. V meziročním srovnání počet hypoték klesl o 487, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

17.5.2017

Největší pokuta v Česku padla kvůli odpadu na Plzeňsku. Dostala ji firma z Prahy

Pražská firma OMGD zaplatila 6,5 milionu korun kvůli nakládání s odpadem v Kaznějově.

16.5.2017

Sbírka pomůže otevřít další obchod, kde se nakupuje bez obalů

V ulicích Prahy i dalších českých měst v pátek končí kampaň neziskové organizace Bezobalu, která upozorňuje na velké množství komunálního odpadu z českých domácností. Kampaň je spojena se sbírkou, v níž se do dneška vybralo od 1.600 lidí více než 950 tisíc korun. Výtěžek sbírky půjde na provoz dalšího místa na pomezí Dejvic a Letné, kde si lidé nákup odnesou ve vlastní tašce, dóze, látkovém či papírovém sáčku či jiném, znovu použitelném obale. První testovací obchod už funguje na pražských Vinohradech.

16.5.2017

Společnost Zetor vstupuje na ruský trh

Společnost Zetor Tractors jedná o spolupráci s novým partnerem na dodávku a výrobu traktorů Zetor v Rusku. Intenzivní jednání o navázání spolupráce probíhají se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) z Vladimirské oblasti v Rusku východně od Moskvy. Předmětem jednání je dodávka komponentů traktorů Zetor a následná montáž strojů v partnerském závodě. Aktuálně je na cestě do Ruska první zásilka komponentů. Vstup na ruský trh považuje společnost za významný milník v dějinách značky.

16.5.2017

Prezidium Hospodářské komory je kompletní. Nově jsou ve vedení dvě ženy

Ve vedení Hospodářské komory ČR (HK ČR) usednou dvě ženy. Delegáti 29. sněmu Komory dnes zvolili jako viceprezidenty Irenu Bartoňovou Pálkovou, Bořivoje Mináře, Romana Pommera a Michala Štefla. Nově se funkce viceprezidentky ujme také současná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

16.5.2017

Vanilkové oplatky stejně slané jako arašídy. Dávejte si pozor na skrytou sůl

Většinu soli přinášejí do těla zpracované potraviny. Časopis dTest nakoupil 30 druhů balených sušenek a oplatek, aby zjistil, na které si dát kvůli vysokému obsahu skryté soli pozor. Ukázalo se, že vanilkové oplatky mohou být dokonce stejně slané jako solené arašídy.

16.5.2017

Pivovar Vyškov zastavil výrobu. V podniku zbylo 10 zaměstnanců

Zatímco začátkem dubna potvrdilo vedení Vyškovského pivovaru útlum výroby, o několik týdnů později už se ve Vyškově mluví o jejím úplném zastavení. Problémy, o kterých jako první informoval Vyškovský deník Rovnost, tak zřejmě vyřeší až ukončení soudního sporu mezi nájemcem pivovaru a jeho pronajímatelem.

16.5.2017

Lidé většinou netuší, komu patří média v ČR a ani je to příliš nezajímá

Jak Češi vnímají média, jejich nezávislost či úroveň a co od nich očekávají, zkoumala v květnu agentura STEM/MARK. Podle výsledků pouze pětina dotázaných projevuje zájem o vlastníky médií. Nejvíce se o ně zajímají příznivci KDU-STAN, ČSSD a ODS, nejméně podle očekávání příznivci ANO a KSČM.

16.5.2017

Vladimír Dlouhý: Vláda drobné podnikatele nepodporuje, naopak jim škodí

Vláda čelí ostré kritice Vladimíra Dlouhého, který byl na dnešním volebním sněmu podruhé zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. Dlouhý dnes před plným sálem řekl, že kvůli vládní krizi hrozí balkanizace politického života. Politici podle něj hazardují se jménem Česka jako země, kde mají špičkové nadnárodní společnosti zájem investovat. Dlouhý nešetřil také kritikou byrokratických překážek, které musí podnikatelé dnes a denně překonávat.

16.5.2017

Počítačový virus WannaCry jsme v Česku zapudili včas

Nový počítačový virus, který se od pátku minulého týdne šíří po sítích jako lavina, není z globálního hlediska podle společnosti antivirové společnosti ESET příliš nebezpečný. Pozornost však upoutává právě extrémně rychlým šířením.

16.5.2017

Nový gigant Vinifera hltá vinařské firmy. Na trhu chce být jednička

Hodonínsko /INFOGRAFIKA/ – Nová velká vinařská skupina Vinifera chce být největší v republice. Již teď díky spojení vinařských firem z Hodonínska dosahuje obřích čísel, na další rozšíření vyčlenila dvě stě milionů korun. Zavedená vinařství na jihu Moravy se ale této konkurence nebojí.

16.5.2017

Analytik ČSOB: Česká ekonomika nabrala na síle

Mnohem lépe než  čeští ekonomové čekali, dopadl předběžný odhad růstu českého HDP za první čtvrtletí letošního roku. Podle statistického úřadu si česká ekonomika připisuje mezičtvrtletně plus 1,3 procenta, což v meziročním srovnání znamená téměř tříprocentní ekonomický růst.

16.5.2017

Ford bude škrtat. Ve světě propustí zřejmě tisíce lidí

Automobilový gigant Ford omezí výdaje na pracovní sílu o deset procent. Plánované škrty se mají dotknout 20 tisíc pracovních míst. Firma chce zefektivnit své méně výkonné oblasti. Od roku 2014 její akcie poklesly téměř o 40 procent.

16.5.2017

Česku se daří lépe než v předchozím roce. HDP roste

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,3 procent a meziročně o 2,9 procent.

16.5.2017

Cesta k moři zdraží. Chorvati zakazují řídit unaveným šoférům

/INFOGRAFIKA/- Pojedete letos autem do „Jugošky"? Cesta, kterou každoročně absolvuje 700 až 800 tisíc Čechů, bude letos zase o něco dražší. Včera na to upozornili zástupci tuzemského ÚAMK. Už v březnu zdražily chorvatské dálniční poplatky o pět procent, v hlavní sezoně (viz graf) jsou vyšší o desetinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies