Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

11.9.2017

V Hajské u Strakonic má vyrůst průmyslová zóna, nabídne nová pracovní místa

Developerská firma Panattoni Europe přišla s návrhem vybudovat v Hajské (okrajová část Strakonic) průmyslovou zónu na 15 hektarech.

11.9.2017

Češi se pojišťují hlavně na úrazy, riziko vážných nemocí zanedbávají

Statistiky uvádějí, že u mužů činí pravděpodobnost takzvané invalidizace následkem úrazu přibližně sedm procent a u žen pět procent. Zbytek jde na vrub nemocem. I přesto lidé většinou chtějí vysoké pojistné plnění právě u vážných zdravotních problémů z důvodu úrazu na úkor zdravotních rizik plynoucích z nemocí. Jaké chyby nedělat přibližuje Ondřej Hatlapatka, finanční poradce Partners.

10.9.2017

Veřejné zdravotní pojištění je v zisku. Přesto je dlouhodobě neudržitelné

Veřejné zdravotní pojištění bylo loni v zisku 5,91 miliardy korun. Příjmy byly 265 miliard, z toho 62,2 miliardy ze státního rozpočtu, a výdaje 259 miliard. Proti předchozímu roku jde o úsporu, do systému ale víc přidal i stát. Systém je dlouhodobě neudržitelný kvůli stárnutí populace a nové, nákladnější léčbě, upozorňuje zpráva.

10.9.2017

Armádní zakázka: objekty by měly uklízet Vojenské lesy. Dostanou skoro miliardu

Vojenské objekty, ve kterých platí vyšší bezpečnostní režim, by měly uklízet Vojenské lesy a statky (VLS). Za čtyřletý úklid firma dostane zaplaceno asi 925 milionů korun bez DPH. Informace o veřejné zakázce, za jejíhož dodavatele ministerstvo obrany vybralo státní podnik, který zřizuje, v pondělí projedná vláda. VLS již pro ministerstvo a armádu některé vojenské objekty hlídá. Vláda by zároveň měla v jiném usnesení schválit převedení 200 milionů korun z fondu VLS do státního rozpočtu.

10.9.2017

Ministr z Kanady: České firmy mohou přes Ontario proniknout na americký trh

/ROZHOVOR/ V kanadském Ontariu je jedna z nejnižších daní z příjmu právnických osob v celé severní Americe. Navíc, když děláte výzkum a inovace v Ontariu, tak za něj dostanete zpátky až 60 procent investic. Ne nadarmo je kanadská provincie americkou jedničkou pro přímé zahraniční investice dokonce i před Kalifornií. O tom, jak se dělá byznys v Kanadě jsme si povídali s ontarijským ministrem pro výzkum, inovace a vědu Rezou Moridim, který tento týden navštívil Prahu. 

8.9.2017

Život máme jen jeden. Češi si ale víc cení majetku, říká průzkum

Peníze, nebo život? České rodiny dávají přednost majetku. Ukázal to rozsáhlý srpnový průzkum zaměřený na pojištění pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti. Zatímco za životní pojištění utratí Čech v průměru necelých šest tisíc za neživotní je to přes osm tisíc.

8.9.2017

Další skandál s emisemi? Podvodný software mají prý i vozy Peugeot a Citroën

Téměř dva miliony vozů Peugeot a Citroën automobilky PSA Group údajně obsahují software, který umožňuje podvádět při testech emisí naftových aut. Informoval o tom list Le Monde s odkazem na francouzský úřad pro hospodářskou soutěž. Firma podezření odmítá.

8.9.2017

České firmy se dál nemohou podílet na dodávkách pro íránskou jadernou elektrárnu

Sněmovna dnes neschválila vládní návrh na zrušení zákona z roku 2000, který zakazuje českým firmám podílet se na dodávkách pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Poslanci sice nejprve neschválili návrh na zamítnutí vládního návrhu, ale i pro jeho schválení chyběly hlasy.

8.9.2017

Do Prahy míří unikátní výstava o historii videoher

Česká metropole bude dalším ze světových měst, kde se představí výstava o historii herního světa Game On. Její koncept vnikl již před 19 lety. Tehdy dostal jeden z prvních zaměstnanců herního gigantu Rockstar Lucien King nápad uspořádat výstavu počítačových her. 

8.9.2017

Nezaměstnanost dál klesá. Uchazečů o práci bylo nejméně za 19 let

V srpnu se počet nezaměstnaných snížil na čtyři procenta z červencových 4,1 procenta. Uchazečů o práci bylo 296 826, což je nejnižší počet za posledních 19 let. Počet volných pracovních se meziměsíčně a meziročně zvýšil. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

8.9.2017

Velká hra o digitální jízdní řády. Nákup vyhledávače IDOS rozezlil politiky

Vyrostla hlavně na zakázkách pro České dráhy a teď je chce její hlavní zákazník koupit. Společnost Chaps, známá veřejnosti vyhledávačem jízdních řádů IDOS, je na prodej. Z obchodu se stalo už politické téma.

8.9.2017

Nové byty v metropoli? Developeři si porcují Prahu

/INFOGRAFIKA/ Nabídka nových bytů v Praze se koncentruje do rukou hrstky nejsilnějších společností. Jejich posilování potvrzují jak vlastní statistiky, tak Územní analýza zpracovaná Institutem plánování a rozvoje (IPR). Podle IPR bylo ve výstavbě bytů loni aktivních 76 developerů. Při minulém vrcholu realitního boomu v roce 2007 to bylo 120 firem.

7.9.2017

Číňané definitivně opouštějí firmu Empresa Media Jaromíra Soukupa

Televize Barrandov se pod čínský vliv nedostane. Po několikaměsíčních sporech začal proces odchodu čínské CEFC z majetkové struktury společnosti Empresa Media, která tuto televizi provozuje, a mediální agentury Médea. Obě firmy patří mediálnímu podnikateli Jaromíru Soukupovi.

7.9.2017

Další úseky dálnic budou od příštího roku bez poplatku. Kupony nezdraží

/INFOGRAFIKA/ Od 1. ledna 2018 ministerstvo dopravy vyjme ze zpoplatnění dalších 5 úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd.

7.9.2017

Létající taxi se stane skutečností. Německý start-up na něj dostal dvě miliardy

/VIDEO/ Létající taxíky již pravděpodobně nebudou vzdálenou hudbou budoucnosti. Německý start-up Lilium, který vyvíjí pětimístné bezpilotní létající taxi, totiž získal ve druhém kole investičního financování 90 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Podle agentury Reuters se tak jedná o nejlépe financovaný projekt elektrických letadel. Stroj by měl být uveden na trh během deseti let. 

7.9.2017

Se zvýšením minimální mzdy snižte zdanění práce, vyzývají obchodníci

Odhlasované zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun od 1. ledna 2018 může mít na český obchod mnohem větší negativní dopad, než pozitivní. Tak situaci hodnotí Asociace českého tradičního obchodu a upozorňuje na reálná rizika skokového navyšování minimální mzdy. Ohrožena může být existence malých prodejen s potravinami i samotné podnikání mnoha obchodníků.

AKTUALIZOVÁNO
7.9.2017

Během prvního dne si lidé řekli o zhruba 40 procent Dešťovky

O dotace ve druhé vlně programu Dešťovka požádalo během prvního dne 1857 lidí. Celkem si zažádali o 90,5 milionu korun, což je téměř 40 procent z alokovaných 240 milionů korun. 

7.9.2017

Prodej alkoholu v e-shopech? Většina obchodníků neví, jak ověřit věk

Zákaz prodeje alkoholu nezletilým platí nejen pro kamenné prodejny, ale také pro e-shopy. Od konce května distribuci alkoholických nápojů ještě více zpřísňuje takzvaný protikuřácký zákon, který reguluje prodej škodlivých návykových látek. E-shopy ale mají jen málo nástrojů k tomu, jak věk zákazníka ověřit.

7.9.2017

Kvůli levnému sexu ztrácejí muži zájem o manželství

Trh s manželstvím je v rukou mužů. Ti se však v současné době snadno dostanou k sexu i mimo manželské lože, proto ztrácejí motivaci usilovat o ženu. Podle vědců z University of Texas navíc budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera.

7.9.2017

Polovina Čechů optimisticky očekává, že bude mít vysoký důchod. Mýlí se

Neobvykle vysoký počet lidí očekává, že jejich důchod bude vyšší, než jaká je současná realita. Přeceňují i výši invalidních důchodů. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust. 

7.9.2017

Objem veřejných zakázek ve volebním roce intenzivně roste

Zadávání veřejných zakázek v České republice probíhá ostrým tempem. Za prvních sedm měsíců roku 2017 bylo vyhlášeno celkem 4565 nových veřejných zakázek v souhrnné hodnotě 172,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o nárůst až o 91,2 procenta z hlediska objemu zakázek a 173,6 procenta z hlediska jejich počtu. 

7.9.2017

V Praze je o kanceláře velký zájem. V Brně klesla neobsazenost

/TABULKA/ Volných kancelářských budov je čím dál tím méně. Neobsazenost kancelářských budov v Brně klesla pod deset procent. V Praze naopak došlo k výraznému skoku v poptávce. Velkou část tvoří předpronajaté prostory. Nicméně Praha i Brno se potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních deset let.

7.9.2017

Rozpočet bude schválen do konce září, ujistil Sobotka i Pilný

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se na dnešní bilanční schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) shodli, že návrh rozpočtu na příští rok i přes spory ohledně zvyšování platů vláda schválí standardně, tedy do konce září. O růstu platů bude koalice jednat v pondělí před jednáním vlády. Podle Sobotky se musí koaliční strany dohodnout na jednotném postoji. Premiér to řekl novinářům po jednání s Pilným.

6.9.2017

Veterináři hledají ve vejcích jedovatý fipronil

Firmy, které na český trh dovážejí vejce a vaječné produkty z ostatních zemí Evropské unie, musejí od včerejška svoje zboží nechat vyšetřit na toxický fipronil. Pokud to neudělají, může jim Státní veterinární správa (SVS) uložit pokutu až do dvou milionů korun. 

6.9.2017

Češi jsou za památky ochotni zaplatit do dvoustovky. V žebříčku vede Hluboká

Částky pohybující se od 100 do 199 korun. Taková je výše vstupného, kterou je většina Čechů ochotná zaplatit za lístek na hrad, zámek nebo jinou památku v tuzemsku. Už tento čtvrtek na ně však mohou vyrazit zdarma, blíží se totiž každoroční Den otevřených dveří památek České republiky.

6.9.2017

Prodavačky z Vesny: „Nemáme na živobytí“

Platy, které dostávají prodavačky v české firmě Vesna, jsou podle odborů na hranici bídy. Firma kvůli tomu čelí dlouhodobé kritice zaměstnanců i Odborového svazu pracovníků obchodu.

6.9.2017

Tiskárna Europrint vyhlásila insolvenci. Kvůli zajišťovacím příkazům

Vedení společnosti Europrint, jedné z největších tiskáren v zemi, podalo ve středu 6. září  žádost o prohlášení insolvence a žádost o povolení reorganizace firmy. Společnost pokračuje ve výrobě, zachovává zaměstnanost, nakupuje materiál a služby od dodavatelů, platí nově vzniklé provozní závazky a dodává výrobky odběratelům.

6.9.2017

Druhé kolo Dešťovky je tady, příjem žádostí začíná již tento čtvrtek

Startuje druhé kolo dotačního programu Dešťovka. Příjem žádostí o dotace na hospodaření s dešťovou a odpadní vodou v domácnosti se rozeběhne ve čtvrtek 7. září v 10 hodin. Zatímco v květnu si v prvním kole lidé rozebrali 110 milionů korun za pouhých 28 hodin, nyní má Ministerstvo životního prostředí připraveno více jak dvojnásobné množství peněz. Polovina z vyčleněných 240 milionů půjde výhradně do suchem postižených oblastí. Jedna domácnost může získat až 105 tisíc korun.

6.9.2017

Avie se znovu vyrábí, tentokrát v Přelouči

Výroba tradiční české značky lehkých nákladních automobilů Avia se přestěhovala z pražských Letňan do Přelouče.

6.9.2017

Peníze do sportu se neinvestují efektivně. Myslí si to většina Čechů

Společnost Transparency International (TI) v rámci kampaně „Korupční víceboj“, kterou vede za transparentnější a čistší sport, uskutečnila průzkum veřejného mínění ve spolupráci s agenturou STEM/MARK týkající se korupce a financování sportu. Těměř 60 procent Čechů se domnívá, že státní peníze nejsou v oblasti sportu vynakládány efektivně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení