Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

3.9.2017

První dodávka lékařského konopí přijde na trh v roce 2018, potvrdil Elkoplast

Léčebné konopí od firmy Elkoplast Slušovice, která získala zakázku na jeho pěstování, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mohlo být v lékárnách v prvním pololetí příštího roku. Sdělila to mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová. Cena gram by se bez marže lékáren mohla pohybovat kolem 165 korun. V současné době je v lékárnách konopí z Nizozemska za přibližně 300 korun za gram.

3.9.2017

Kdo má šanci získat hypotéku? Pět otázek a odpovědí

Centrální banka v posledních měsících omezuje poskytování hypoték v obavě, aby se nepřehřál realitní trh. Rekordně nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení totiž vyhnaly zájem lidí o hypotéky do výšin a chvíli to vypadalo, že hypotéku dostane každý. I to byl důvod, proč začaly růst ceny nemovitostí. Dnes je ale situace jiná. Kdo má šanci hypotéku získat a za jakých podmínek, přibližuje Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

2.9.2017

Holešovický DOX se rozroste. Nová stavba nabídne prostory pro divadlo

Pražská galerie Dox získá nové prostory. Zázemí by v jedné ze tří nových budov měli najít tanečníci, filmaři a hudebníci.

2.9.2017

Kotlíky na webu trhají rekordy

Chvíle napětí zažívali krajští úředníci ve středu odpoledne. Ve čtrnáct hodin byl totiž poprvé spuštěn elektronický systém žádostí o kotlíkové dotace a nikdo nevěděl, zda bude skutečně pracovat bez chyby.

2.9.2017

Mostecké nádraží bude celé bezbariérové a moderní

/FOTO/ – Rekonstrukce čtyři desítky let starého objektu, která začne za čtyři roky, bude stát téměř 200 milionů korun.

2.9.2017

Modernizace armády pokračuje. Obrana uzavře zakázky za pět miliard

Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři miliardy korun, nákup munice nebo nových masek. Sdělil to dnes ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

2.9.2017

Skvělý ročník. Vinaři se těší na úrodu, zhatit ji může déšť

I největší ateista mezi vinaři se v těchto dnech začal intenzivně modlit a vzhlíží k nebesům: ať zaprší, ale ne moc. Úroda hroznů dospěla do závěrečné fáze a nadcházející dva až tři týdny určí kvalitu letošního ročníku vín z České republiky.

1.9.2017

Vláda splnila jen část důchodových slibů. Novou reformu ale nepřipravila

Zrušení druhého pilíře, strop důchodového věku na 65 letech či vyšší valorizace penzí v tomto volebním období prosadila Sobotkova vláda. Splnila tak ale jen část slibů, které při svém nástupu dala. Plánovaný provázaný soubor opatření, která měla zajistit stabilitu důchodového systému, nevznikl.

AKTUALIZOVÁNO
1.9.2017

Platy v sociálních službách porostou. Kraje dostanou 822 milionů

Kraje dostanou od ministerstva práce 822 milionů korun na dorovnání výdajů na růst výdělků v sociálních službách, které požadovaly. Peníze z rezervy úřadů práce by měly mít na účtech v říjnu. Po jednání se šéfkou Asociace krajů Janou Vildumetzovou (ANO) to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

1.9.2017

V Česku ve vejcích ani mase filpronil není, veterináři jej nenašli

Nedávno byla v některých evropských zemích zjištěna v potravinách živočišného původu chemická látka fipronil. Státní veterinární správa (SVS) proto provedla 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa. Další vzorky ještě čekají na vyšetření. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl toxický pesticid zjištěn.

AKTUALIZOVÁNO
1.9.2017

Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu zvýšilo výdaje i příjmy, schodek zůstal

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v aktuálním návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, a to o 10,2 miliardy korun.

1.9.2017

Stát od září přispěje novou dotací na zateplení domu, kotel i domácí elektrárnu

Až čtyřicet tisíc korun nabídne stát od 4. září tomu, kdo kromě dotace na zateplení domu využije i dotaci na nový kotel nebo na výkonnější solární elektrárnu. Ministerstvo životního prostředí tak chce v rámci programu Nová zelená úsporám pobídnout Čechy k tomu, aby úsporu energií neřešili krok po kroku, ale najednou. 

1.9.2017

Struktura HDP ukazuje výrazný posun k domácí poptávce

Česká ekonomika zažívá mimořádně příznivé časy. Tempo růstu HDP za 2017 se zvýšilo na 2,5 procent mezikvartálně a 4,7 procent meziročně. Ve struktuře růstu posílily složky domácí poptávky. Poprvé za předchozích pět kvartálů přispěly investice k růstu kladně. Objem mezd a platů meziročně rostl nejrychlejším tempem od roku 2008.

1.9.2017

Konec billboardů? V Praze ne, naopak ji mohou zaplavit další

Do dnešního dne by měly zmizet z okolí dálnic a silnic prvních tříd všechny velkoplošné reklamní poutače. Nařizuje to novela zákona o pozemních komunikacích, zdůvodněná zvýšením bezpečnosti dopravy. Praha tuto změnu řešit nemusí, povinnost se totiž nevztahuje na souvisle zastavěná území měst a obcí.

1.9.2017

Chátrající nemovitosti? I takový obraz nabízí centrum Prahy

V české metropoli je stále několik tisíc neobydlených domů. Upozorňuje na to Analýza bydlení a realitního trhu, kterou pro město zpracoval Institut plánování a rozvoje.

1.9.2017

Moravský Krumlov získá sto milionů na zámek. Uspěl s žádostí o evropskou dotaci

Od vjezdového tunelu po dominantní věž chtějí do tří let opravit část krumlovského zámku představitelé tamní radnice. Uspěli totiž s žádostí o sto milionů korun z evropských dotací. Zamýšlí dál jednat s Prahou o možném návratu Slovanské epopeje do nově opravených výstavních prostor.

1.9.2017

Půl roku s účtenkami EET. Úředníci zavřeli první obchody

Když tento týden vzala Jitka Stehlíková ze Slavkova u Brna za kliku zdejšího papírnictví, bylo zavřeno. Důvodem však nebyla dovolená nebo nemoc. Prodejnu na náměstí nechali zavřít úředníci finanční správy. Majitelka obchodu ani přes opakované výzvy neevidovala tržby. Než to napraví, prodejna musí být zavřená.

31.8.2017

Situace ve školství je čím dál horší. Může za to nedostatek učitelů

Nedostatek kvalifikovaných učitelů je evergreenem konce prázdnin již několik let, ale situace se bohužel stále zhoršuje. Z mnoha škol jsou slyšet hlasy, že personální problémy jim neumožní zajistit kvalitní výuku. Také stále více pokračuje odliv učitelů do soukromého sektoru. 

31.8.2017

Jak můžete vydělat, když se bojíte rizika? Poradíme

Lidé, kteří jsou při nakládaní se svými penězi opatrní, mají logicky méně možností, jak své úspory zhodnotit. I pro ně ale finanční trh nabízí jisté možnosti. Pokud patříte do této skupiny, přináší vám Josef Uchytil, finanční poradce Partners, pár tipů, jak se pustit do investování a s čím jako konzervativní investor počítat.  

VÍME PRVNÍ
31.8.2017

Mondi nečekaně odložila třímiliardovou investici do papíren ve Štětí

Mezinárodní koncern Mondi Group odložil investici do stroje na výrobu hlazeného kraftového papíru ve své papírně v severočeském Štětí. Nová technologie měla stát 135 milionů eur, tedy přes 3,5 miliardy korun. Důvodem tohoto nečekaného kroku je změna podmínek na trhu.  

31.8.2017

Začíná platit nový zákon. Výrazně zkracuje výpovědní dobu u smluv s operátory

Novela zákona o elektronických komunikacích od soboty 2. září změní některé náležitosti smluv s operátory. Vztahuje se přitom na dříve uzavřené i nové smlouvy, oznámil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Novela je zásadní i například v tom, že nyní zkracuje výpovědní dobu u smluv na nejvýše 30 dnů.

AKTUALIZOVÁNO
31.8.2017

Bělobrádek: Česko začne ve výzkumu a inovacích spolupracovat s Kanadou

Spolupráce s Kanadou ve výzkumu a inovacích dostane konkrétní ráz. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) to dnes uvedl po jednání s ministrem pro výzkum a inovace z kanadské provincie Ontario Rezou Moridim.

31.8.2017

České dráhy v pololetí zvýšily zisk na 537 milionů

České dráhy v letošním 1. pololetí zvýšily meziročně zisk o 127 milionů na 537 milionů korun. Ve výsledku se podle společnosti odráží růst tržeb z osobní dopravy, nižší úrokové náklady, ale také kurzové zisky. Oproti předchozímu roku také skončila v zisku jak nákladní, tak i osobní doprava.

31.8.2017

Zedničina mladé netáhne, firmy i domácnosti mají smůlu

Sehnat šikovného a spolehlivého instalatéra nebo zedníka je dnes problém. Na jejich práci se čeká podle pořadníku. Zájem o učební obory totiž mezi deváťáky velký není.

31.8.2017

Fortuna prudce zvýšila přijaté sázky. Zisk však klesl o polovinu

Sázková skupina Fortuna v první polovině letošního roku zvýšila celkové přijaté sázky meziročně o 40,9 procenta na 720,7 milionu eur. Výsledek EBITDA však klesl o 22 procent na 7,6 milionu eur a čistý zisk o 53,1 procenta na 2,5 milionu eur. Pokles zisku firma připisuje především jednorázovým nákladům na expanzi a integraci a refinancování externího dluhu.

31.8.2017

Nové tramvaje v Olomouci hned tak nebudou. DPMO zase chyboval

Novými nízkopodlažními tramvajemi se lidé v Olomouci hned tak nesvezou. Dopravní podnik udělal znovu chybu při výběrovém řízení na dodávku osmi souprav za dvě stě milionů a antimonopolní úřad tendr přerušil.

31.8.2017

Bída velkého městského okruhu v Brně: po tunelech už pět let nic nového

/INFOGRAFIKA/ Přesně pět let už jezdí řidiči skrz Královopolské tunely. Po jejich otevření tehdejší brněnská ředitelka ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová prohlásila, že do roka začnou dělníci stavět úsek v Žabovřeské ulici a dokončí ho v roce 2017. Jenže se tak nestalo. A stavbaři od té doby nedokončili ani žádnou jinou část velkého městského okruhu. 

30.8.2017

Možnost obědů zdarma zlepšuje docházku dětí do škol, ukázal průzkum

Možnost mít ve školce nebo škole oběd zdarma zlepšuje docházku téměř tří čtvrtin dětí ze sociálně slabých rodin. Počet těchto dětí se ve školkách, kde mají možnost jíst zadarmo, zvýšil o 37 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou ve středu novinářům představili zástupci Nadace Open society fund (Nadace OSF) a společnosti Median. Podle nich potvrzují pozitivní dopady školního stravování zdarma tři čtvrtiny dotázaných ředitelů škol a školek.

30.8.2017

Vedro v práci? Delší přestávky ani jiné úlevy nejsou v Česku zvykem

Vysoké teploty trvají i koncem srpna. Při nejmenším kvůli produktivitě práce by měli zaměstnavatelé zavádět opratření, která lidem pomohou vedra překonat. Z ankety serveru Profesia.cz ale vyplývá, že se přibližně polovina zaměstnanců žádné úlevy nedočká.

30.8.2017

Čeští velvyslanci přesednou do vozů Škoda Superb

Velvyslanci České republiky budou při výkonu svých pracovních povinností používat vozy Škoda Superb. Ty postupně nahradí vozy konkurenční značky, které byly v diplomatických službách České republiky využívány od roku 2005 doposud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení