VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva měsíce na změnu stanov. Družstva nestíhají

Praha – Už jen dva měsíce mají bytová družstva na to, aby podle nové legislativy změnila svá vnitřní pravidla. Přestože nový občanský zákoník, který vyžaduje změnu stanov, platí už od začátku roku, řada bytových družstev se o povinnosti dozvídá až teď. Případně to nechávají na poslední chvíli.

2.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Nový zákoník všechna družstva, i když nepodnikají, zařadil pod obchodní korporace. Jeho autoři stanovili lhůtu, do které se družstva musí novým předpisům přizpůsobit, na konec června. Právníci už na začátku upozorňovali, že se jedná o šibeniční termín, varování však vyslyšela jen část družstevníků.

„Je to úplně nový zákon
a změny jim hodně zamotaly hlavy. Družstva jsou překvapena také tím, že změna stanov vyžaduje nějaké peníze, 
a to za notáře a poplatky," popisuje současnou situaci předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků František Lebl.

Aby družstva ušetřila čas 
i peníze, připravily spolky 
a sdružení družstevníků vzory, které se změnou stanov pomohou. Pokud je družstvo členem podobného spolku, vyjde ho změna do tisícovky, cizímu družstvu připraví sdružení podklady do pěti tisíc korun. Nejdražší je to 
v případě, kdy se družstvo obrátí na advokátní kancelář, která si účtuje i dvacet tisíc. Pokud žije v jednom domě třeba jen patnáct lidí, povinnost je vyjde poměrně draho.

Vyčkávat se nevyplatí

Nové stanovy je potřeba 
v termínu doručit také do sbírky listin. Tomu, kdo změnu nestihne, hrozí stotisícová pokuta, v krajním případě dokonce likvidace. Zbytečně vyčkávat se nevyplatí také proto, že notářů, kteří jsou ke stanovám potřeba, je omezený počet. Pokud to všichni nechají až na červen, nebudou notáři stíhat.

Protože zákoník zavedl několik nových možností, je důležité se nad novými pravidly zamyslet. Odborníci například nedoporučují využít možnosti dát podíl do zástavby.
„Na stůl se nám občas dostávají kuriozity, které nejenže nedávají žádný právní smysl, ale navíc mohou bytovým družstvům v budoucnu způsobit hodně problémů. Lidé si vůbec neuvědomují, že tímto krokem na sebe berou obrovskou zodpovědnost," upozorňuje například právnička Bohdana Hejduková, která se věnuje problematice společenství vlastníků jednotek a bytových družstev na portálu Právní gramotnost.

Přestože zákoník platí jen pět měsíců, ministerstvo spravedlnosti už sbírá náměty na jeho novelu. Ministryně Helena Válková (za ANO) přiznala, že změny se budou týkat také družstevního práva. Vypadnout by mohlo například ustanovení ohledně vypořádacího podílu, kdy družstevník při odchodu získá zpět to, co do něj vložil. „V Praze je to možné, ale například 
v Mostě to možné není, protože byty tam nemají hodnotu ani vstupní investice. Když družstevník vrátí klíče od bytu, za který dal 200 tisíc, přičemž se byt v Mostě nedá vydražit ani za 90 tisíc, tak mu družstvo přesto musí vyplatit plnou částku. To může být likvidační," upozorňuje František Lebl.

V České republice existuje zhruba 9,5 tisíce bytových družstev, která sdružují více než půl milionů bytů. Zájem 
o družstevní byty v posledních letech roste – lidé je volí jako alternativu hypoték.

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba: Někteří budou pravidla měnit poprvé po patnácti letech

Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby mohou družstva stanovy měnit i několikrát ročně. Realita je ale taková, že je družstvo jednou přijme a pak už je nechá být. Proto řada z nich mění svá pravidla poprvé.

Taraba

Do nahlášení nových stanov zbývají jen dva měsíce, řada bytových družstev na nich ještě nezačala pracovat. Mají šanci to stihnout?
Stihnou to. Času na svolání členské schůze, objednání notáře a schválení stanov tak, aby vyhovovaly nové právní úpravě, je dostatek. Problém je, že řada družstev o tom neví, nebo ještě donedávna nevěděla. Řada lidí se to navíc dozvěděla až z našich informací nebo porad, případně z porad vlastních občanských sdružení.

Jaké typy družstev si nejčastěji nevědí rady?
V nesnázích jsou především malá družstva, která vznikla po privatizaci, protože velká družstva mají výborný informační systém 
a kvalitní právní nebo ekonomický servis. Kdežto malá a mladá družstva jsou trochu amatérská, právě u nich nejčastěji dochází k problémům.

Na co by si družstevníci měli dát zejména pozor?
Nové předpisy připouští například zástavbu členských práv a povinností jako nějakou hodnotovou věc. To může být problém, protože 
v krajním případě mohou lidé přijít o své byty. Takže toto opatření bych vůbec nedoporučoval dávat do stanov. Moc bych nedoporučoval ani vstup právnických osob.

Proč?
Protože družstevnictví bylo vždy založeno na tom, že se jedná o lidi, kteří užívají byty, tedy fyzické osoby. To byl a je princip družstevnictví – rovné právo, solidarita, pomoc a tak dále. Vstupem právnických osob by došlo 
k narušení celého modelu, který tady vznikl před sto lety a osvědčil se.

Jak často se dají stanovy družstev upravovat?
Upravovat se dají v podstatě kdykoli, ale nebývá to zvykem. Většinou družstvo stanovy jednou přijme a pak zůstávají natrvalo. Takže když družstvo vzniklo třeba před patnácti lety, tak nyní je mění poprvé.

Mohou v nějakém případě stanovy zůstat nezměněné?
Ne, v žádném případě. Všechna bytová družstva je musí změnit. Pokud to do konce června neudělají, tak je k tomu vyzve rejstříkový soud, který jim k tomu dá nějakou náhradní lhůtu. Kdyby se to nepovedlo ani po této lhůtě, tak hrozí družstvu lik-vidace.

Co se stane v případě zrušení?
Celý proces bude řídit likvidátor, takže skončí svobodné rozhodování členů 
a zanikne princip družstevní samosprávy. Jaký to bude mít dopad na nájemníky, záleží na likvidátorovi. Pokud nájemníci nebudou dělat žádné problémy, zůstanou 
v nájmu. Mohlo by se ale třeba stát, že likvidátor jako člověk, který stojí mimo družstvo, prodá zůstatkový majetek.

Může se stát, že budou stanovy špatně nastavené?
Ne, to se stát nemůže. Abychom se vyhnuli podobným problémům, je u toho přítomen notář. Notář musí být u schvalování stanov ze zákona, osvědčuje, že schůze proběhla a že stanovy byly přijaty.

Ministerstvo spravedlnosti už oznámilo, že pravděpodobně dojde k nějakým změnám 
u družstevního práva. Co by bylo vhodné do budoucna upravit?
To je pravda, do konce června to ale nejde stihnout, protože se jedná o zákon, 
o kterém musí jednat Poslanecká sněmovna, senát a podepsat ho prezident. Vzhledem k tomu, že je začátek května, tak je na to velice krátký čas. K nějakým změnám ale v budoucnu dojde. Momentálně probíhá dotazníková akce, ve které mají jednotlivé rezorty a jejich partneři navrhnout, o jaké změny by mělo jít. Věcí, které by měly být upraveny, je celá řada. Například by se měl sjednotit počet hlasů, které jsou potřeba pro schvalování. Ohledně služeb a užívání bytů se rozhoduje při stoprocentních hlasech, ohledně jiných opatření stačí většina. Existují tedy úpravy, které jdou proti sobě. 

KATEŘINA CIBOROVÁ

Autor: Redakce

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš
17 7

Median: Drahoš by ve druhém kole prezidentské volby porazil Zemana

Afričtí uprchlíci na ostrově Lampedusa. Prostředky na jejich život si pro sebe inkasovala italská mafie.
1

Libyjští pašeráci lidí cpou do lodí rekordní počty uprchlíků

Krev v mobilech? Suroviny pro baterie se těží v drastických podmínkách

Věděli jste, odkud pochází suroviny pro mobily, notebooky, nebo televize? Přichází totiž nová doba železná. O kontrolu nad těžbou a obchodem s kovy, ze kterých se vyrábí plošné spoje do elektronických přístrojů, se vedou tvrdé boje, na jejímž počátku jsou zubožené děti v afrických dolech a na konci spokojení uživatelé se smartphony. Z celosvětového byznysu profituje Čína, zásoby ale nejsou nekonečné.

Zeman má dalšího soupeře. Pana Škodu Vratislava Kulhánka

Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto. Jako prezidentského kandidáta ho zítra představí Občanská demokratická aliance podnikatele Pavla Sehnala.

DOTYK.CZ

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Jsme zahlceni stížnostmi od pacientů, hlásí Česká stomatologická komora. Každý měsíc jich prý dostanou několik. Stížnosti směřují hlavně na kolegy z cizích zemí. Důvody: zubaři nerozumí dobře česky, další lidem nutí příliš drahé výkony. U některých lékařů se navíc provalilo, že nemají specializaci, kterou uvádějí na vizitce. To by mělo skončit, slibují stomatologové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies