VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekutoři chtějí ombudsmana. Ale ne všichni

Praha - Letos vzrostl počet zabavení majetku. Vlna podání ale polevila v listopadu. Před vánočními svátky si Češi zato brali více půjček než loni.

30.12.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Měl by na přešlapy exekutorů dohlížet speciální ombudsman? Část exekutorů si myslí, že by taková funkce mohla přispět k „humanizaci exekucí". „Funkce ombuds-mana velmi dobře funguje například ve školství a my nezastíráme, že nás to inspirovalo," uvedl Ondřej Mareš, mluvčí uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce, které vznik úřadu ombudsmana prosazuje.

Na postup exekutorů si u jejich komory ročně stěžuje asi šest tisíc lidí. Z různých kontrol následně vyplývá, že pochybení je minimum. „Kdybych to měl vyjádřit zlomkem, jde zhruba o desetinu procenta," řekl nedávno Deníku prezident komory David Koncz.

Podle něho roli ombudsmana plní jeho úřad, i když by ombudsmana nezavrhoval. Nicméně doplnil, že ve většině stížností jde o to, že lidé neznají svá práva a povinnosti. „Obvykle stačí vysvětlit příslušná ustanovení zákona a většina rozporů je tím odstraněna," řekl.
Jenomže uskupení Exekutoři pro spravedlivé exekuce volá po nezávislosti takového úřadu a ombudsman by takový měl být. „Nezávislá a nestranná osoba, která přijímá 
a vyhodnocuje podněty od dlužníků i věřitelů a v případě podezření na nesprávné jednání soudního exekutora jej na ně upozorňuje, navrhuje nápravu a v případě vysoké závažnosti případu či nekomunikace exekutora podává podnět k zahájení kárného řízení," upřesnil Mareš.

Kontrol je dost

Exekutoři přišli i s konkrétní podobou. Ombudsmana by jmenoval ministr spravedlnosti na čtyři roky a vybíral by jej z kandidátů navržených Exekutorskou komorou ČR a veřejným ochráncem práv. Odpovědný by pak byl přímo ministru spravedlnosti, jehož úřadem by také byl exekutorský ombudsman financován.

Ještě v červnu uskupení navrhovalo, že by ombudsmana platila Exekutorská komora ČR, přičemž ministerstvo spravedlnosti tento podnět zvažuje, ale podle šéfa tiskového odboru ministerstva Miroslava Konvaliny k němu ještě nezaujalo definitivní stanovisko. „Je třeba poukázat především na to, že exekuční řád 
v současné době zakotvuje tři orgány dohledu nebo státního dohledu nad soudními exekutory (ministerstvo, předsedové okresních soudů a komora), takže tato činnost je zajištěna dostatečně," doplnil Konvalina.

To tvrdí i Koncz, podle něhož je každý exekutor kontrolován častěji než ostatní právnické profese.

S příchodem konce roku se snížil počet návrhů na zahájení exekuce. Mluvčí specializovaného portálu Poradnaveritele.cz Kateřina Procházková to vysvětluje tím, že se odsouvá záměr zavést místní příslušnost exekutorů. Takzvané teritoriality se obávali věřitelé a začali letos návrhy horečně podávat. „Věřitelé v poslední době podávali návrhy na zahájení exekuce ve velkém, do konce listopadu 2014 bylo zahájeno celkem 813 144 exekucí, což je o 98 498 exekucí více než loni ve stejném období," upřesnila. Tato vlna polevila 
v listopadu krátce poté, co parlamentní komise pro teritorialitu zveřejnila své závěry.

Přesto se Češi nerozpakují stále se zadlužovat. Před Vánocemi si dokonce brali více půjček než loni, přičemž 
v tomto období si půjčuje každý šestý obyvatel země. „Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním 
z příkladů zahájení tvorby dluhů, který končí oddlužením. Půjčené peníze pak splácejí řadu let," doplnil šéf společnosti Vše pro insolvenci Jan Malý.

Tři roky splácení

Firma Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek bank 
a velký firem, dokonce spočítala, že zadlužený Čech splácí svůj závazek v průměru tři roky. Jedná se ovšem o teoretický údaj, protože firma vycházela z průměrného dluhu 
v České republice a výše průměrné hrubé mzdy. „Letošní rok přinesl oživení ekonomiky domácností. Dokazují to údaje Českého statistického úřadu, podle kterých meziročně vzrůstají hrubé měsíční příjmy i výdaje na osobu. Tempo růstu odpovídá přibližně 2,5 procenta. S tím ovšem souvisí také negativní trend v podobě rostoucího zadlužování. Oproti loňskému roku jsme evidovali nárůst zadlužených klientů o 1,4 procenta," přiblížila Veronika Kuřinová z Kruku.

Průměrně si Češi na Vánoce půjčují 7300 korun. Právě 
v tom Malý vidí problém, protože lidé se kvůli těmto malým půjčkám zpravidla obracejí na nebankovní instituce. „Vždy je nutné kontrolovat výši odměny za poskytnutý úvěr, výši smluvních pokut, celkově pak položku roční procentní sazby nákladů – RPSN. Položka RPSN přesahující 40 až 50 procent by již měla být alarmující. Třetina Čechů ale neví, co si pod zkratkou představit, nerozumí jejímu významu, 
a proto její výši nevěnuje dostatečnou pozornost," dodal Malý.

Autor: Vilém Janouš

30.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Statisíce muslimů na prostranství kolem Velké mešity v saúdskoarabském svatém městě Mekka

Saudská Arábie zmařila teroristický útok v Mekce. Jeden z útočníků se odpálil

Bazén na severovýchodě Turecka, který zabíjel
11

Tři děti i oba jejich zachránce v tureckém bazénu usmažila elektřina

AKTUALIZOVÁNO

Ze školky se ztratily tři děti. Učitelky ani nevěděly jména, uvedla policie

Pátrání po dětech, které se nepozorovaně oddělily od skupiny ekoškolky pobývající v přírodě, dobře dopadlo, ale věc bude mít dohru. Ke čtvrteční události to v pátek připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Podle něj je ale předčasné předjímat, zda případ nakonec skončí u správního orgánu, či dokonce u soudu, anebo se věcí budou zabývat jiné kompetentní orgány.

Takže na shledanou, pane redaktore, odešel Paroubek naštvaně ze studia

/ANKETA/ Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek dnes odešel z živě vysílaného rozhovoru v Českém rozhlasu. Paroubkovi se nelíbily otázky na jeho návrat do sociální demokracie, konkrétně na podmínky dané stanovami. Paroubek chtěl debatovat o politice, když redaktor na dotazech trval, vstal ze židle a se slovy "takže na shledanou, pane redaktore" opustil studio.

AKTUALIZOVÁNO

Drama v Benátkách na Jizerou. V garáži vybuchly plynové lahve

/FOTOGALERIE/ Několik výbuchů v pátek večer před osmou hodinou probralo z klidu obyvatele Smetanovy ulice v historické části města. Plynové láhve tam vybuchly v garáži, která naštěstí nebyla součástí rodinného domu.

Volební průzkum: ANO drtí rivaly, levicové strany dál ztrácejí

/INFOGRAFIKA/ Podle nejnovějšího průzkumu uskutečněného agenturou Phoenix Research si čtyři měsíce před sněmovními volbami hnutí ANO udržuje pohodlný náskok. Od ČSSD ho nyní dělí více než 11 procentních bodů. Nově vzniklá volební dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů by v červnu těsně překročila nutnou desetiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies