VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finanční závazky po splatnosti mívají nejčastěji Němci, Rumuni a Češi

„Češi se aktivně zajímají o finanční záležitosti, s penězi vycházejí převážně dobře a deklarují, že se zadlužují s rozmyslem. Platební morálka dlužníků je ale spíše podprůměrná – skoro pětina má nějaký závazek po splatnosti. Hůře na tom jsou jen Němci a Rumuni," říká mluvčí společnosti KRUK Markéta Kolářová. 

18.5.2017
SDÍLEJ:

Česká národní banka v Praze.Foto: Deník/Martin Divíšek

Tato zjištění vyplývají z evropského průzkumu agentury MillwardBrown pro skupinu KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Podle průzkumu bankovní účet využívá více než 93 procent a on-line bankovnictví 82 procent Čechů. Například v Německu je to jen 87 procent a 74 procent lidí. Češi velmi vysoko hodnotí svoji finanční gramotnost. Jen necelých 7 procent respondentů průzkumu přiznává velmi nízkou nebo žádnou znalost bankovních produktů, zatímco v Itálii šlo o více než 18 procent z dotazovaných. Výbornou nebo velmi dobrou znalost bankovních produktů deklaruje 34 procent Čechů, nejvýše svoji finanční gramotnost hodnotí Slováci (40 procent).

Češi hodnotí nadprůměrně i svoji finanční situaci. Plných 37 procent respondentů průzkumu uvedlo, že si může dovolit vše, co potřebuje, spoří a zvládne pokrýt i neplánované výdaje. Stejně jsou na tom i Slováci. Nejlépe hodnotí svoji finanční situaci Němci. 43 procent respondentů má dostatek peněz, může spořit a nezaskočí je náhlé výdaje.

Nejhůře hodnotili svoji finanční situaci respondenti v Itálii a Rumunsku: více než 17 procent z nich přiznává, že často nemá prostředky ani na nejnutnější potřeby. Dvě třetiny Poláků (64 procent) uvádí, že mají dostatek peněz na běžné potřeby, ale nečekané výdaje jim způsobují problémy. Ve stejné situaci je polovina (51 procent) Čechů.

Téměř polovina českých respondentů průzkumu (44 procent) uvedla, že měla větší či menší zpoždění se splátkami dluhu nebo platbami za jiné závazky. Zpoždění s platbami mělo jen 29 procent Španělů a 36 procent Slováků. Nejhorší je situace v Polsku, kde zpoždění s platbami závazků přiznalo více než 57 procent respondentů. Závazky po splatnosti má téměř pětina (18 procent) dotazovaných Čechů, ale v případě Němců je to již skoro třetina (přes 29 procent). V Polsku je to méně než 12 procent respondentů. Zpoždění plateb českých dlužníků se týká nejčastěji splátek úvěrů (29 procent) a půjček od přátel a rodiny (18 procent).

„Zatímco Češi mají nesplacené závazky především k bankám a přátelům či rodině, v Itálii a Rumunsku dluží lidé hlavně za elektřinu či plyn. Ve Španělsku mají dlužníci největší problém se splácením hypoték a v Polsku s nájmem," dodává Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Z českých respondentů průzkumu má aktuálně nějakou půjčku 44 procent a dalších 12 procent plánuje vzít si úvěr během následujícího roku. Nejzadluženější jsou lidé v Rumunsku, kde má půjčku přes 60 procent respondentů a dalších více než 33 procent se plánuje zadlužit v následujícím roce. Nejméně půjček splácejí respondenti z Německa (méně než 38 procent), kde se také nejméně lidí plánuje zadlužit (méně než 10 procent).

Autor: Lenka Králová

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ekonom Pavel Kohout
1

Komentář Pavla Kohouta: Jak je tomu s eurem

Donald Trump, Emmanuel Macron a Theresa Mayová na sicilském summitu G7.
AKTUALIZOVÁNO
13

Víme, jak bolí Bataclan i Manchester, shodli se Mayová s Macronem

Příběhy falešných obětí z Manchesteru. Naletěl i slavný deník Daily Mail

Každá událost přináší nejen opravdové hrdiny a oběti. Už od nepaměti se rodí nepraví hrdinové, vítězové a poražení. Titanic měl své nepravé přeživší i nepřeživší. Sociální sítě umožňují lhářům ucházet se o pozornost. Také výbuch sebevražedného atentátníka v Manchesteru už zrodil na internetu neexistující oběti.

Zkasírovat hosta před každou cigaretou? I to může „přinést" protikuřácký zákon

Jste číšníkem v restauraci a host, který vypil třeba tři piva a jednu štamprli, se zvedne s tím, že si jde ven zapálit. Budete mu důvěřovat, nebo ho zkasírujete hned? I s takovými situacemi si budou muset v restauracích poradit poté, co začne 31. května platit protikuřácký zákon.

Kamiony pustoší silnice v okolí opravovaného tahu z Holic na Vysoké Mýto

Neustálý řev motorů, výfukové zplodiny, na silnici vyjeté koleje, trhající se krajnice. Tak to v těchto dnech vypadá v Jaroslavi na Holicku. Obec doplácí na probíhající rekonstrukci páteřního tahu I/35 z Holic na Vysoké Mýto. Přes Jaroslav teď proudí veškerá silniční doprava včetně kamionové.

Na Sicílii jednají státy G7. Venku je léto, v jednacím sále bude chladno

Všechno je jednou „poprvé". Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa je toho tento týden „napoprvé" dost. První zahraniční cesta, první setkání s papežem, první jednání v NATO. Také setkání osmi světových ekonomických velmocí pod hlavičkou G7 je pro amerického politika první. Tentokrát se na něj vydal do Taorminy na Sicílii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies