VYBERTE SI REGION

Euro na vedlejší koleji, koruna je výhodnější

Praha - Kdo se těšil, že Česká republika bude mít brzy euro, je asi zklamán. Společná evropská měna má řadu předností, ale ekonomové se kloní k názoru, že v současné době je koruna přece jen výhodnější.

16.8.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Před několika lety se zdálo, že zavedení eura dovrší integraci České republiky do Evropské unie. Vláda dokonce už stanovila i předběžný termín, nejdříve to měl být rok 2009 a potom 2010.

Žonglování s eurem nabylo několikrát i podobu politického hašteření. Později se však diskuse vrátila především na ekonomickou rovinu.

Výhody české měny

„Neexistuje nějaké české ekonomické specifikum“, řekl v této souvislosti Miroslav Singer, guvernér České národní banky.

„V rámci přechodu na euro je třeba podniknout nepříjemné kroky s negativními dopady na voliče, ať už se blíží nějaké volby nebo ne. Když si někdo myslí, že unie nám bude tolerovat rozpočtový schodek, jaký v eurozóně mají dnes třeba Francie nebo Německo, tak se mýlí. Myslím, že minulá prohlášení o přistoupení k euru nebyla míněna zcela vážně.“

Ještě v roce 2008 hospodařila Česká republika jen se schodkem kolem 19 miliard korun. Pohodlně tedy plnila jednu ze zásadních podmínek přijetí eura, kterou je schodek veřejných rozpočtů pod třemi procenty. Přišla však krize a euro se opět vzdálilo. Na otázku, co je pro přijetí eura nejdůležitější, guvernér Miroslav Singer říká: „Odpověď má dimenzi ekonomickou i politickou. Zatím je pro nás koruna výhodná. Je to pružný element, který ekonomice pomáhá. Podnikatelům sice vadí nejistota spojená s pohyblivým kurzem, ale v tuto chvíli je nejistý celý svět. Koruna tlumí výkyvy naší ekonomiky. A navíc dlouhodobě posiluje, což je jen dobře, protože je to známka přibližování se ekonomicky vyspělým západoevropským státům.“

Problémy integrace

Ekonomické problémy Řecka však otřásly nejen eurem, ale vlastně celou unií. Ukázaly se všechny slabiny společné měny i samotného společenství, takže někteří ekonomové si povzdechli:

„Na Václavu Klausovi je nejhorší, že má vždycky pravdu.“

Naráželi tak na prezidentův dlouhodobý nesouhlas se směrováním evropské integrace. Ukázalo se také, že dopad řeckých problémů na české hospodářství nebude tak silný, jako je tomu v zemích eurozóny.

Kdekdo dnes poukazuje na případ Slovenské republiky, která zavedla euro už před rokem a půl – nyní se však v rámci evropské solidarity podílí na vytvoření záchranného balíčku pro další státy, které by se podobně jako Řecko dostaly do těžkostí. Česko, které není členem eurozóny, však tuto povinnost naštěstí nemá. Ekonomické podmínky přijetí eura může Česko splnit za několik let. Datum vstupu do eurozóny však závisí také na tom, zda politické a ekonomické kruhy tento nákladný krok podpoří.

Ekonomice zatím samostatná měna prospívá. Vláda Petra Nečase proto debatu o euru nepokládá v současnosti za aktuální.

Dalším aspektem této problematiky je nedávné jmenování Miroslava Singera novým guvernérem České národní banky.

Při slavnostním ceremoniálu na Hradě připomněl, že funkci přebírá v době, kdy turbulence na finančních trzích ještě neutichly.

Stabilita především

„Chystají se dramatické, pro naši zemi ne vždy prospěšné změny architektury finančního systému ve světě i v Evropě. Jsem odhodlán usilovat ze všech sil o to, aby během mého působení na místě guvernéra Česká národní banka naplňovala roli garanta českého finančního systému, a především stabilní hodnoty úspor občanů,“ prohlásil tehdy.

A právě ta poslední slova jsou velmi důležitá, i když si při cestách do ciziny čeští občané budou nadále měnit koruny za eura.

Není bez zajímavosti, že podpora zavedení eura ve veřejnosti v poslední době klesá. Platit eurem by nyní chtělo 54,2 procenta Čechů, 32,7 procenta si tuto možnost nepřeje.

Pouze devět procent občanů se domnívá, že země má euro přijmout co nejdříve. Vyplývá to z průzkumu agentury Median. Ještě v únoru si přijetí eura přálo 63,8 procenta dotázaných.

Eurozóna má v současnosti sama vážné problémy, proto se objevují i pochybnosti, zda euro vůbec přežije. Úvahy o jeho zavedení v České republice tedy předběžně ztratily smysl.

KAREL SEDLÁČEK

16.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto

Policisté zadrželi muže podezřelého z únosu šestileté dívky

Malou dívenku odlákal v pondělí cizí muž do lesoparku v Třinci. Policisté je oba společně našli po několika desítkách minut, když do akce nasadili i vrtulník s termokamerou. Kriminalisté zjišťují, jestli se jednalo o sexuálně motivovaný čin.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies