Předchozí aukci frekvencí v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz v březnu ČTÚ zrušil, protože se kvůli nevhodně nastaveným podmínkám protahovala a cena se vyšplhala podle úřadu na nereálných 20 miliard korun. To by podle ČTÚ kvůli ekonomické náročnosti znamenalo zvýšení koncových cen a zpomalení budování nových sítí. Za zrušení aukce a oddálení příchodu konkurence si ČTÚ vysloužil kritiku ministra průmyslu Martina Kuby i některých poslanců. Aukce se účastnili současní operátoři T-Mobile, Telefónica, Vodafone a nově PPF Mobile Services, která tak chtěla vstoupit na český mobilní trh.

„ČTÚ navrženými podmínkami výběrového řízení zvýšil motivaci pro příchod nového operátora, když při zachování limitu dosažitelného množství spektra nově vyhradil i část spektra v pásmu 800 MHz," uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Nově navrhované doprovodné podmínky, včetně některých závazků pro úspěšné účastníky výběrového řízení, podle něj současně vytváří předpoklad pro rychlý rozvoj nových sítí a nabídky nových mobilních služeb.

Sankce

Nové podmínky zajišťují pro zájemce o provozování čtvrtého mobilního operátora vedle bloku frekvencí v pásmu 1800 MHz i 2×10 MHz v pásmu 800 MHz. Zbylé frekvence v pásmu 800 MHz tak budou stačit pouze pro dva nynější operátory. Další novinkou je zavedení sankcí za rušení příhozů v aukci až do výše aktuální ceny dané části draženého spektra, snížení počtu zrušených příhozů ze čtyř na dva, zvýšení počtu aukčních kol za den i zvýšení maximálního příhozu z 2,5 na pět procent vyvolávací ceny. To má aukci urychlit a zároveň zamezit spekulativním příhozům.

Novinkou je institut minimálního požadovaného portfolia, kdy každý z uchazečů musí před zahájením aukce oznámit, jaký minimální rozsah kmitočtů chce získat. Pokud pak bude dražit méně frekvencí, bude z aukce vyřazen.

Rozvojová kritéria, tedy termíny pro spuštění sítí a pokrytí území, se proti původní aukci nezměnila. Stejně tak bude platit i povinnost majitelů vydražených kmitočtů umožnit národní roaming, tedy pustit ostatní operátory do své sítě a také povinnost velkoobchodní nabídky pro virtuální operátory.

Operátoři se podle svých sdělení pro ČTK musí s návrhem nejprve seznámit. „Dokument prostudujeme a vyjádříme se k němu v rámci veřejné konzultace," uvedla mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Veřejná konzultace má trvat do 8. května. Vlastní výběrové řízení by chtěl úřad vyhlásit v červnu, aby se prodej kmitočtů uskutečnil ještě letos. Výnos z aukce ČTÚ předpokládá v jednotkách miliard Kč.