VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologických farmářů rychle přibývá

Praha - Obliba biopotravin v Česku stále roste. Ekologické zemědělce přesto trápí problémy s odbytem jejich produktů.

8.9.2009 8
SDÍLEJ:

Kozy na biofarmě. Ilustračni fotoFoto: Deník/Filip Sušanka

Špekáček plný vody a mouky, který se při opékání přiškvaří na klacek. Česnek z Číny, jenž dávno ztratil svou typickou chuť. Drůbeží stehna kuřete zavřeného v malé klícce, dopovaného růstovými hormony, aby se rychleji vytvořila svalová hmota.

Stále více potravin neroste na polích či ve chlévech, ale vzniká na sterilních stolech laboratoří potravinářských firem. Není proto divu, že se lidé začínají vracet k přírodním produktům s přirozenou chutí. Nejen proto v posledních letech biozemědělství zažívá velký rozkvět.

Potvrzuje to i ministr zemědělství Jakub Šebesta. „Zatímco v roce 1990, kdy se s ekologickým zemědělstvím u nás začínalo, byly v Česku jen tři farmy, nyní už jich evidujeme přes dva a půl tisíce. Na deseti procentech půdy se už hospodaří ekologicky,“ pochlubil se ministr Šebesta.

Připomněl také, že kromě vyšší kvality potravin přispívají ekologičtí zemědělci k rovnováze v krajině. „Hospodaří totiž mnohem šetrněji než konvenční farmáři,“ podotkl ministr. Předseda Svazu ekologických zemědělců Zdeněk Perlinger si myslí, že počet ekofarmářů ještě poroste. „Objeví se hlavně malé farmy, které se budou zaměřovat na produkci. To má velkou budoucnost,“ soudí Perlinger.

Rezervy vidí i ministr Šebesta. „Sortiment biopotravin je velmi pestrý, ale přesto je pro naše producenty velký prostor. V kvalitě bio nemáme oleje, kuřata, dovážíme i velkou spoustu biomléka. Prostor pro ně vytváříme my, spotřebitelé. Proto jsem rád, že zájem o biopotraviny stoupá,“ dodal Šebesta.

Bioměsíc září

V poslední době se v některých médiích objevily informace o tom, že biopotraviny nejsou zdravé a že ekologičtí zemědělci při jejich výrobě stejně podvádějí. Letošní ročník tradiční akce Měsíc ekologického zemědělství a biopotravin proto organizátoři zaměřili hlavně na téma kontroly a dodržování podmínek.

„Uvědomili jsme si, že spotřebitelé už vědí, co jsou to biopotraviny. Málokdy ale vědí, proč je kupovat. Ukazuje se, že jim nevěří. Proto chceme využít měsíc září k tomu, abychom jim systém kontroly přiblížili,“ uvedl koordinátor akce Tomáš Václavík ze společnosti Green marketing.

Na internetových stránkách www.mesicbiopotravin.cz zájemci najdou informace o biopotravinách i se srozumitelným popisem kontrol. „Navíc tam máme kompletní přehled všech akcí, kterých už nyní je přes šedesát. Bioprodejny nabídnou zákazníkům i speciální slevy,“ slibuje Václavík. Biopotraviny jsou stále oblíbenější nejen mezi domácnostmi, ale začínají z nich vařit i ve školách. Podpořit větší rozšiřování má také speciální akce Koruna pro BIO do škol.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci dokázali, že biopotraviny nejsou zdravější

„Spotřebitelé mohou celé září kupovat biopotraviny označené speciálním logem. Obchodníci pak za každý prodaný kus věnují jednu korunu do speciálního fondu. Z něj pak jednotlivým školám přispějeme na zavádění biopotravin do jídelen a bufetů,“ vysvětlil Ladislav Hanuš z Nadace Partnerství.

Podobné akce mají pomoci k ještě většímu růstu obliby biopotravin. České ekologické zemědělce však trápí hlavně problémy s distribucí. „Malí prodejci stojí před problémem, kde své produkty prodat. Supermarkety požadují velké objemy, což však malé farmy nejsou schopné splnit. Sedlák musí mít pravidelný odbyt, ale ne v tunách,“ řekl Perlinger.

Ekologické zemědělství
Inspektor: Chemii na poli poznáme

Pěnčín - Ohromné stohy papírů vyrovnané na stole jedné z místností v administrativní budově dávají tušit, že biofarmář Josef Pulíček z kozí a ovčí farmy v Pěnčíně na Jablonecku bude mít dnes na práci něco jiného než starost o 500 koz a 250 ovcí. Farmu totiž čeká pravidelná roční kontrola, které se mohl zúčastnit také redaktor Deníku.

„Smyslem kontroly je zjistit, jestli farmář dodržuje předepsanou technologii a certifikovat vyráběné produkty. Kontrolujeme úplně vše, od pastvin a napajedel přes zdravotní stav zvířat až po používané dezinfekční prostředky,“ vysvětlil ředitel společnosti Biokont Roman Rozsypal. Právě tato firma patří ke třem, které v Česku na dodržování norem z pověření ministerstva zemědělství dohlížejí. Kontrolor nejprve prohlíží všechny dokumenty, včetně výpisů z katastru, dodací listy i záznamy o ošetřování zvířat. Teprve pak vyráží přímo do výběhů a na pole.

„Zrovna je doba páření, takže kozy patřící do genetických rezerv státu máme rozdělené do několika skupin. Všechny mají nepřetržitý přístup do venkovních výběhů,“ provádí Pulíček kontrolora po chlévech. Rozsypal kontroluje označení zvířat a vypadá spokojeně. Chce se však také podívat na pastvu, kde se na slunci vyhřívají ovce. U ohrady se pak ptá na to, jak mají na farmě vyřešené jejich zásobování vodou.

Nakonec míří jeho kroky do místní výrobny ovčích a kozích biosýrů, která sousedí s malou prodejnou. Zajímá ho hlavně, zda při čištění nepoužívají chemické prostředky. „Na odmašťování používáme přírodní přípravky na bázi kokosových olejů. Dezinfekce se pak provede horkou párou,“ odpovídá Pulíček, který na farmě hospodaří už více než dvanáct let.

Certifikát bio však smí používat teprve půl roku. Předtím totiž musel projít dvouletou přechodnou lhůtou. Kontrola celého 240hektarového statku končí kolem poledne bez problémů. Podle Rozsypala patří zemědělec z Pěnčína k bezproblémovým. Vzpomíná však i na případy ze své mnohaleté praxe, kdy kontrola tak klidně neprobíhala.

„Většinou však jde o nedbalost z neznalosti. S úmyslným porušováním pravidel se nesetkáváme, zemědělci totiž hrozí vracení dotací a vysoké pokuty. Navíc třeba používání chemických postřiků zkušený kontrolor pozná. Například podle zbytků granulí nebo typicky spálených rostlin,“ podotkl Rozsypal.
Jiří Urban, náměstek ministra: Biopotraviny nejsou podvod

Náměstek ministra zemědělství Jiří Urban obhajuje ekologické zemědělce a oceňuje jejich šetrný přístup ke krajině.

Jak ministerstvo ekologické zemědělce podporuje?
V České republice je ekologické zemědělství podporováno v rámci programu rozvoje venkova, sedláci získávají dotace na hektar. Sazby jsou však rozdílné – od dvou tisíc korun za travní porosty až po 23 tisíc za sady a vinice.

Dostanou dotace i zpracovatelé bioproduktů?
Mají bodové zvýhodnění úvěru v rámci programu rozvoje venkova. Další podpora je nepřímá, ekozemědělcům nabízíme poradenství a podporujeme propagační a informační kampaně.

Počet biozemědělců v Česku přesáhl dva a půl tisíce. Myslíte, že jejich počet poroste i nadále?
Současných deset procent z celkových výměr je podle mě číslo, na kterém se vývoj zabrzdí a bude se zvyšovat kvalita a rozmanitost produkce. Horské a podhorské oblasti už jsou takřka nasyceny. Kdo se chtěl stát ekozemědělcem, tak se jím už stal. Teď máme ještě signály od vinařů, že se chtějí stát ekozemědělci. Tam ty výměry ale budou menší.

Nedávno médii proběhla zpráva, že biopotraviny nejsou lepší než ty konvenční. Proč je tedy ministerstvo tak podporuje?
Rozhodně nesouhlasím s tím, že jsou biopotraviny podvod. Studie potvrzují, že v mnoha parametrech předčí ty běžné. Biozemědělci jsou navíc dotováni hlavně pro šetrný přístup ke krajině.

Můžete nějak zajistit, že jsou prodávané biopotraviny opravdu kvalitní?
Pověřili jsme tři soukromé kontrolní organizace, které jednou ročně ekologické zemědělce kontrolují. Ty vydají certifikát, který garantuje, že farmáři hospodaří podle daných pravidel.

Autor: Filip Sušanka

8.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Z areálu muniční továrny v Boříně se ozývají exploze. Hasiči se z místa museli stáhnout.
SLEDUJEME ON-LINE
14 18

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Tramvaj přejela mladého muže u brněnského Ústředního hřbitova.
AKTUALIZOVÁNO
4

Tramvaj přejela muže ležícího na kolejích. Amputovala mu obě nohy

Spoření na penzi. Vydělává, ale slabá koruna ho sráží

Penzijní fondy si pochvalují, že spoření na penzi táhne více než v nedávné minulosti. Na přilepšení k důchodu dokonce svým dětem začínají šetřit i někteří rodiče.

EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Praha - Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče. Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Praha zaplatí na 22 školách výuku češtiny jako cizího jazyka

Praha - Hlavní město zaplatí ve 22 základních školách výuku češtiny pro děti, pro které není mateřským jazykem. Dvě vyučovací hodiny jednou týdně město vyjdou za celý rok zhruba na 620 tisíc korun. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Zlikviduje KLDR svého velvyslance v Česku? Prý je na řadě

Paranoidní severokorejský režim v čele s Kim Čong-unem by mohl zlikvidovat svého velvyslance v Česku Kim Pchjong-ila, který patří k členům vládnoucí dynastie. Tvrdí to zahraniční experti na KLDR, podle nichž je ambasador pro režim hrozbou, stejně jako nedávno zavražděný bratr diktátora Kim Čong-una.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies