Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČR a Rusko podepsaly kontrakty za 54 miliard korun

Praha - Zástupci českých a ruských firem ve čtvrtek na Hradě podepsali několik smluv, mimo jiné o stavbě železnice na Urale za 40 miliard korun. Stalo se tak během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který je právě na Pražském hradě.

8.12.2011 3
SDÍLEJ:

Prezident Václav Klaus přivítal ve čtvrtek 8. prosince 2011 na Pražském hradě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Poté zástupci českých a ruských firem podepsali několik smluv.Foto: ČTK/Michal Doležal

Železnici na Urale postaví české firmy pod vedením brněnské OHL ŽS. Objem kontraktu je více než 1,5 miliardy eur (skoro 40 miliard korun). Jde tak o jeden z největších zahraničních kontraktů posledních let. Začátek stavby zhruba 390 kilometrů železniční tratě je plánován na rok 2012, její dokončení v roce 2015. Zároveň byla podepsána dohoda Českou exportní bankou o strategickém financování projektu.

Česká společnost Alta Invest uzavřela s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel smlouvu o vzniku nové firmy Alvel. Sídlo bude mít společnost v ČR a má poskytovat služby související s dodávkami palivových článků na evropský trh.

Alta podepsala také kontrakt se společností Uralmetanolgroup na výstavbu závodu na výrobu metanolu v Nižním Tagilu. Stavba bude zahájena v příštím roce, závod má být hotový o tři roky později. Brněnská společnost Královopolská Ria a GK Gazenergostroj dále podepsaly smlouvu na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 367 megawatt v Soči, kde se v roce 2014 bude konat zimní olympiáda.

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci uzavřely společnosti Plynostav Pardubice holding a ruský Strojtransgaz, který v ČR staví plynovod Gazela. Dohoda je zaměřena na další spolupráci při realizaci dlouhodobých projektů na výstavbu energetických objektů.

Mnohamiliardovou zakázku na severním Urale získala otrokovická firma PSG. Postaví paroplynovou elektrárnu u města Salechard, kterým prochází severní polární kruh. Úvěr poskytne Česká exportní banka, pojištění státní společnost Egap. Celkově jde o projekt za více než deset miliard korun, dodávky a služby PSG by podle deníku E15 měly představovat kolem 8,5 miliardy.

Královopolská RIA získala v ruském Kudepste-Soči zakázku na výstavbu paroplynové elektrárny. Podle informací Mladé fronty Dnes hodnota zakázky činí téměř deset miliard korun. Elektrárna „na klíč“ musí být připojena k síti nejpozději na přelomu listopadu a prosince 2013, jinak by nebyl zajištěn dostatečný zdroj energie pro pořádání olympijských her.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov podepsali Společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci. Obě strany už v listopadu vypracovaly seznam projektů v aktuální hodnotě zhruba tři miliardy eur (76 miliard korun), které budou v souladu s touto deklarací realizovány. „Jsem rád, že deklarace vytváří také předpoklady pro větší zapojení našich firem do realizace modernizačních investičních projektů v Ruské federaci,“ uvedl Kuba.

Zároveň prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel a prezident Obchodně průmyslové komory Ruské federace Sergej Katyrin podepsali dohodu o spolupráci mezi oběma komorami. „Tato dohoda výrazně podpoří rozvoj česko-ruských obchodních vztahů a napomůže odstranit stávající překážky bránící vzájemné obchodní výměně,“ sdělil Kužel. HK bude podle dohody podporovat přístup ruských podnikatelů na trhy EU a Obchodně průmyslová komora Ruské federace zase naopak podpoří přístup českých podnikatelů na ruský trh.

Podepsání všech kontraktů a smluv s Ruskem je pro český byznys zcela ojedinělou událostí, řekl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Tento impulz podle něj přichází v době, kdy ekonomika musí hledat i jiné trhy než v EU. Svaz průmyslu prý vždy zdůrazňoval význam ruského trhu a to, že bylo historickou chybou jej vyklidit. „Nyní potřebujeme od vlády dotažení proexportním politiky, která by výrazněji pomohla otevírat dveře našim firmám, a to jak na centrální úrovni, tak zejména v jednotlivých guberniích,“ dodal.

Ruská federace patří do první desítky nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka a její podíl na celkovém obratu českého zahraničního obchodu činí čtyři procenta. Za prvních deset letošních měsíců se český vývoz do Ruska zvýšil o 48 procent a dovoz o 22 procent. Celkový obrat vzrostl o více než 31 procent na 10,8 miliardy dolarů. „Páteř našeho vývozu tvoří především tradiční strojírenská produkce jako jsou stroje a dopravní prostředky, v dovozu převládají minerální paliva,“ podotkl mluvčí MPO Pavel Vlček.

ČR podepsalo s Ruskem obchodní dohody za 54,3 miliardy Kč

Seznam největších obchodních dohod, jež byly podepsány při návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva - celkem jde o kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy Kč):

Společná deklarace o partnerství pro modernizaci, která mimo jiné umožní větší zapojení českých firem do modernizačních investičních projektů v Rusku.

Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace.

Dohoda o strategické spolupráci a podpoře financování mezi Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a Korporací Ural průmyslový – Ural polární. Cílem projektu je postavit železnici na severním Urale, tedy v místech bohatých rudných nalezišť. České firmy mají pod vedením brněnské OHL ŽS stavět za téměř 40 miliard korun asi 390 km z celkových zhruba 700 km železnice. Začátek stavby je plánován na rok 2012 a dokončení na rok 2015.

Dodavatelská smlouva mezi OHL ŽS a JaŽD (Jamalská železniční společnost) na výstavbu železnice na severním Urale (trasa Obskaja-Salechard-Nadym), včetně stavby železničního mostu přes řeku Ob.

Kontrakt mezi firmami ALTA a Uralmetanolgroup na dodávku závodu na výrobu metanolu o kapacitě 600 000 tun/rok v Nižním Tagilu, Sverdlovská oblast.

Dohoda o strategickém financování projektu Severnyj širotnyj chod českými a ruskými bankami mezi Českou exportní bankou a JaŽD. Jde o projekt vybudování širokorozchodné železniční trati na severním Urale (úsek Obskaja-Salechard- Nadym). Smlouva umožní české straně účastnit se v případě splnění řady jasně definovaných podmínek.

Zakládací smlouva společnosti ALVEL a.s. (Centrum technologických služeb) podepsaná českou společností ALTA Invest a firmou TVEL, která je součástí ruské státní skupiny Rosatom. Společné centrum technologických služeb, jehož sídlo bude v ČR, je zaměřené na oblast palivového cyklu jaderných elektráren.

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci mezi společností Plynostav Pardubice holding a společností Strojtransgaz. Je zaměřeno na spolupráci při dlouhodobých projektech výstavby ropných, plynárenských a energetických objektů, včetně výměny dokumentace pro vyhodnocení projektů.

Smlouva mezi společnostmi KP Ria a GK Gazenergostroy na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 366,8 MW v Kudeptse – Soči, Krasnodarský kraj.

Protokol o provedení změn v Dohodě mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-7) a jejich modernizace na území ČR.

V těchto dnech měly být podepsány i další dohody, komerčního a nekomerčního charakteru: například mezi VŠE Praha a Moskevskou městskou univerzitou smlouva o projektu Acamedy Learning – jde o bakalářský obor Ekonomika a management, jehož výuka bude probíhat v Moskvě převážně v ruštině a v rámci studijních pobytů bude otevřen i českým studentům.

Autor: ČTK

8.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1 28

Většina stran podpoří nadstandardy, některé poplatky v nemocnici

Polský prezident Andrzej Duda
5

Reforma polské justice prošla Senátem, Duda ji nejspíš nezastaví

Sessions nemusel mluvit o kontaktech s Rusy pravdu, naznačují zpravodajci

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions nemusel při červnové výpovědi v Senátu hovořit pravdu o svých kontaktech s Rusy během volební kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom deník The Washington Post.

Otázky a odpovědi. Juventus měl strach, teď Schick rybaří

Měl to být přestup léta. A nejen pro české fotbalové fanoušky. Ságou jménem Patrik Schick alias možná posila velkoklubu za třicet milionů eur dlouho žila celá Itálie.

Parašutistka spadla na rodinný dům

Žena se zranila, ale byla při vědomí. K nehodě došlo v Nové Vsi na Plzeňsku.

"Je to hanebné," řekl bývalý šéf CIA na adresu jednání Donalda Trumpa

Bývalý ředitel CIA John Brennan v pátek prohlásil, že úsilí Donalda Trumpa bagatelizovat stanovisko americké zpravodajské služby, že Rusko zkoušelo v roce 2016 ovlivnit americké volby, je hanebné. Uvedla to agentura Reuters.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení