Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma musí fungovat uvnitř, aby prosperovala navenek

Praha /ROZHOVOR/ - Jako vrcholový manažer se řídí pojmem šťastná firma a vyplácí se mu to. Jeho společnost vyrostla od nuly v předního hráče na trhu stínicí techniky v České republice i na Slovensku. O firemní kultuře, české legislativě i daňovém systému jsme si povídali s Ing. Jiřím Husákem, jednatelem Somfy ČR a SR.

11.12.2013 1
SDÍLEJ:

Ing. Jiří Husák, jednatel Somfy ČR a SR.Foto: Somfy

Vaše společnost je na českém i světovém trhu velmi úspěšná coby výrobce a dodavatel pohonné a řídicí techniky pro stínicí systémy. Čím je právě problematika stínění tolik důležitá a zajímavá?

Zastínění je velmi důležitou součástí každé budovy, ať už jde o malý rodinný dům nebo velkou administrativní budovu, má totiž zásadní vliv na jejich energetickou náročnost. U rodinného domu nebo bytu významně přispívá k příjemnému klimatu uvnitř prostor, které chrání nejen před nadměrným osvícením slunečními paprsky, ale také před teplem, které s nimi proniká dovnitř. Venkovní stínění je z tohoto hlediska mnohem účinnější než zastínění vnitřní. Pomocí vnitřního stínění sice zastavíte světlo slunečních paprsků, ty ovšem stejně proniknou až za okno a interiér tak oteplují. Naopak venkovní stínicí technika zastaví světlo i teplo skutečně venku, a v interiéru tak zůstává stabilní teplota. Kromě toho má venkovní zastínění i další výhody. Venkovní rolety například tvoří ve spuštěné poloze jakýsi pancíř a fungují tedy zároveň jako bezpečnostní prvek. Navíc perfektně chrání nejen před průnikem tepla v létě, ale i před jeho únikem v zimních měsících, čímž přinášejí významné úspory nákladů na vytápění. Zajímavým prvkem ochrany před přehříváním interiéru i mírným deštěm je také markýza, pod kterou lze velmi příjemně sedět na terase či zahradě i během lehké přeháňky nebo horkého letního odpoledne. V případě administrativních budov pak dokáže správně navržené zastínění přinést úspory nákladů na energie ještě významnějších rozměrů. V létě ušetříte za pořízení klimatizace i za její následný provoz, v zimě může částečně snížit náklady na vytápění.

Kromě svého působení ve společnosti Somfy se o popularizaci stínicí techniky snažíte také v rámci Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí, kde jste předsedou představenstva. Jak tato osvěta probíhá?

Naše sdružení se snaží působit především na odbornou veřejnost, tedy architekty, projektanty, investory, ale také tvůrce norem či kalkulačních programů pro výpočet energetické náročnosti budov. Právě oni by si měli být nejlépe vědomi možností a přínosů zastínění, bohužel však někteří z nich stále ještě nemají o jeho působení jasnou představu. Například jsme zjistili, že normy, které se k našemu oboru vztahují, jsou v České republice velmi zastaralé. Necháváme proto v současné době měřit vlastnosti aktuálně používaných materiálů a připravujeme měření účinků zastínění na teplotu v interiérech. Na jejich základě navrhneme správné hodnoty, aby se normy mohly aktualizovat. V řadě jiných států EU je legislativa v tomto ohledu již o mnoho dále a se zastíněním prostě počítá. Kromě toho se samozřejmě přínosy stínicí techniky snažíme vysvětlovat také konečným uživatelům, například pomocí šotů v televizních pořadech jako jsou Rady ptáka Loskutáka nebo Receptář prima nápadů.

V otázkách vedení společnosti se řídíte pojmem „šťastná firma". Co si pod tím můžeme představit?

Pod šťastnou firmou si představuji společnost, která úspěšně dosahuje svých obchodních cílů, má výborné vztahy se zákazníky a zároveň také skvěle fungující vztahy uvnitř týmu, v němž panují férová pravidla, spokojenost a dobrá nálada. Somfy před lety začínalo v malém týmu, který se postupně rozrůstal, a já jsem při tom vlastně jen intuitivně uplatňoval přirozené způsoby chování jako naslouchání, důvěra, respekt a pozitivní přístup. Samozřejmě to nejde ani bez dalších manažerských atributů – vysvětlování cílů, nastavení správně fungující komunikace, kontroly a důsledného dotahování úkolů do konce. Od začátku jsem měl také jasno v tom, že kolem sebe nechci mít tým, který bude co největší, ale raději menší skupinu lidí, kteří budou odhodlaní a tvořiví, kteří budou u práce přemýšlet a budou ze sebe dávat to nejlepší. Při jejich výběru jsem pochopitelně posuzoval také jejich dosavadní kvalifikaci, jejich osobnostní předpoklady jsou ovšem přinejmenším stejně důležité. Samozřejmě jsem se v průběhu tohoto vývoje dopustil i omylů, celé to ale víceméně plynule směřovalo k aktuálnímu stavu, kdy mám kolem sebe tým, kterého si nesmírně vážím a ve kterém panuje skvělá atmosféra.

Jak se tento způsob řízení odráží v úspěších vaší společnosti?

Věřím, že se to odráží velmi pozitivně. Často od návštěvníků slýchám, že je u nás znát, že se tu lidé cítí dobře. Z tvůrčích diskuzí celého týmu vzniká spousta zajímavých myšlenek. Troufám si říct, že pro takovou práci vytvářím prostředí a moji kolegové ho úžasně naplňují. A to se potom odráží i ve výsledcích. Když každý na svém místě myslí na to, jak dělat svoji práci co nejlépe a jak maximálně vyhovět potřebám zákazníků, vede to k jejich spokojenosti a důvěře v naši společnost a naše produkty. Kromě ochoty zákazníkům naslouchat a pomáhat se k nim také vždy chováme férově a v dlouhodobých vztazích se nám to vrací.

Současná politická situace vybízí k úvahám o změnách v kurzu hospodářské politiky. Jaké změny by vás jako vrcholového manažera významné společnosti potěšily?

Rozhodně zamezení plýtvání a korupce ve státní správě. Podle odhadů odborníků se v našem státním rozpočtu ročně "ztratí" 100 až 200 miliard korun. Pokud by k tomu nedocházelo, neměli bychom žádný státní dluh. A to by mělo vést ke snížení daňové zátěže. Také bych rád zachoval tzv. rovnou daň. Ani rovná daň neznamená stejnou daň, jen stejné procento. Některé strany prosazují návrat daňové progrese a to mi nepřipadá férové vůči lidem, kteří hodně pracují, investují do svého vzdělávání, nesou vysokou odpovědnost a pozitivně ovlivňují a směřují firmy i celé obory. Progresivní daň by byla trestem za píli, nasazení, úspěch. Takováto změna daňového systému by navíc státnímu rozpočtu přinesla jen poměrně malé částky, za to by však zdeformovala určitý pocit spravedlnosti a vedla ke ztrátě motivace.

Na závěr mi dovolte ještě jednu otázku osobnějšího ražení. Považujete se za workoholika, nebo si dokážete vyhradit čas sám pro sebe? Jak nejraději relaxujete?

Jsem ten typ člověka, který pracuje velmi efektivně a nehledí na čas, když je potřeba, zároveň mi ale záleží na tom, abych měl práci a volný čas dobře vyvážené. Bez zaujetí pro své koníčky a naplnění i v osobním životě by člověk asi v práci brzy vyhořel. A tomu je třeba předejít. Snažím se celý život lidsky někam posouvat, zajímají mě různé možnosti osobního rozvoje. A také si rád dělám radost, moc rád cestuji – po světě i po naší krásné zemi. Důležitá je pro mě příroda, ta mě doslova nabíjí a moc rád ji vnímám všemi smysly. Letos nám vyšla se synem krásná dovolená v Peru a také jsme si nádherně užili trampování na Kokořínsku. Na oboje moc rádi vzpomínáme.

Autor: Redakce

11.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Aleš Juchelka dnes.
3 9

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si podobní, mají buldočí povahy

Petra Erbanová
DOTYK.CZ
6

Kulka ze samopalu zasáhla koleno, se sportem byl nadobro konec

AKTUALIZOVÁNO

Jiří Hynek získal potřebnou podporu poslanců, kandiduje na prezidenta

/ANKETA/ Jiří Hynek podal u ministerstva vnitra kandidaturu na prezidenta republiky. Podpořilo ho 22 poslanců z pěti politických stran, řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Nejvíce poslanců je podle něj ze sněmovního branného výboru. Hynek na Hrad kandiduje s podporou Realistů. Stal se prvním prezidentským kandidátem, který oznámil, že kandidaturu u ministerstva vnitra podal.

Kontroverzní spot? Blok proti islamizaci tvrdí, že ČT narušuje přípravu voleb

/VIDEO/ Blok proti islamizaci (BPI) podal trestní oznámení na Českou televizi (ČT). Subjektu kandidujícímu ve sněmovních volbách vadí, že televize omezila počet politických stran zastoupených v závěrečné předvolební debatě. 

Nejen za tmy. Chodci musejí „svítit“ i přes den

/INFOGRAFIKA/ Nastává nejkritičtější období pro pěší. Loni zemřelo na silnicích 545 osob, z toho třetina večer či při snížené viditelnosti. Dny se krátí, objevují se mlhy a na horách i první sněhové přeháňky. A pro chodce i řidiče nastává období, kdy by se měli mít obzvláště na pozoru. Výzkumy totiž prokazují, že po setmění je riziko vzniku nehody až čtyřikrát vyšší než za dne.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení