Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

15.7.2017

Vítkovice Heavy Machinery propustí 44 lidí. Těm, co zůstanou, zvýší odměny

Vítkovice Heavy Machinery (VHM), firma ze skupiny strojírenských Vítkovic, přidá svým zaměstnancům dalších 500 korun měsíčně v motivační složce mzdy nad rámec toho, co je sjednáno v mateřských Vítkovicích, a. s., kde jde letos do odměn o 300 korun navíc. Uvedla to mluvčí firmy Eva Kijonková.

15.7.2017

Energetici uloží svou paměť do centra za 450 milionů

/VIZUALIZACE/ Nové datové centrum vyroste na brownfieldu po tušimické elektrárně.

15.7.2017

Bohumínské paneláky už nebudou barevné. Trend diktuje šedá

Letos se v Bohumíně dočká nových fasád hned desítka bytových domů. Opravy se dotknou jednatřiceti vchodů s více než čtyřstovkou bytů. Scénář hromadných oprav se přitom nemění.  

14.7.2017

Zoo na prahu průmyslové revoluce: Lidem půjčí do safari elektromobily

Návštěvníci zoologické zahrady ve Dvoře Králové si mohou jako první v Evropě vyzkoušet elektromobily. Zoo je zdarma vypůjčí po zakoupení jízdenky do safari.

14.7.2017

Evropské firmy protestují proti vměšování USA do projektu Nord Stream 2

Pět velkých západoevropských firem, které se podílejí na financování plynovodu Nord Stream 2, protestuje proti americkým sankcím. Ty podle nich představují nepřijatelné vměšování USA do evropských záležitostí.

14.7.2017

Namísto autobusů mají v evropských městech jezdit ekologické elektrobusy

Česká republika je součástí evropského projektu ZeEUS, v jehož rámci se provoz testuje elektrobusů. Dvanáctimetrové nízkopodlažní elektrické autobusy s odlehčenou karoserií jsou výsledkem aplikovaného výzkumu, který v minulých letech podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) částkou 20,3 milionů korun.

14.7.2017

Stoletým lidem zvyšuje ČSSZ automaticky důchod o 2000 korun měsíčně

Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že v červnu 2017 pobíralo důchod 468 žen a 55 mužů, kterým bylo sto a více let. Nejvíce jich žilo v Praze, kde jich je 93.

13.7.2017

Komerční banku povede český finančník Juchelka, vystřídá bankéře roku 2016

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Komerční banky (KB) se v srpnu stane Jan Juchelka. Stane se tak prvním Čechem ve vedení banky poté, co ji koupila francouzská Société Générale (SG).

13.7.2017

Bývalý politik Ivan Pilip a jeho žena Lucie jsou v insolvenci

Vůči Ivanu Pilipovi a jeho manželce bylo na začátku července zahájeno insolvenční řízení. Informaci potvrdil Moravský peněžní ústav (MPÚ). Pilip byl v 90. letech jedním z nejvýznamějších českých politiků, působil jako ministr ve třech vládách.

13.7.2017

Odborníky příjemně překvapila výkonnost středoevropské ekonomiky

Hned několik zemí střední a východní Evropy (CEE) v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenalo překvapivý růst ekonomiky. Nejvýraznější je tento trend zejména u Rumunska, Polska, Maďarska a České republiky.

13.7.2017

Kokoschkova Praha za 52 milionů. Češi utrácí za umění v aukcích čím dál více

Sběratelé utratili v letošním prvním pololetí na aukcích výtvarného umění v Česku rekordních 730 milionů korun. Za více než milion korun se prodalo 114 děl. Výsledky zveřejnil server Artplus, který se trhu s uměním věnuje.

13.7.2017

Český Zetor dál dobývá africké trhy. Pronikl do Keni

Renesanční období zažívají traktory značky Zetor na území Afriky. Keňa se stala už pátou africkou zemí, kde mohou místní zemědělci obhospodařovat pole a farmy s využitím brněnské techniky. Nový kontrakt s keňským partnerem uzavřel Zetor na tři roky.

13.7.2017

Dovolenou Češi raději kupují od živého člověka než od počítačové aplikace

Dvakrát více lidí si letos koupilo dovolenou přes mobilní telefon, častěji lidé využívají také tablety. Populární jsou i online průvodci a aplikace. Přesto nelze říci, že si Češi nové technologie osvojují rychle a s chutí. Chovají se poměrně konzervativně.

13.7.2017

Stánkaři z center měst mizí. Stěžují si na elektronickou evidenci tržeb

Vyškovanka Petra Kopecká chodí na vyškovské trhy na Masarykovo náměstí v podstatě od doby, kdy začaly. Poslední týdny je z nich ale trochu zklamaná. „Přijde mi, že je tam mnohem méně prodejců než dřív. Byl mnohem větší výběr rozmanitého zboží. Nevím, co se děje, ale trochu se bojím, aby trhy zanedlouho nezanikly,“ řekla Kopecká.

13.7.2017

O náhradu za zpožděné lety mohou žádat i klienti cestovních kanceláří

Pokud zpoždění při letecké přepravě přesáhne tři hodiny a splní kritéria daná nařízením Evropského parlamentu, má i klient letící na dovolenou nebo z dovolené s cestovní kanceláří nárok na finanční kompenzaci za zpožděný let.

13.7.2017

Stát dál podpoří řidiče s auty na plyn či elektřinu

/INFOGRAFIKA/ Česká republika  hodlá i nadále podporovat  řidiče, kteří si koupí ekologičtější automobil s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), vodík či elektřinu. Už teď se na alternativní pohony uplatňuje jen nepatrná spotřební daň. Ve výsledku tak motoristé jezdí  daleko levněji.

13.7.2017

Máslo zlevní nejdřív v září

/INFOGRAFIKA/ Tolik jako dnes máslo ještě nikdy nestálo. A nejméně pár týdnů zřejmě levnější nebude. O pár korun možná zlevní, ale nejdřív od podzimu.

12.7.2017

UniCredit v létě sníží počet poboček

Banka jejich slučováním reaguje na vzrůstající zájem klientů o on-line služby. V každém městě by však její kamenná pobočka měla nadále zůstat.

12.7.2017

Boj o obchod? EET i korunový nájem

Obec bez obchodu a hospody? To si v Borovničce na Královédvorsku neuměli představit. Nechtěli skončit jako v jiných vesnicích, kde prodejny kvůli nízkém výdělku skončily. Po odchodu dlouholetého nájemce tak starosta rozehrál náročnou partii – hledal nového vedoucího.

12.7.2017

Ruský antivirus Kaspersky už americká vláda nechce. Ztratila v něj důvěru

Americká administrativa vyškrtla ruského softwarového výrobce Kaspersky Lab ze dvou seznamů dodavatelů pro vládní instituce a agentury. Svůj krok vysvětlila obavami o národní bezpečnost. Federální úřad pro vyšetřování také prohledal několik bytů amerických pracovníků firmy.

12.7.2017

Nekrmte prasata kuchyňskými odpady, varují veterináři

Krmit vepře potravinářským odpadem je zakázáno již téměř 15 let. Vzhledem k tomu, že nejbližší ohnisko afrického moru prasat je od našich hranic vzdáleno stovky kilometrů, mohla sem být smrtící nákaza zavlečena právě se zahraničními potravinami.

12.7.2017

ČEB půjčí Aeru 320 milionů na vývoj nového Albatrosu

Česká exportní banka (ČEB) podpoří vývoj nového českého letadla. Výrobci Aero Vodochody půjčí 320 milionů korun, které firma použije na vývoj cvičného letounu nové generace Aero L-39NG. Letadlo se má stát jedním z nosných výrobních projektů tuzemského výrobce letecké techniky.

12.7.2017

Nezaměstnaných je nejméně za posledních 19 let, Česko vládne EU

Nezaměstnanost je v České republice nízká dlouhodobě, s příchodem léta ještě pravidelně klesá. Trh práce ovlivňuje rovněž růst české ekonomiky, průmyslové výroby i sezónní práce, které jsou v plném proudu. Rozběhla se také turistická sezona.

12.7.2017

Máslo nad zlato. Je nejdražší v historii, stává se luxusní potravinou

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Dlouhodobě rekordně vysoké ceny jedné z důležitých potravin navzdory přáním spotřebitelů neklesly. Právě naopak. Kostka másla v červnu v průměru stála dokonce 47 korun.

12.7.2017

Pardubický kraj i přes deště trápí sucho. Ve studnách chybí voda

Pardubický kraj dlouhodobě trápí sucho, i když v posledních dnech prší. Intenzita srážek není dostačující, zásoby podzemní vody se nedoplňují.

11.7.2017

Majitelé domů si ve Štrasburku vysoudili miliony

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku potvrdil, že Česko regulací nájemného poškodilo zájmy tří českých majitelů domů. Jeho únorový rozsudek nyní nabyl právní moci.

11.7.2017

Migranti posílají domů stovky miliard dolarů. Pro Nepál je to třetina HDP

Téměř 445 miliard dolarů (10,2 bilionu korun) posílají zahraniční pracovníci z celého světa každý rok domů svým rodinám. Takzvané remitence tak za posledních deset let narostly o více než polovinu, v Česku dokonce o 68 procent. Týkají se každého sedmého člověka na světě. Vyplývá to z reportu Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD) OSN.

11.7.2017

Zdánlivě stejné výrobky. V německém je maso, v českém separát, potvrdila studie

Ve stejném obalu výrobku se stejným názvem se v různých zemích nacházejí odlišné potraviny. Potvrdil to průzkum výrobků z pěti zemí, který pro ministerstvo zemědělství vypracovala VŠCHT.

11.7.2017

Počet pohledávek vymáhaných inkasními agenturami loni stoupl

Inkasní agentury loni zpracovaly pohledávky v celkové výši přes 23,7 miliard korun. Jejich průměrná výše činila 12 256 korun, bylo to o 539 korun méně než v předchozím roce. Domácností se týkalo 89 procent nových pohledávek, vyplývá z průzkumu, který uspořádala Asociace inkasních agentur ve spolupráci se společností EY.

11.7.2017

Neplatiči DPH jsou obvykle firmy s tržbami do 10 milionů korun. Hlavně pražské

Nespolehlivých plátců DPH bylo na konci června 9429. Oproti stejnému období loňského roku tak jejich počet vzrostl o 71 procent. Nejvíce jich přibylo v Praze, informovala společnost Bisnode.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení