VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drahota v Česku dál roste, poleví až na konci roku

Praha - Nebojte se zdražování, bude trvat maximálně dva nebo tři měsíce, uklidňovali ještě na začátku roku ekonomové i politici.

10.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto Deník

Téměř po šesti měsících, kdy vešly v platnost vládní reformy, je ale vše jinak – drahota občany v České republice neopouští a naopak cena některých položek nadále roste. Potvrzují to zveřejněné údaje o inflaci, která za měsíc květen opět dosáhla rekordní úrovně 6,8 procenta.

U čeho vás nejvíc trápí stále rostoucí ceny? Hlasujte v naší anketě, vyjádřete svůj názor v diskuzi!

V uplynulém měsíci nejvíce zdražovaly pohonné hmoty a některé druhy potravin, jako jsou brambory, mouka nebo rýže. Kdyby se například ceny těchto položek porovnaly s cenami v loňském roce, podražila mouka o neskutečných 54 procent a cena rýže šla nahoru o 29 procent.

„Nešlo předpokládat, že zatímco všude kolem nás potraviny zdražují a v některých částech světa již začíná bitva o jídlo, u nás půjdou ceny dolů,“ potvrzuje analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Svalovat vinu jenom na vládu a její reformy ovšem podle ekonomů rozhodně nelze, protože za rostoucí ceny může především vývoj na světových trzích.

Potraviny žene nahoru jednak nedostatek obilí používaného pro biopaliva a ve konečném důsledku také rekordní cena ropy, která prodražuje velkém množství položek.

Rekordní nafta

Jenom za měsíc květen u nás cena nafty na čerpacích stanicích vzrostla o šest procent a meziročním srovnání je její nárůst už téměř pětinový. Pro nadcházející letní období navíc většina analytiků předpokládá, že se ceny nejpoužívanějšího benzinu Natural 95 zvýši až na 34 korun za litr a nafta podraží na 36 korun za litr. Zdraží tak veškeré služby související s dopravou.

„Nebýt silné koruny, ceny u čerpacích stanic by rostly ještě rychleji. Pokud cena ropy nezmění směr vývoje, inflace v Česku se v letních měsících udrží v blízkosti současných hodnot a nebude, jak jsme původně očekávali, zpomalovat,“ varuje Helena Horská z Raiffeisenbank.

Odborní začínají být čím dál opatrnější v odhadech, kdy současná drahota v obchodech i službách začne polevovat. Nejdříve odhadovali, že to bude na přelomu roku, nyní už mluví o posledních měsících roku. Někteří se dokonce obávají, že míra drahoty vyjádřená číslem o inflaci, bude dokonce ještě vyšší, než současných 6,8 procenta.

„V nadcházejících měsících nevylučujeme, že se inflace opět podívá nad hranici sedmi procent,“ potvrdil Deníku ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Zdražování

Další zdražování

Na peněženky většiny Čechů utočí kromě pohonných hmot a potravin také další položky – například výdaje na zdravotní péči se meziročně zvedly o 29 procent a ceny v oddílech bydlení, voda, energie a paliva byly meziročně vyšší o 9,9 procenta. A růst cen bude pokračovat. „Dalšímu zdražení se zcela jistě nevyhnou pohonné hmoty a cigarety, k nim se navíc přidá růst cen v dopravě a v červenci i zvýšení cen plynu,“ odhadl Ružomberský. Vláda už reagovala na rostoucí ceny plošnou valorizací důchodů, a všichni senioři si tak od srpna polepší o 465 korun. Pro příští rok navíc hodlá o procento snížit odvody na sociálním pojištění a ve hře stále zůstává i možnost, že by se v průběhu léta mohla snížit spotřební daň, která dopadá na vysoké ceny pohonných hmot.

Příští rok by každý mohl mít o stokoruny vyšší plat

Příští rok by si zaměstnanci měli finančně polepšit. O kolik přesně, rozhodne vláda za dva týdny. Dohodla se tom v pondělí.

Jednala o návrhu lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska na snížení odvodu na sociální pojištění o jeden procentní bod. Podle něj je třeba najít řešení, které by příliš nezatížilo státní rozpočet. „Pro mne je to sympatická varianta, protože jsem konzervativní pravicový politik, který sleduje vyrovnané hospodaření,“ uvedl Kalousek.

K té se kloní i premiér Mirek Topolánek (ODS). Pokud by v roce 2009 zůstaly všechny ostatní parametry daně z příjmu na letošní úrovni, polepšily by si rodiny s dvěma dětmi měsíčně asi o pětistovku. Každý zaměstnanec by díky tomu měl v peněžence na každých 10 tisíc korun příjmu o stovku navíc.

Už letošní snížení daně z příjmu na 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně zdravotního a sociálního pojištění) mělo podle vlády zvýšit příjmy každé domácnosti.

Skutečnost je ale kvůli lavinovitému zdražování jiná. Přitom letos lidé uplatňují příznivou roční slevu na zaměstnance i vyživovanou osobu ve výši 24 840 korun, na jedno dítě pak 10 680 korun.

Příští rok má být všechno jinak. Daně se fyzickým osobám podle zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů sníží na 12,5 procenta ze superhrubé mzdy.
Jenže ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) prosadil do vládního batohu k této daňové sazbě i výrazné snížení odečitatelných položek. Pro zaměstnance a vyživovanou osobu na 16 560 korun, pro dítě na 10 200 korun. To by nejvíce odnesly středně příjmové skupiny zaměstnanců s dětmi.
S tím zásadně nesouhlasí platforma Vlastimila Tlustého (ODS). Proto dotlačila koalici k závazné dohodě na úpravě této pasáže. „To musíme změnit, na snížení daňové zátěže trváme, je to závazek ODS vůči voličům,“ tvrdí poslanec Michal Doktor.

ODS si je vědoma, že snižovaní daňové zátěže je trhák, který vyhrává volby. Proto na své jarní ideové konferenci v Hradci Králové zopakovala, že příští rok by měly poklesnout odvody ze sociálního pojištění, a to až o 2,5 procenta.

Zároveň se ale lídr koalice vzdal svého hitu, kterým byla 12,5procentní daň ze superhrubé mzdy, včetně sociálního a zdravotního pojištění. „Bylo chybou, že jsme se před volbami nechali dotlačit k abstraktnímu číslu jako hotovému řešení reálných problémů,“ dloubl si předseda ODS Mirek Topolánek.

Zcela jiný přístup představil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Pokud jeho strana vyhraje parlamentní volby v roce 2010, čeká občany zrušení výpočtu rovné daně ze superhrubé mzdy. Místo ní se sociální demokraté chtějí vrátit k progresivnímu zdanění.

DANĚ PODLE PLATNÉHO ZÁKONA

ROK 2008
daň z příjmu fyzických osob 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 23 procenta z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka 24 840 korun
roční sleva na dítě 10 680 korun
ROK 2009
daň z příjmu fyzických osob 12,5 procenta ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 20 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka 16 560 korun
roční sleva na dítě 10 200 korun
CO NAVRHUJE MIROSLAV KALOUSEK PRO ROK 2009
daň z příjmu fyzických osob 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 23 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka 24 840 korun
roční sleva na dítě 10 680 korun
snížit odvod na sociální pojištění z 12,5 na 11,5 procenta

Jan Klička, Kateřina Perknerová

Autor: Redakce

U čeho vás nejvíc trápí stále rostoucí ceny?

U potravin

32 %

U pohonných hmot

13 %

U léků

0 %

U vodného a stočného

3 %

U energie

50 %

U bydlení

0 %

U cigaret a alkoholu

3 %

Jinde, vyjádřete názor v diskuzi

0 %

Hlasovalo: 38

Anketa byla ukončena

10.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies