Delegáti fóra na otázku po výhledu pro letošní rok citují nejčastěji břidlicový plyn. "Představa, že břidlicový plyn je důvodem k optimismu, se v Davosu stala všeobecně přijatým názorem," napsal Hughes.

Prudký růst těžby břidlicového plynu v USA prospívá odvětvím, která jsou na tento sektor navázána, což podporuje celou ekonomiku. Navíc nové zdroje plynu vedou k prudkému poklesu jeho ceny, což snižuje náklady a zvyšuje konkurenceschopnost většiny amerického průmyslu a také to má výrazné přínosy pro spotřebitele. Americká ekonomika, která se na globální ekonomice podílí asi čtvrtinou, tak má díky tomu dobrý základ pro dlouhodobý růst.

Otázka nových zdrojů růstu je pro šéfy firem a bank i pro politiky akutní právě v této době, kdy se svět uklidňuje po vlně krizí a otřesů. Elity sice cítí, že situace se zlepšuje, jsou si však vědomi, že vážná rizika přetrvávají. Dosavadní zdroje růstu jako internet se vyčerpávají, zatímco nedávná módní vlna investic do "zelených" technologií končí pro investory v troskách.

Umírněný optimismus

Vyhlídky na rozvoj těžby plynu a ropy z břidlicových tak vyvolávají umírněný optimismus. V USA nižší ceny energie v důsledku prudkého růstu nabídky plynu ušetřily domácnostem jen loni 107 miliard dolarů, tedy 926 dolarů (asi 17.200 Kč) na domácnost. Břidlicový boom již vytvořil 1,7 milionu pracovních míst, konstatoval komentátor s odvoláním na údaje firmy IHS.

Energie z břidlic má ale i přes všechny tyto přínosy daleko do toho, aby se stala motorem globální ekonomiky, konstatuje komentátor. Produkce ropy a plynu se na americké ekonomice podílí jedním procentem a břidlicová těžba by musela mít opravdu velké pozitivní externality, aby se z ní něco takového stalo.

Konkrétní detaily ale podle Hughese možná nejsou až tak důležité jako naděje, které břidlice vyvolávají. "Důvěra se může živit sama sebou. Je dobré, když budou dál věřit," uvedl.