VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekutoři chtějí ombudsmana. Ale ne všichni

Praha - Letos vzrostl počet zabavení majetku. Vlna podání ale polevila v listopadu. Před vánočními svátky si Češi zato brali více půjček než loni.

30.12.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Měl by na přešlapy exekutorů dohlížet speciální ombudsman? Část exekutorů si myslí, že by taková funkce mohla přispět k „humanizaci exekucí". „Funkce ombuds-mana velmi dobře funguje například ve školství a my nezastíráme, že nás to inspirovalo," uvedl Ondřej Mareš, mluvčí uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce, které vznik úřadu ombudsmana prosazuje.

Na postup exekutorů si u jejich komory ročně stěžuje asi šest tisíc lidí. Z různých kontrol následně vyplývá, že pochybení je minimum. „Kdybych to měl vyjádřit zlomkem, jde zhruba o desetinu procenta," řekl nedávno Deníku prezident komory David Koncz.

Podle něho roli ombudsmana plní jeho úřad, i když by ombudsmana nezavrhoval. Nicméně doplnil, že ve většině stížností jde o to, že lidé neznají svá práva a povinnosti. „Obvykle stačí vysvětlit příslušná ustanovení zákona a většina rozporů je tím odstraněna," řekl.
Jenomže uskupení Exekutoři pro spravedlivé exekuce volá po nezávislosti takového úřadu a ombudsman by takový měl být. „Nezávislá a nestranná osoba, která přijímá 
a vyhodnocuje podněty od dlužníků i věřitelů a v případě podezření na nesprávné jednání soudního exekutora jej na ně upozorňuje, navrhuje nápravu a v případě vysoké závažnosti případu či nekomunikace exekutora podává podnět k zahájení kárného řízení," upřesnil Mareš.

Kontrol je dost

Exekutoři přišli i s konkrétní podobou. Ombudsmana by jmenoval ministr spravedlnosti na čtyři roky a vybíral by jej z kandidátů navržených Exekutorskou komorou ČR a veřejným ochráncem práv. Odpovědný by pak byl přímo ministru spravedlnosti, jehož úřadem by také byl exekutorský ombudsman financován.

Ještě v červnu uskupení navrhovalo, že by ombudsmana platila Exekutorská komora ČR, přičemž ministerstvo spravedlnosti tento podnět zvažuje, ale podle šéfa tiskového odboru ministerstva Miroslava Konvaliny k němu ještě nezaujalo definitivní stanovisko. „Je třeba poukázat především na to, že exekuční řád 
v současné době zakotvuje tři orgány dohledu nebo státního dohledu nad soudními exekutory (ministerstvo, předsedové okresních soudů a komora), takže tato činnost je zajištěna dostatečně," doplnil Konvalina.

To tvrdí i Koncz, podle něhož je každý exekutor kontrolován častěji než ostatní právnické profese.

S příchodem konce roku se snížil počet návrhů na zahájení exekuce. Mluvčí specializovaného portálu Poradnaveritele.cz Kateřina Procházková to vysvětluje tím, že se odsouvá záměr zavést místní příslušnost exekutorů. Takzvané teritoriality se obávali věřitelé a začali letos návrhy horečně podávat. „Věřitelé v poslední době podávali návrhy na zahájení exekuce ve velkém, do konce listopadu 2014 bylo zahájeno celkem 813 144 exekucí, což je o 98 498 exekucí více než loni ve stejném období," upřesnila. Tato vlna polevila 
v listopadu krátce poté, co parlamentní komise pro teritorialitu zveřejnila své závěry.

Přesto se Češi nerozpakují stále se zadlužovat. Před Vánocemi si dokonce brali více půjček než loni, přičemž 
v tomto období si půjčuje každý šestý obyvatel země. „Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním 
z příkladů zahájení tvorby dluhů, který končí oddlužením. Půjčené peníze pak splácejí řadu let," doplnil šéf společnosti Vše pro insolvenci Jan Malý.

Tři roky splácení

Firma Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek bank 
a velký firem, dokonce spočítala, že zadlužený Čech splácí svůj závazek v průměru tři roky. Jedná se ovšem o teoretický údaj, protože firma vycházela z průměrného dluhu 
v České republice a výše průměrné hrubé mzdy. „Letošní rok přinesl oživení ekonomiky domácností. Dokazují to údaje Českého statistického úřadu, podle kterých meziročně vzrůstají hrubé měsíční příjmy i výdaje na osobu. Tempo růstu odpovídá přibližně 2,5 procenta. S tím ovšem souvisí také negativní trend v podobě rostoucího zadlužování. Oproti loňskému roku jsme evidovali nárůst zadlužených klientů o 1,4 procenta," přiblížila Veronika Kuřinová z Kruku.

Průměrně si Češi na Vánoce půjčují 7300 korun. Právě 
v tom Malý vidí problém, protože lidé se kvůli těmto malým půjčkám zpravidla obracejí na nebankovní instituce. „Vždy je nutné kontrolovat výši odměny za poskytnutý úvěr, výši smluvních pokut, celkově pak položku roční procentní sazby nákladů – RPSN. Položka RPSN přesahující 40 až 50 procent by již měla být alarmující. Třetina Čechů ale neví, co si pod zkratkou představit, nerozumí jejímu významu, 
a proto její výši nevěnuje dostatečnou pozornost," dodal Malý.

Autor: Vilém Janouš

30.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
3

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
1 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilioniovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies