VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

1.6.2017

Veřejní investoři zadali od počátku roku zakázky za 100 miliard korun

Od ledna do dubna 2017 bylo ukončeno a zadáno konkrétním dodavatelům celkem 7850 výběrových řízení v hodnotě 99,5 miliardy korun, což oproti minulému roku představuje výrazný nárůst objemu ukončených tendrů. V prvních čtyřech měsících dále veřejní investoři vypsali 2699 nových výběrových řízení v hodnotě 76,3 miliardy korun.

1.6.2017

Plošný zákaz kouření může venkovské hospody zlikvidovat

Od 31. května platí zákaz kouření v restauracích. Deníkem oslovení provozovatelé venkovských restaurací a hospod pohlížejí na plošný zákaz jako na nesmysl.

1.6.2017

Kamionová doprava v ohrožení. Běženci se vrátili do Calais

Teplé počasí ohrožuje práci dopravců, kteří vozí zboží do Velké Británie. Do francouzského přístavního města Calais se vrátili migranti, kteří se vehementně snaží dostat na druhý břeh kanálu La Manche. Utečencům v návratu dosud bránila zima, teď jsou zpět a s nimi potíže řidičů kamionů.

31.5.2017

Pilný zavede účtenkovou loterii EET od listopadu. Má ušetřit kontrolám

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) počítá se startem účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) od 1. listopadu letošního roku. Slibuje si od ní hlavně úspory na straně kontrol. Podle něj úspěch projektu závisí hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie, které ministr vidí na straně úspor státu v kontrolách, by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu korun bez DPH. Na vyhodnocení projektu si Pilný chce nechat zhruba rok.

31.5.2017

Senát schválil tvrdší kontroly podnikání v pohřebnictví. Plod nebude odpad

Provozovatelé pohřebních služeb budou muset mít zvláštní místnost pro případnou úpravu zesnulých, do níž budou mít přístup také pozůstalí. Posílí se rovněž kontrola v oboru a upraví sankce za prohřešky.

31.5.2017

OBRAZEM: Na náměstí Jana Palacha lidé demonstrovali proti EET

Ve středu se konala demonstrace Reklamace špatného zákona o účtenkách na náměstí Jana Palacha. Demonstranti si přinesli pytle s účtenkami, na kterých se objevilo přeškrtnuté logo EET či heslo „Bureše do koše". Demonstranti také připomněli propad platů v ČR za poslední tři roky. 

31.5.2017

Spendee se chystá na bankovní revoluci. Má nového investora i ocenění od Googlu

Česká fintech scéna o sobě dává vědět a ukazuje, že přípravy na bankovní revoluci očekávanou začátkem příštího roku běží naplno. Novou investici ve výši 450 tisíc eur ohlásila aplikace na správu financí Spendee. Ta navíc jako vůbec první český startup krátce nato uspěla v prestižním globálním programu od Googlu a získala dalších 50 tisíc dolarů i stáž v Silicon Valley.

31.5.2017

Novinky na Šumavě. Na borůvky jako obvykle, ale drony si pouštějte jinde

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, o jejíž podobu se vedl doslova těžký boj nejen za zdmi Parlamentu, platí od 1. června 2017. Nakonec se ministru Brabcovi podařilo s několika úpravami prosadit moderní zákon, který Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravovalo od sklonku roku 2014. Ten nově zastřeší všechny národní parky a jeho prostřednictvím se případně budou vyhlašovat i nová nejvíce chráněná území.

31.5.2017

Svojí profesi jsou nejvěrnější medici, obor nejčastěji mění filozofové

Většina lidí nepracuje v oboru, který vystudovali. Je to dobře nebo špatně? Prostá interpretace statistických dat v tomto případě může vést ke zkreslujícím závěrům. Z nich se totiž nedozvíme, jak úzce je definovaný obor studia nebo zda se daný obor zcela neproměnil v průběhu doby, po kterou v něm člověk pracuje.

31.5.2017

VIDEO: Venku nám zakázali chlastat, vevnitř kouřit, bouří se hosté

Redaktor Deníku se vydal na kontrolu barů o úterní půlnoci, kdy začal platit protikuřácký zákon. Přidal se i ke strážníkům, kteří na novinku hned zareagovali kontrolami.

31.5.2017

Český Aeroholding je v zisku. Počet cestujících i pohyb letadel vzrostl

V roce 2016 dosáhly klíčové společnosti skupiny Český aeroholding (ČAH) provozního zisku ve výši 4,3 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o 5 procent. Na hospodaření skupiny se kladně projevily vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. V tomto trendu pokračuje i první čtvrtletí letošního roku, kdy hrubý provozní zisk meziročně stoupl o 15 procent na 918 milionů korun.

31.5.2017

Vláda schválila vyšší platy. V sociálních službách o 23 procent

Výdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila dnes vláda. Na twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj kabinet také rozhodl o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, které by kraje a poskytovatelé péče měli použít na růst platů a mezd.

31.5.2017

Vězni třídí a balí zboží pro DHL. Jejich zaměstnávání se osvědčilo

Logistická společnost DHL podporuje projekt zaměstnávání vězňů v České republice. Po první úspěšné fázi projektu, v níž jsou zaměstnáváni odsouzení z věznice v Kynšperku nad Ohří, začně DHL zaměstnávat vězně i v dalších regionech České republiky.

31.5.2017

Stavebnictví brzdí byrokracie a zdlouhavý výkup pozemků

Rozvoji českého stavebního sektoru by ze strany státu nejvíce pomohlo odbourání zdlouhavého procesu přípravy a povolování staveb. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint Gobain.

31.5.2017

U Mostu vznikne nová továrna na výrobu kuchyňských dřezů

V průmyslové zóně Joseph na jih od Mostu má vzniknout další továrna. Společnost Blanco international, výrobce granitových dřezů a dalšího kuchyňského vybavení, chce v zóně Joseph koupit od Mostu pozemek větší než dvě fotbalová hřiště. Zastupitelstvo by mělo v červnu schválit záměr prodeje. V automatizované výrobě by firma v první etapě zaměstnala 50 lidí.

31.5.2017

Mzdy se v Česku zvyšují. Nejrychleji ty nízké, nejpomaleji vysoké

Český trh práce roste. Přibývá zaměstnaných a mzdy se zvyšují u všech příjmových skupin. Nejvýrazněji však u profesí s podprůměrnými výdělky.

30.5.2017

Kilo třešní za šest set? Přemrštěné ceny na trzích nelze nijak regulovat

Turisto, vítej v Praze. Chceš si koupit kilo třešní? V centru ho pořídíš za šest set korun. Nebo máš chuť na ostružiny? Malá miska tě vyjde na pouhých sto čtyřicet korun. A proč? Protože takhle se tu nyní vydělává.

30.5.2017

Budou někoho zajímat výhrady ke stavbám? Senátory čeká hlasování o novele zákona

Největší hrozbou pro krácení občanských práv a také českou přírodu po roce 1989 je podle ekologů novela stavebního zákona. Počátkem dubna ji schválili poslanci. Zda skutečně vstoupí v platnost, mohou již zítra rozhodnout senátoři. Zástupci řady ekologických organizací i mnoho jejich příznivců se až do poslední chvíle snaží rozhodnutí zákonodárců zvrátit.

30.5.2017

Austrálie, země zaslíbená. Krize se jí vyhýbají po čtvrtstoletí

Ekonomické krize se objevují a zase odcházejí. Jedna z posledních světových krizí udeřila v USA v roce 2008, na podzim pak hlásila propad většina světových burz a se zpožděním pak zasáhla státy Evropy. Jedné zemi se ale po čtvrtstoletí ekonomické hurikány vyhýbají. V čem tkví zázrak ekonomiky protinožců?

30.5.2017

Začíná sklizeň jahod. Ministerstvo podpoří jejich pěstitele dotacemi

Každý Čech sní za rok průměrně 2,5 kilogramu jahod. Toto ovoce se u nás pěstuje na více než 1800 hektarech. Ministerstvo zemědělství se rozhodlo podpořit pěstitele jahod novými dotacemi.

30.5.2017

Kolísání ve světě investic

/NAŠE PORADNA/- Oblast investování obsahuje mnoho pojmů, které mohou investorské začátečníky odradit. Za každým takovým pojmem se však skrývá logická definice.

30.5.2017

Praktičtí lékaři inkasují desetitisíce, i když k nim nechodíte

Praktičtí lékaři dostávají každý měsíc od zdravotní pojišťovny takzvanou kapitační platbu za každého pacienta, který je u nich zaregistrován. Mají na ni nárok i v případě, že se v jejich ordinaci celý rok vůbec neukáže, připomněla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Průměrný doktor s 1600 pacienty v kartotéce si tak měsíčně přijde na 80 tisíc korun. 

30.5.2017

ČEPS obrnil přenosovou soustavu proti přelivům elektřiny z Německa

Během chladného úterního odpoledne 24. ledna zaznamenali dispečeři ČEPS historické maximum zatížení domácí elektrizační soustavy. Vystoupalo na hodnotu 11 769 MW. Česká přenosová soustava dlouhodobě čelí zejména mocným tokům energie od našeho západního souseda. Od letoška jim vzdorují také dva nové regulátory typu PST.

30.5.2017

V Česku vznikne Fraunhoferovo fórum pro podporu aplikovaného výzkumu

Německá Fraunhoferova společnost, která je světovou špičkou v aplikovaném výzkumu, zapouští pevnější kořeny také v Česku. S vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace, kterou vede vicepremiér Pavel Bělobrádek, tato přední německá výzkumná instituce uzavřela dohodu o vytvoření Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum v České republice.

30.5.2017

Loni vzniklo rekordní množství hospod. Ale jen účelově kvůli EET

V loňském roce vzniklo více než 2200 firem, které podnikají v oblasti stravování a pohostinství, což je nejvíce za posledních pět let. Jedním z důvodů může být zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Na druhou stranu za posledních pět let ubylo v oboru tisíc živnostníků. Vyplývá to z informací poradenské společnosti Bisnode. 

30.5.2017

Zákazníci českých hobbymarketů nakupují čím dál častěji on-line

Nakupovat přes internet lze dnes už téměř všechno. Své e-shopy obchody už otevřely i velké značky hobbymarketů působící na českém trhu. Tržby získané tímto kanálem jim rok od roku utěšeně rostou. Navíc si pochvalují, že jim e-shopy přilákaly novou skupinu zákazníků.

29.5.2017

Tatra Trucks zmodernizuje armádní děla. Obrana za ně zaplatí přes miliardu

Samohybné houfnice Dana pro českou armádu zmodernizuje kopřivnická firma Tatra Trucks. Ministerstvo obrany za zakázku zaplatí 1,27 miliardy korun. Zrenovováno bude 33 děl. Zakázkou se v blízké době bude zabývat vláda. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat v září.

29.5.2017

Zdravotní pojišťovny hledají dodavatele očkování za 2,8 miliardy

Zdravotní pojišťovny budou hledat dodavatele pravidelných očkování na příští čtyři roky. Hodnota veřejné zakázky, kterou vypíší společně všechny pojišťovny v letos červnu, je asi 2,8 miliardy korun bez DPH. Po jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) to dnes oznámil její ředitel Zdeněk Kabátek.

29.5.2017

Bude nová Škoda Karoq pod 480 tisíc? Zkuste si vsadit

Obsah ceníku nové Škody Karoq je mimořádně sledovanou záležitostí. Bookmakeři Fortuny nahlédli do ceníků konkurence, zvážili možnou strategii mladoboleslavské automobilky a základní cenu menšího bratra Kodiaka odhadují na 479 900 korun. 

29.5.2017

Evropští vrcholoví manažeři se obávají růstu nacionalismu v politice

Mezi evropskými vrcholovými manažery roste optimismus. Pozitivně vidí budoucnost Evropy 43 procent z nich. Největším rizikem zůstává i nadále nízký ekonomický růst. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton International Business Report 2017 (IBR), která vychází z šetření mezi tisícovkou vrcholových manažerů středně velkých firem z 15 evropských zemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies