Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČEZ Arénu možná čeká další nákladná rekonstrukce

Ostrava -Když před šesti roky skončila nákladná rekonstrukce ostravské ČEZ Arény, hlásali tehdejší představitelé města, že na dlouhou dobu nebudou muset do oprav haly vrazit ani korunu. Omyl.

25.6.2010 1
SDÍLEJ:

ČEZ Aréna Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

ČEZ Aréna je na tom tak bídně, že potřebuje znovu zgruntu opravit. Nenažraný otesánek žádá přes tři čtvrtě miliardy korun. Nestačilo mu těch sedm set milionů korun, které stála rekonstrukce v roce 2004. A to se mluvilo o tom, že šlo o hodně drahou „krmi“.

Nynější představitelé města na základě stížností a nejrůznějších dohadů tykajících se technického stavu ČEZ Arény, které jim byly v poslední době adresovány, nechali u společnosti Mott MacDonald zhotovit studii, která měla vše objektivně zhodnotit. „Vyvstaly diskuse, zda bylo všechno košer v souvislosti s rekonstrukcí v roce 2004, padaly dotazy, co se tam a za jaké peníze udělalo. Čas od času se k nám dostaly informace, že je třeba v aréně něco urychleně spravit, že je nedostatečná kapacita chlazení, že je tam špatně udělaný systém energetického hospodářství. Zkrátka dostali jsme několik signálů o tom, že tam něco – na to, kolik rekonstrukce stála peněz – není v pořádku. Proto jsme nechali pořídit studii. Když jsme ji měli na stole, přišla informace o tom, že se u nás bude v roce 2015 konat světový hokejový šampionát,“ vysvětlil náměstek ostravského primátora pro majetek a finance Lukáš Ženatý (ODS) s tím, že studie hodnotila technický stav všech budov včetně atletického tunelu a jejich vybavení, analyzovala, jaké budou do budoucna potřebovat investice a reinvestice. Zkoumala také, kde a jak by se do budoucna v ČEZ Aréně dalo ušetřit na energiích.

A k čemu došla? Nejlépe ihned by se do oprav budov a zařízení mělo „nalít“ zhruba 313 milionů korun, v průběhu následujících dvaceti let by se celková suma potřebná na rekonstrukci měla vyšplhat na více než tři čtvrtě miliardy korun.

„Před budoucí reprezentací města tak stojí důležité rozhodnutí, které z těch investic se budou muset realizovat, aby se mistrovství světa vůbec mohlo konat, kdo a kdy je zrealizuje, za jaké peníze. A hlavně, kde se na to ty finance vezmou. Reklamovat stavbu již není možné,“ konstatoval Ženatý.

Co nejvíce v aréně hoří?

Co by se v ČEZ Aréně mělo řešit přednostně? Podle studie společnosti Mott MacDonald je například potřeba téměř čtvrt miliardy korun na obnovu střechy, obvodového pláště, oken, strojního vybavení výsuvných tribun a sedaček v budově arény. Je nutné vyměnit rozvody vytápění, investovat skoro pětapadesát milionů korun do nové vzduchotechniky, další miliony spolkne chlazení ledu. Hotel Puls by potřeboval novou technologii, do atletického tunelu zatéká, proto je nutná reinvestice do nosných konstrukcí a izolací. Půl milionu potřebuje obnova elektrických rozvodů v tunelu.

„Výsledky technického posouzení mě velmi překvapily zejména rozsahem nezbytně nutných investic. Protože jsem se domníval, že rekonstrukce realizovaná pro mistrovství světa v roce 2004 byla udělána právě proto tak nákladně, aby ČEZ Aréna mohla fungovat dlouhodobě,“ míní Ženatý.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD), který byl zároveň v letech 2007 až 2009 předsedou představenstva společnosti Vítkovice Aréna spravující městský majetek, v telefonickém rozhovoru z dovolené řekl, že studii si město nechalo zhotovit i kvůli tomu, že do budoucna plánuje provozovat arénu formou koncese. „Tři čtvrtě miliardy korun rozložených do dvaceti let je podle mě přiměřená částka. Ideální by samozřejmě bylo větší část investovat najednou, předpokládám ale, že město bude arénu opravovat postupně. V souvislosti s mistrovstvím světa v roce 2015 by také na rekonstrukci mohl a měl přispět i stát,“ konstatoval Kajnar.

Stavbu už nelze reklamovat

ČEZ Arénu před šesti lety rekonstruovalo sdružení firem pod hlavičkou společnosti Tchas (dnes Eiffage Construction). Z plánovaných 440 milionů korun se cena za rekonstrukci vyšplhala na 700 milionů. Investorem byla akciová společnost Vítkovice Aréna, v níž hlavní podíl mělo město Ostrava. Tehdejší ostravští radní seděli v jejích statutárních orgánech.

Tehdejší majitel společnosti Tchas Václav Daněk na otázky poslané e-mailem odpověděl, že tři roky již není jednatelem a od roku 2008 ani majetkově nemá s Tchasem nic společného. „Proto mi nepřijde korektní s takovým odstupem se vyjadřovat k dění ve společnosti,“ napsal Daněk.

Deník se tak nedozvěděl jeho názor na to, jak si vysvětluje potřebu tak vysoké investice do obnovy arény po pouhých šesti letech od ukončení její celkové rekonstrukce. Daněk však přidal osobní poznámku. „Každá stavba je realizována na základě smlouvy, ve které je zcela striktně stanovena oblast způsobu řešení vad a jejich reklamace. V souladu s normami platnými v celé EU jsou stanoveny reklamační a záruční lhůty, které obvykle pro stavební a technologickou část jsou odlišné. Pokud se tedy ukázaly v průběhu provozu takovéto závady, měl investor legitimní možnost je v plném rozsahu uplatnit a dodavatel povinnost je na vlastní náklad odstranit,“ napsal Daněk.

Rekonstrukci ČEZ Arény provázely podezření i pokuty

Před sedmi lety totiž společnost Vítkovice Aréna, jejímž hlavním akcionářem bylo město Ostrava, bez veřejné obchodní soutěže zadala téměř půlmiliardovou zakázku firmě Tchas, kterou o pár let později koupila společnost Eiffage Construction.

Vedení Vítkovic Arény, která byla investorem akce, výběr hlavního dodavatele stavby pouze svěřilo konzultantské firmě, ta oslovila pět firem a vybrala vítěze. Už tehdy mnozí poukazovali na to, že jde o velmi nestandardní postup. Představitelé Vítkovic Arény však argumentovali tím, že stavbu financují z vlastních prostředků, a proto není nutné soutěž vyhlašovat. Nic na tom nezměnil ani fakt, že vlastní prostředky Vítkovic Arény pocházely hlavně z městské pokladny. Kapitál totiž firma získala vydáním akcií, jež odkoupilo město Ostrava. Dalším argumentem bylo, že investora tlačil čas. Potřeboval arénu opravit do mistrovství světa v ledním hokeji, které se v Ostravě konalo v roce 2004.

Tehdejší vedení společnosti Vítkovice Aréna prohlašovalo, že při výběru firmy, která měla bývalý Palác kultury a sportu rekonstruovat, rozhodovala hlavně cena. Ostatní oslovení účastníci výběrového řízení prý nabídli cenu v průměru o čtyřicet milionů korun vyšší než vítěz.

Výsledná suma za rekonstrukci se však z předpokládaných 440 milionů korun nakonec vyšplhala na 700 milionů. Dodavatelské firmy Intersono SG a Anit CZ sdružené pod hlavičkou Tchasu navýšení ceny zdůvodnily dodatečnými požadavky na rozsah prací. Čelily však podezření, že stavbu předražily. I tento fakt byl spolu se způsobem rozdělování zakázek důvodem, proč se rekonstrukcí arény několikrát zabývala protikorupční policie. Šetření odložila.

Padaly i pokuty

Jednu pokutu – stotisícovou však – v roce 2004 tehdejší vedení společnosti Vítkovice Aréna v souvislosti s rekonstrukcí haly dostalo. Od antimonopolního úřadu. Porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek při výběru firem na úpravu okolí arény. Zákon společnost obešla tím, že zakázku přesahující pětasedmdesát milionů korun ze státní dotace rozdělila na čtyři menší a zvolila jednodušší způsob zadání.

Další problémy přinesla i nově přistavěná multifunkční hala ČEZ Arény. Tři sta tisíc korun pokuty musela před dvěma roky společnost Vítkovice Aréna zaplatit za to, že při stavbě sport baru v multifunkční hale vážně porušila zákon. Na veřejnou zakázku za čtyřiadvacet milionů korun nevyhlásila soutěž tak, jak měla, ale rovnou ji zadala firmě Tchas. Ta stavěla i celou multifunkční halu.

Co je nutné co nejdříve v ČEZ Aréně opravit:

Aréna – stavební část: Potřebné reinvestice za 244,9 milionu korun. Obnova střechy, obvodového pláště, části výplní otvorů, strojního vybavení výsuvných tribun a sedaček.

Aréna – vytápění – rozvody: Potřebná reinvestice 4,7 milionu korun.

Aréna – vzduchotechnika: Potřebná reinvestice 54,799 milionu ko run.

Aréna – chlazení: Potřebná investice 6,99 milionu korun.

Aréna – chlazení ledu: Potřebná reinvestice 38,1 milionu korun.

Hotel Puls -Gastrotechnologie pět až deset milionů korun.

Atletický tunel – stavební část: Potřebná reinvestice 7,8 milionu korun.

Atletický tunel – elektro: Potřebná reinvestice 480 tisíc korun.

Zdroj: ČEZ Aréna Ostrava – Technická Due Diligence, Mott MacDonald

Autor: Miroslava Chlebounová

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Ilustrační foto
10

Ukázka síly: Nad Koreou proletěly americké bombardéry a stíhačky

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

AKTUALIZOVÁNO

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Jsou tři zranění

/FOTOGALERIE/ Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich netrefil do určeného prostoru a dopadl mezi diváky. Šestatřicetiletý výsadkář skončil v Ústřední vojenské nemocnici Praha, jedna z divaček byla převezena do Motola. Zranění nejsou vážná, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Podle Vlastimily Cyprisové z tiskového odboru generálního štábu mohl za nehodu náhlý poryv větru.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení