VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

14.3.2017

Lukoil se po krizi vrátil do černých čísel

Moskva (Rusko) - Ruská ropná společnost Lukoil hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 46,6 miliardy rublů (19,9 miliardy Kč), zatímco ve stejném období předchozího roku měla ztrátu 65 miliard rublů. Ke zlepšení firmě pomohl zejména růst cen ropy.

14.3.2017

Volkswagen zbohatl

Wolfsburg (Německo) - Provozní zisk německé skupiny Volkswagen se loni před odpisem jednorázových nákladů zvýšil o 14 procent na rekordních 14,6 miliardy eur (394,5 miliardy Kč). Automobilka tak potvrdila předběžné údaje zveřejněné na konci února. Všechny značky skupiny vykázaly pozitivní provozní výsledky, provozní zisk hlavní značky VW se ale snížil.

14.3.2017

Firmy v Česku budou na jaře zaměstnance spíše nabírat než propouštět

Praha - Čeští zaměstnavatelé budou i ve 2. čtvrtletí letošního roku více přijímat nové pracovníky než se jich zbavovat. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje osm procent oslovených firem, propouštět se chystají dvě procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR.

DOTYK.CZ
14.3.2017

Rozvozy potravin expandují, kauza Rohlík.cz je neděsí

Agenturní zaměstnance, kteří se stali hlavní příčinou aktuálního problému rozvozce potravin Rohlík.cz, využívají i ostatní e-shopy. Kauza Rohlíku je ale neděsí. Někteří si z ní lehce utahují, další se chystají ještě víc expandovat.

14.3.2017

I v Německu berou ženy za stejnou práci méně peněz než muži

Berlín (Německo) - Ženy v Německu dostávají za hodinu práce v průměru o 21 procent nižší plat než muži. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Větší část rozdílu je podle něj daná strukturálně, po očištění statistiky se mezera mezi platy mužů a žen zúží zhruba na šest procent.

14.3.2017

Díky loňským dotacím stoupl českým zemědělcům zisk

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Zemědělcům v Česku loni podle šetření Zemědělského svazu stoupl zisk o 2,7 miliardy korun na 11,7 miliardy. K tomuto meziročnímu navýšení přispěly dobré výsledky rostlinné výroby, ale také přesunutí výplat části podpor z roku 2015. Na dnešním zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to uvedl jeho předseda Martin Pýcha.

14.3.2017

Škodovka loni vydělala téměř o třetinu více

Wolfsburg (Německo) - Provozní zisk automobilky Škoda Auto se loni zvýšil o 30,9 procenta na 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč). K růstu přispěla zejména optimalizace nákladů a pozitivní mix objemu prodeje a nabídky produktů. Tržby se zvýšily o 9,8 procenta na 13,7 miliardy eur (370,2 miliardy Kč).

14.3.2017

Česká platební bilance skončila loni ve více než padesátimiliardovém přebytku

Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v rekordním přebytku 52,6 miliardy korun. Zpřesněná čísla dnes zveřejnila Česká národní banka. V přebytku byla platební bilance potřetí za sebou, v předchozím období byla od vzniku České republiky schodková.

14.3.2017

V Česku loni přibylo přes šedesát dva tisíc živnostníků

Praha - V ČR v roce 2016 přibylo 62 410 nových živnostníků, což je o 2,2 procenta méně než v roce 2015. Celkový počet živnostníků stoupl na 2,1 milionu, podnikatelskou činnost však vyvíjí jen 49 procent z nich. Třetina nových živností byla vydána v oblasti obchodu a dvě pětiny nových podnikatelů jsou ženy.

14.3.2017

Kauza dieselgate: žalobu na Škodu a VW podali první Češi

První čtyři Češi podali žalobu na automobilky Škoda Auto a Volkswagen kvůli problému s motory obcházejícími měření emisí. Požadují po nich dohromady odškodnění 510 tisíc korun za to, že jim firmy do aut namontovaly software falšující laboratorní výsledky měření zplodin. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy.

14.3.2017

Radnice Prahy 10 dostala od ÚOHS pokutu sto tisíc korun

Brno, Praha - Radnice Prahy 10 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 100 tisíc korun za smlouvu se společností Klang. Její součástí byly stavební práce přesahující 30 milionů korun na opravy bývalého kina Vzlet ve Vršovicích uzavřené bez výběrového řízení, vyplývá z rozhodnutí na webu ÚOHS. Případ bude ještě pokračovat, městská část podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

14.3.2017

"Jezdícím" schodům je stopětadvacet

New York (USA) - Pohodlně jezdit na eskalátorech dnes můžeme díky vynálezu, který si před 125 lety, 15. března 1892, nechal patentovat americký technik Jesse Reno. Jeho "pohyblivé schody", vlastně spíš jezdící rampa, ještě nesloužily jako dopravní prostředek, ale jako zábavná atrakce na newyorském Coney Islandu. Jednalo se o běžící pás o sklonu 25 stupňů.

14.3.2017

Kiwi.com se v letenkách vyzná a proto roste

Brno - Brněnský prodejce letenek Kiwi.com, který fungoval v minulosti pod názvem Skypicker, loni utržil přes osm miliard korun. Za rok firma vyrostla čtyřnásobně, uvedly dnes Hospodářské noviny. V rychlé expanzi chce společnost pokračovat. Firma se zaměřuje na celosvětový prodej cenově výhodných letenek.

14.3.2017

Bitva agrárníků nebude. Je jen jeden kandidát

Žádná rvačka se nekoná. Na místo v čele Agrární komory sdružující zástupce zemědělců, lesníků, ale třeba i včelařů, ohlásil kandidaturu jen Zdeněk Jandejsek.

14.3.2017

Kvůli nedostatku pracovníků mnohé firmy balancují na hraně zákona

Kvůli situaci na trhu práce české firmy často sahají po řešeních na hraně zákona i za ní. Využívají kolize legislativy pracovní a legislativy pobytové, kde jsou rozdílné výklady ministerstev práce (MPSV) a vnitra. V souvislosti s případem razie cizinecké police ve skladech e-shopu Rohlik.cz to uvedla Asociace pracovních agentur (APA).

13.3.2017

Škodovky se musejí v Rusku podrobit kontrole kvůli potenciální poruše převodovky

 Automobilka Volkswagen svolává v Rusku přes 43 000 aut značky Škoda kvůli možné poruše hydraulických akumulátorů. Opatření se týká vozů vyrobených v letech 2012 až 2016 opatřených sedmistupňovou převodovkou DSG.

13.3.2017

Autovlaků na Slovensko začíná využívat více lidí

Praha - Počet lidí, kteří se nechají přepravit s osobním autem vlakem na Slovensko, v posledním roce meziročně vzrostl o deset procent. České dráhy ve spolupráci se slovenským dopravcem Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) přepravily 16 000 osobních automobilů a motocyklů. Největší meziroční růst zaznamenali dopravci na lince do východoslovenského Humenného.

13.3.2017

Česko uspělo ve dvou arbitrážích

Praha - Česká republika uspěla ve dvou arbitrážích, ve kterých požadovali britští občané Ivan Peter Busta a Jan Peter Busta a společnost Anglia Auto Accessories zhruba 200 milionů korun. Arbitráž se týkala náhrady škody za zmařenou investici do výroby střešních nosičů pro auta na Hodonínsku.

13.3.2017

Společnost Deloitte ČR posílila Senta Čermáková

Hlavní priority? Akcelerace startupů, upevnění pozice firmy v oblasti nových technologií a inovací, více mladých talentů, mentoring.

13.3.2017

Mobilní internet v Česku poprvé překročil hranici 30 Mbit/s

Praha - Rychlost mobilního internetu LTE se v únoru u všech tří operátorů přehoupla přes 30 Mbit/s. Proti lednu tak rostla o tři až osm procent, meziročně o čtvrtinu. Vyplývá to z měření serveru DSL.cz.

AKTUALIZOVÁNO
13.3.2017

Odboráři Mitasu v Praze rozhodnou o stávkové pohotovosti za týden

Praha - Odboráři pražského závodu společnosti Mitas by příští týden měli oznámit, zda vyhlásí stávkovou pohotovost. V pondělí to sdělil předseda místní odborové organizace Karel Křivánek. Důvodem stávkové pohotovosti jsou podle něj nízké mzdy. Ze stejného důvodu vyhlásili stávkovou pohotovost v pátek odboráři v závodě ve Zlíně. 

AKTUALIZOVÁNO
13.3.2017

Praha a Brno vyzvou ministerstva ke změně zákona kvůli Uberu

Praha - Praha a Brno společně vyzvou ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu, aby iniciovala kvůli službě Uber změnu silničního zákona. Podle představitelů obou měst společnost porušuje zákon. Novinářům to v pondělí řekli primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) a náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Zástupci Uber již dříve uvedli, že služba splňuje požadavky evropského práva a tvrdí, že není taxislužbou, ale spolujízdou.

13.3.2017

Vláda řešila bezpečnost internetových plateb

Praha - Bezpečnost internetových plateb a práva uživatelů platebních služeb by se měla zvýšit. Počítá s tím návrh zákona o platebním styku, který dnes schválila vláda.

13.3.2017

ÚOHS zahájí vlastní šetření trhu mobilních operátorů

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce zjistit, zda na trhu neexistuje kartel nebo někdo nezneužívá svou dominanci. Ještě ve čtvrtek však tvrdil, že situace v oblasti mobilního volání a dat není sice uspokojivá, okamžitý zásah však neumožňuje.

13.3.2017

Pracovní prostředí budoucnosti, podívejte se na kanceláře roku

Praha - Poradenská společnost Prochazka & Partners uspořádala první ročník soutěže Kanceláře roku, která má za cíl docenit firmy, které investují do kvalitního pracovního prostředí a nepřímo je tak popularizovat jako atraktivní zaměstnavatele pro budoucí zaměstnance. Zároveň si soutěž klade za cíl vyzdvihnout důležitost kvality pracovního prostředí a motivovat zaměstnavatele k tomu, aby se tomuto tématu aktivně věnovali.

13.3.2017

Škoda Auto hlásí nejúspěšnější únor v historii, dodala 81.200 aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala v únoru 81 200 vozů, meziročně o 3,1 procenta více. Zaznamenala tak nejúspěšnější únor ve své historii, loňský únorový prodej byl o 2400 aut nižší. Ke zlepšení přispěl zájem o vozy Škoda ve střední a východní Evropě a také v Indii a Izraeli, prodej automobilce klesl na jejím největším trhu v Číně. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes firma zveřejnila. Nejprodávanějším modelem zůstává Octavia, v únoru jich bylo dodáno 28 600, což je ale meziroční pokles o 8,6 procenta.

13.3.2017

Padělatelé bankovek polevili

Praha - V České republice bylo loni zadrženo 3 646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky a mince, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2 132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1 514, meziročně o 1 404 kusů méně.

13.3.2017

Města mohou vyhrát i nad smogem

Praha - Zima je sice pomalu už za námi, výskyt smogových situací však nikoliv. Jde totiž o dlouhodobý problém, stejně jako jsou dlouhodobá i technická a politická řešení vedoucí ke zlepšení situace. Tuto problematiku velmi agilně popularizuje v posledních letech i česká Aliance pro energetickou soběstačnost, která je neformálním sdružením zástupců sektoru obnovitelných zdrojů.

13.3.2017

Nízký úrok v bance? Zkuste život burziána

Praha - Téměř nulové úročení bankovních vkladů dělá starosti každému, kdo se snaží hýčkat rodinné finance. Jednou z alternativ je investování do fondů.

DOTYK.CZ
13.3.2017

Data v oblacích. Malé firmy jdou ve stopách těch velkých

Třiatřicetiletý Lukáš Vejman se roky živil jako konzultant v oblasti informačních technologií. Postupně došel k názoru, že malé a střední firmy si vlastně komplikují život, když se o oblast informačních technologií starají samy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies