Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

6.9.2017

Průmysl dál roste, potvrdil pozici hlavního motoru české ekonomiky

Český průmyslu si v letních měsících vede slušně. Daří se stavebnictví i zahraničnímu obchodu. Produkce se v červenci meziročně zvýšila o 3,3 procenta, tahounem byly především zakázky, které k růstu přidaly 7,6 procenta. I když firmám chybí zaměstnanci, vyhlídky pro další vývoj jsou optimistické. Do budoucna porostou ceny bytů. Rizikem zahraničního obchodu je silná koruna.

6.9.2017

Ombudsmanka Šabatová řeší nezákonné postupy finanční správy

Anna Šabatová v posledních měsících pozorně sleduje zprávy o údajných nezákonných postupech Finanční správy při vydávání zajišťovacích příkazů. Ač obsah i četnost dosavadních podnětů řešených ombudsmanem zatím nenasvědčuje riziku jejich plošného zneužívání, nebere tyto indicie na lehkou váhu a rozhodla se postupy Finanční správy prověřit v systémovém šetření.

6.9.2017

DPP zrušil tendr na dodávku jízdenek. V oběhu se objevily zdařilé padělky

Pražský dopravní podnik (DPP) zrušil výběrové řízení na dodávku jízdních dokladů, které proběhlo letos v červenci. Jak firma sama uvedla v tiskové zprávě, aktuální nastavení jednotlivých ochranných prvků už nemusí být dostatečné a společnost chce tímto krokem zabránit napodobení jízdenek. DPP navíc zjistil, že se v oběhu už objevily zdařilé padělky.

6.9.2017

Špindl buduje novou lanovku a rozšíří oblíbenou sjezdovku

Na novou čtyřsedačkovou lanovku vedoucí z Horních Míseček na Medvědín se už v nadcházející lyžařské sezóně mohou těšit návštěvníci Špindlerova Mlýna. Skiareál v této lokalitě také rozšiřuje oblíbenou sjezdovku.

6.9.2017

Do Mnichova se bude z Brna odlétat dříve. Na konci října se mění letový řád

Let z Brna přes Mnichov do evropských destinací, Asie nebo Latinské Ameriky bude od konce října pro lidi jednodušší. Osmadvacátého října totiž začíná pro letiště v Tuřanech platit zimní letový řád a doba odletů letecké linky z Brno-Mnichov se výrazně změní.

6.9.2017

Praha hostí fórum OBSE o ekonomice a ochraně životního prostředí

Ekologické hospodářství, ochrana životního prostředí nebo regionální bezpečnost jsou tématy 25. ekonomického a environmentálního fóra Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které dnes začne v Praze. Třídenní akci zahájí český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling. Kromě zástupců 57 členských zemí OBSE se jí zúčastní i představitelé OSN, akademické obce a nevládních organizací.

6.9.2017

Dotace na zaměstnávání postižených se zvýší na 12 tisíc korun

Státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků se zvýší na 12 tisíc korun měsíčně. Důvodem je růst minimální mzdy od příštího roku. Rozhodla o tom v úterý Sněmovna na podnět Senátu. Změnila tak své původní rozhodnutí navýšit příspěvek jen o tisícikorunu z nynějších 9500 korun měsíčně. Změnu nyní dostane k posouzení prezident.

6.9.2017

Koncern devíti městských firem dostal zelenou. Brnu má ušetřit miliony

Ušetříme a peníze zůstanou doma, tedy v Brně. Tak si představují zástupci hnutí ANO koncern devíti městských firem, jehož zřízení se snaží prosadit už tři roky. Návrh na vytvoření koncernové struktury, který v minulosti zapříčinil rozpory v magistrátní koalici, schválili v úterý na odloženém zasedání zastupitelé. I přes četné připomínky opozice v diskuzi. Podle ní je koncern zbytečný a nákladný.

DOTYK.CZ
6.9.2017

Češi stále slyší na značky z doby socialismu, firmy toho využívají

Kofola, Favorit, Mototechna… Značky, které znal za socialismu téměř každý. Po nástupu tržního hospodářství si každá hledala novou cestu. Některé na čas zmizely, nyní se ale vrací. A lidé je stále přijímají jako staré známé.

6.9.2017

Špehuje vás vlastní firma? Může ji to stát až dva miliony

Kamery v kancelářích, čtení e-mailů nebo osobní prohlídky. I tak se některé firmy pokoušejí „kontrolovat“ své zaměstnance. Nově by si na takové postupy měly dát pozor.

5.9.2017

Stabilitu německých větrných elektráren zajistí norské vodní elektrárny

Německo a Norsko se rozhodly prohloubit propojení svých energetických soustav a vytvořit zajímavý zdrojový mix, který by měl především Německu pomoci se zálohováním nestabilních větrných a fotovoltaických zdrojů a se zmírňováním dalších problémů, které zemi přináší odchod od jaderné energetiky.

5.9.2017

Nebojíte se riskovat? Přečtěte si rady pro odvážné investory

S každým ukládáním peněz je spojeno určité riziko, vždy se totiž najde něco, co nemáte úplně pod kontrolou. I na první pohled bezpečný vklad v bance podléhá riziku, že peníze kvůli inflaci ztratí hodnotu. Kdo chce víc vydělat, musí víc riskovat a místo na účet dát peníze třeba do podílových fondů.

5.9.2017

Česká pošta je jediným zájemcem o poštovní licenci na příštích pět let

Do výběrového řízení na držitele poštovní licence pro období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2022 se ve stanovené lhůtě přihlásil jediný žadatel – Česká pošta.

5.9.2017

V Čakovickém parku vyroste další dům, tentokrát to bude Tulipán

Developerská společnost M&K Real Estate ze skupiny Natland Group uvolnila do prodeje další bytový dům v projektu Čakovický park, jehož výstavbu zahájila v roce 2011. V nabídce je 54 bytových jednotek a stejný počet garážových stání.

5.9.2017

Test mražené pizzy. Pro Západ je se šunkou, pro Východ se škrobem a sójou

Existuje nespočet variant, ve kterých se pizza vyrábí. Spotřebitelský časopis dTest porovnal deklarované složení mražené pizzy v 19 sýrových a 17 šunkových variantách, u mnohých z nich odhalil nízký obsah sýra a šunky.

5.9.2017

Lidé opět jezdí do Egypta. Zemi letos vzrostl příjem z turismu o 170 procent

V prvních sedmi měsících letošního roku vzrostl Egyptu příjem z turistického ruchu o 170 procent na 3,5 miliardy dolarů. Agentuře Reuters zprávu oznámil egyptský státní úřad.

5.9.2017

Lidé častěji nakupují na internetu a více šetří na jídle. Tržby stoupají

Růst tržeb v obchodech v červenci mírně zpomalil, ale vůbec to neznamená, že lidé začali šetřit. S ohledem na vývoj mezd je zřejmé, že dali přednost dovoleným a že postupně stále více do rozpočtů domácností zasahují vyšší náklady na bydlení. 

5.9.2017

Nejnižší mzdy letos rostou nejrychleji

Napětí na trhu práce tlačí mzdy rychle vzhůru a zaměstnanci tak mají možnost ještě více pociťovat, co znamená ekonomický růst pro jejich peněženky. 

5.9.2017

Nejpomalejší silnice v Česku aneb Kde se jezdí sotva čtyřicítkou

/MAPA/ Podívejte se, jak jsou hlavní silnice v Česku doopravdy rychlé. Více než šest tisíc kilometrů tahů první třídy tvoří páteř české dopravní infrastruktury. Páteř, která má mnoho bolavých míst. Zatímco někde se po nich motoristé svezou osmdesátkou, jinde nemohou počítat ani s poloviční rychlostí.

5.9.2017

Průměrné mzdy stouply v Česku za rok o dva tisíce korun

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla ve druhém čtvrtletí roku 2017 průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců oproti stejnému období předchozího roku o 7,6 procenta. Reálně se zvýšila o 5,3 procenta. Medián mezd činil 24 896 korun.

5.9.2017

Stane se z Vltavy dálnice? Plavební komora u Smíchova dostala zelenou

Dětský ostrov a jeho nejbližší okolí čekají velké změny. Kromě oživení samotného ostrova se blíží výstavba druhé plavební komory. Plán na zdymadlo se ale místním nelíbí. Mají strach z hluku i zhoršení kvality ovzduší.

5.9.2017

Kempy si letošní sezonu chválí. Potrápilo jen počasí v červenci

Veskrze spokojenost panuje s letošní sezonou u provozovatelů kempů na Královéhradecku. Oproti loňským prázdninám se v některých na mírném poklesu návštěvnosti podepsala rozmarnější první polovina letní sezony.

5.9.2017

Půjčky a hypotéky zdraží rychleji, než se čekalo

Centrální banka může zvýšit úroky už na konci září. Nejdříve to poznají lidé s plovoucí sazbou. V záplavě dobrých zpráv z tuzemské ekonomiky se už zanedlouho objeví jedna, která nepotěší lidi s hypotékami či půjčkami obecně.

4.9.2017

Cena másla stoupá. Lidé zaplatí více za vánoční cukroví

Cena másla je v poslední době rekordně vysoká. V obchodech zaplatí zákazník za 250 gramů tohoto produktu občas i přes šedesát korun. Přitom zpracovatelské firmy od zemědělců mléko vykupují za nízkou cenou. Spotřebitelé o svátcích budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, podraží i vánočky.

4.9.2017

Nájmy v Brně jsou pro studenty drahé. Koleje je lákají na lepší služby

Ceny nájmů v Brně rostou, což studenty nutí bydlet úsporněji. Čím dál častěji se vrací na koleje. Dalším řešením je pro ně podělit se o náklady na bydlení s více spolužáky. 

4.9.2017

Na ČVUT spustili zkušebnu pro výrobní linky v chytrých továrnách

Základnu pro zkušební výrobní linky, na kterých zadané úkoly vykonávají roboti, spustili dnes na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Takzvaný Testbed pro Průmysl 4.0 budou moci využít firmy, aby si otestovaly výrobu v chytrých továrnách předtím, než ji spustí naostro. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT, za tímto účelem vzniklo také nové centrum. V pondělí zahájilo provoz.

4.9.2017

Výbava prvňáčka stojí tisíce. Některým pomáhá charita

K začátku školního roku patří, zejména u prvňáčků, nákup nových školních potřeb. Ne všechny rodiny si však mohou dovolit drahé sešity a další pomůcky nakoupit. Právě jim pomáhá Oblastní charita Pardubice. 

4.9.2017

Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků posílí

Společenství vlastníků bytů v domech získají přednostní právo na aspoň částečnou úhradu pohledávek na příspěvcích na správu domů při nuceném prodeji bytů dlužníků. Novinku zavede předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jejím podpisu informoval Hrad. Norma bude účinná od třetího měsíce po zveřejnění ve sbírce.

4.9.2017

Česko ztrácí budoucí lídry už v mateřských školách, ukázal výzkum

Konkurenceschopnost Česka by se mohla zvýšit, pokud by mělo více sebevědomých lídrů. Ovšem český vzdělávací systém na zavedení systémových pravidel pro práci s dětskými talenty a lídry zatím nemyslí. Klíčové vlastnosti budoucích vůdců lze přitom rozvíjet především do desátého roku věku dítěte.

4.9.2017

Placené ošetřovatelské volno? Ano. Prezident Zeman podepsal novelu

Lidé dostanou možnost žádat až o tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Volno uzákoní novela o nemocenském pojištění, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Co dále dnes schválil?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení