VYBERTE SI REGION

Evropská komise navrhla společný dohled nad bankami v eurozóně

Štrasburk - Evropská komise navrhla, aby Evropská centrální banka převzala dohled nad všemi bankami v eurozóně, a udělala tak první významný krok směrem k bankovní unii. Návrh dnes ve Štrasburku představil předseda EK José Barroso. Společný dohled by měl začít fungovat v lednu příštího roku, Česka se přímo netýká.

12.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Barroso ve svém výročním projevu o stavu unie před europoslanci řekl, že bankovní dohled znamená položení základního kamene budoucí bankovní unie. „Jednotný systém dohledu, který dnes navrhujeme, vytvoří silnou strukturu, jejímž jádrem bude Evropská centrální banka," uvedl.

Podle plánů EK by společný dohled měl začít fungovat v lednu příštího roku, zprvu se ale omezí na banky, které požádají o pomoc záchranný fond ESM. Od července 2013 by se dohled ECB rozšířil na největší banky důležité pro finanční systém a v lednu 2014 by pod něj spadalo všech 6000 bankovních ústavů eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Vznik jednotného dozoru je podmínkou pro to, aby evropské záchranné fondy mohly poskytovat finanční pomoc přímo ohroženým bankám. To by mělo zabránit prohlubování dluhové krize.

ECB by měla podle plánů komise převzít klíčové pravomoci národních regulátorů, a nově by tak například mohla udělovat a odebírat bankovní licence, rozhodovat o tom, jak by měly posilovat kapitál nebo prodávat aktiva, aby se vyhnuly případnému bankrotu, a dohlížet na rizikové operace. Každodenní dohled nad bankami nebo ochrana zákazníků by měla dál zůstat na bedrech národních úřadů.

Českou republiku návrh nijak přímo neovlivní, protože se vztahuje jen na státy eurozóny. V zemích, které eurem neplatí, bude bankovní dozor dál spadat pod příslušné národní úřady. Navzdory tomu EU čeká velká debata o tom, jak zajistit dostatečné pravomocí pro národní regulátory ve vztazích mezi mateřskými bankovními společnostmi sídlícími v eurozóně a jejich dcerami působícími mimo ní. V ČR se to týká například Komerční banky, kterou vlastní francouzská finanční skupina Societé Générale, nebo ČSOB, jejímž majitelem je belgická KBC.

Vznik bankovní unie může být důležitý i pro Česko

Podle českého eurokomisaře Štefana Füleho může být vznik bankovní unie důležitý i pro Česko. „Považuji za důležité zdůraznit, že v rámci EU existuje jen jeden bankovní trh. A i vzhledem ke skutečnosti, že 95 procent bankovního sektoru v ČR je v držení zahraničních bank, považuji za důležité, aby se ČR do vytváření bankovní unie aktivně zapojila," uvedl v prohlášení pro ČTK.

Aby ambiciózní návrh EK začal platit, musí ho jednohlasně odsouhlasit všechny země sedmadvacítky a také Evropský parlament. Vzhledem k tomu, že z mnoha zemí, například z Německa, zaznívají na adresu těchto plánů silné výhrady, se ale může schvalování protáhnout. Skeptické hlasy se ozývaly i z Česka. Není tedy jisté, že částečná bankovní unie začne platit už od příštího roku.

„Názor vlády a ČNB je téměř totožný a ohledně vytvoření bankovní unie jsme velmi ostražití. Oslabení národního dohledu není něco, co bychom v naší situaci, kdy ten dozor máme velmi kvalitní, viděli jako přínos," uvedl dnes premiér Petr Nečas.

Kromě společného bankovního dohledu v eurozóně dnes komise navrhla také reformu Evropského bankovního úřadu (EBA), který je regulačním orgánem pro všech 27 států Evropské unie. Úpravy se budou týkat například hlasovacích práv jednotlivých zemí. Také v této oblasti zaznívá vůči návrhům EK tvrdá kritika – například Velká Británie se obává, že by EBA mohl nyní snadno získat pravomoci zasahovat v britských bankách, aniž by je Londýn dokázal zablokovat.

Autor: ČTK

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Levnější údržba silnic nebude. Kraje k ní soukromníky nepustí

Údržba silnic první třídy přijde ročně na zhruba miliardu korun. Soukromníci, které chtěl pustit k zakázkám stát, však mají smůlu. Proti otevřeným tendrům, které by měly přinést výrazné úspory, se postavily kraje. V dlouhých tahanicích zvítězily. Jedná se o „odměnu" za mýto?

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun

Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies