VYBERTE SI REGION

Investovat ano, ale s rozumem

ČR - Co se týká naspořených peněz, opatrnosti není nikdy nazbyt. Především byste si měli zjistit dostatek informací o tom, komu své úspory svěřujete.

19.12.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Peníze dělají peníze. Když chcete něco získat, je logické, že musíte na počátku něco investovat. Problém je v tom, že řada lidí přenechá své finance bez rozmýšlení komukoliv, kdo je osloví. Nepoužívají ani zdravý, selský rozum a skočí na sliby o vysokém zisku bez rizika.

Podle průzkumu ministerstva financí o finanční gramotnosti by celá čtvrtina lidí vložila své peníze i do zjevně podezřelé finanční nabídky. Pokud se nechcete zařadit po bok těm, kteří naletěli, hledejte sami nejvhodnější investici. Od odborníků si nechte pouze poradit, ale nenechte si nic vnutit.

Udělejte sami první krok

Finanční instituce nás několikrát do roka bombardují nabídkou produktů a služeb, stejně tak finanční poradci, pokud uvízneme v jejich sítích. Rozhodně není špatné prostudovat, co je na trhu k dispozici. Iniciativa by však měla vycházet z vaší strany.

„Vy máte být tím prvním, kdo osloví bankéře, zjistí si informace na internetu a ověří je u známých,“ radí Patrik Nacher, finanční analytik, ochránce spotřebitelů a majitel serveru www.bankovnipoplatky.com. Nezapomínejte, že finanční ústavy musí vytvářet zisk jako všechny firmy a každý nový klient jim k tomu pomáhá. Prvotní motivací bankéře je získat dalšího klienta, který do banky dá své peníze.

Kdy potřebujete své peníze?

Předtím, než své peníze investujete, zvažte, jak dlouho dané prostředky můžete postrádat. Některé finanční produkty vám umožňují vybírat peníze kdykoliv, některé vás zavazují nechat je tam několik let. Podle výše zmíněného průzkumu o finanční gramotnosti je pro 48 procent dotazovaných důležité, aby měli své finance kdykoliv k dispozici. Řada lidí však ukládá své peníze s tím, že chce například našetřit nějakou rezervu na důchod. S tímto úmyslem uložil našetřené finance i herec Jan Čenský. Protože je pro něho investování peněz velká neznámá, svěřil rozhodování odborníkům v bance, kterou si vybral.

Uložené peníze mu nějaký čas vydělávaly, ale po čase, zejména s příchodem finanční krize, začaly mizet.

Podle názoru odborníka se však Jan Čenský nemusí bát, že na konci bude v minusu. „Když je investice dlouhodobá, má velké výkyvy. Stejně tak jako letí nahoru, letí i dolů. Důležité je mít o svých financích přehled a starat se o ně. Troufám si říct, že za 20 let se tyto prostředky zhodnotí,“ uvádí Patrik Nacher.

Když riziko není váš přítel

Pokud neradi riskujete a jste spíše konzervativní typ, přizpůsobíte tomu dozajista i výběr investice. Výnos a zároveň jistotu vám v dnešní době poskytne například stavební spoření, penzijní připojištění, spořicí účet nebo termínovaný vklad.

Jestliže tedy najdete v rodině nějaké finance, rozdělte je tak, abyste ze státem podporovaných produktů dostali co nejvíce, zbytek peněz můžete uložit na spořicí účet nebo termínovaný vklad. Pro získání maximální státní podpory z penzijního připojištění je třeba měsíčně ukládat 500 korun. K tomu stát přispívá 150 korunami každý měsíc, tedy 1800 korunami za rok. Jestliže chcete získat od státu maximum v případě stavebního spoření, musíte ročně vložit minimálně 20 000 korun. Stát přispívá deset procent, maximálně 2000 ko- run ročně.

Stavební spoření a penzijní fondy

Každý z uvedených konzervativních produktů má svá pro a proti. „Výhodou stavebního spoření je kromě státní podpory garantovaný úrok z vkladu a také to, že je váš vklad pojištěn,“ radí Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny. Nevýhodou může pro někoho být to, že na své peníze nemůže sáhnout šest let. U penzijního připojištění váš výnos sice není garantovaný, ale každý penzijní fond garantuje tzv. kladnou nulu.

„To znamená, že dostanete minimálně to, co jste vložili, a tudíž se nemůžete dostat do minusu,“ radí Libor Pergl z Penzijního fondu České pojišťovny. Peníze jsou zde ale vázány delší dobu, spořit musíte minimálně pět let a zároveň dosáhnout 60 let. Mladší klienti si mohou sjednat tzv. výsluhovou penzi, kdy si již po 15 letech spoření mohou vybrat polovinu vložených peněz včetně státní podpory.

Jak mohou investovat odvážní

Viděli jste v televizi, že je výhodné investovat do zlata, a tak jste to zkusili, aniž byste o tom cokoliv věděli? Chyba.

„Chcete-li investovat, musíte si o těch věcech, i když nemáte ekonomické vzdělání, něco nastudovat. Varuji před tím, abyste investovali do něčeho jenom proto, že to vidíte v televizi, proto, že to je módní, nebo vám o tom řekl soused. Základní informace vás mohou uchránit před tím, abyste se nechali nachytat,“ radí Patrik Nacher. Investovat můžete například do dluhopisů, akcií nebo komodit. U akcií počítejte s dlouhodobou investicí a vyšším rizikem.

U dluhopisů je nižší riziko, ale i o malinko nižší výnos, časový horizont je kratší. Pod komoditou si můžete představit ledacos, od pšenice přes zlato po uhlí. „Komodity, na rozdíl od akcií a nemovitostí, vám nenesou příjem z nájmu nebo z dividendy. Spekulujete čistě jenom na růst ceny komodity,“ uvádí Pavel Smetana, ředitel investiční společnosti AID Investments.

Radí odborníci

Kam investovat volné finance?


Jitka Pokorná, galeristka:

Poradila bych každému, kdo má rád umění a může si dovolit na chvíli uložit peníze, aby kupoval současné i staré umění. Je to komodita, která skrytě a v klidu nabývá na hodnotě. Například sochy, které jsem nakoupila před deseti lety za 60 tisíc korun, mají nyní minimálně desetkrát vyšší hodnotu.

Aleš Lapuník, starožitník:
Jako velice dobrá investice se ukázala třeba česká numismatika, to znamená mince. Ceny šly velice nahoru. Potom obrazy a plastiky první republiky.
Nakoukněte pod pokličku podílových fondů

Podle posledního průzkumu ministerstva financí o finanční gramotnosti pouze 61 procent dotazovaných někdy slyšelo o podílových fondech. Přesto jsou podílové fondy vhodnou volbou pro toho, kdo nechce zůstat u konzervativních produktů, ale samotné investování do akcií je pro něho příliš rizikové.

O investování do podílových fondů jsme mluvili s Tomášem Kofroněm z Raiffeisenbank.

Jak fungují podílové fondy?
Podílový fond shromažďuje prostředky od více investorů a tyto prostředky následně investuje podle předem dané investiční strategie. Podle toho, do čeho fondy investují, je dělíme na fondy peněžního trhu, dluhopisové, smíšené, akciové a zajištěné.

Jak si zvolit správný fond?
Podle toho, jaký je váš přístup k riziku, vyberete si i typ fondu. Ze statistik Asociace pro kapitálový trh vyplývá, že nejvíce prostředků je investováno do fondů peněžního trhu a také zajištěných fondů, což svědčí o tom, že větší část investorů je konzervativnější. Je ale nutno říci, že čím nižší riziko, tím nižší je i výnos. Akciové fondy nesou větší riziko, ale s možností dosažení vyššího výnosu.

Co jsou zajištěné podílové fondy?
Tyto fondy vám garantují vyplatit ve stanovené době minimálně to, co jste do nich investovali, a to i přes nepříznivý vývoj na kapitálových trzích.

Platím při investování nějaké poplatky?
Jako investor platíte vstupní poplatek, který je účtován na počátku investice jako procentuální část z objemu investované částky. Poplatek za správu fondu si účtuje každoročně investiční společnost a počítá se z průměrné roční hodnoty vlastního jmění podílového fondu. Vlastní jmění je hodnota cenných papírů a závazků v majetku podílového fondu.

Kolik musím do fondu ukládat a jak často?
Investuje se většinou pravidelně. Investovat můžete od několika stokorun měsíčně. Pokud byste investovali jednorázově, bude částka vyšší.

Jaké jsou výhody investování do fondů?
Pokud peníze necháte ve fondu více než šest měsíců, je výnos z nich osvobozen od daně (platí pro fyzické osoby).
ANKETA: Do čeho byste vložili své úspory?

Světlana Nálepková, herečka a zpěvačka

Kdybych měla dost peněz, investovala bych zřejmě do nemovitostí a pozemků.

Šárka Rezková-Brabcová, zpěvačka

Myslím, že dobrá investice je do diamantů.

Jan Přeučil, herec

Já bych na burze neinvestoval, raději bych investoval do zajímavého obrazu, uměleckého díla nebo něčeho malého ve zlatě.

PETRA KOLLEROVÁ

19.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Banka UBS v Curychu. Ilustrační foto.

Kde nejlépe platí cizincům? Ve Švýcarsku. V Česku nemají smysl pro humor

Michal Pavlata.
5

Zemřel herec, dabér a publicista Michal Pavlata

Udělal si fajn selfie. Ostatní mysleli, že je sebevrah

Ústí nad Labem – „Je tam sebevrah," ukazovali kolemjdoucí na oblouk Benešova mostu. Na místě svítily majáčky policie a hasičů, byla sobota asi osm hodin večer, provoz na mostě byl uzavřen policií a vypnuto trakční vedení trolejbusů.

AKTUALIZOVÁNO

Washington na manifestaci za práva žen přilákal přes půl milionu lidí

Masovou účast dnes v centru Washingtonu před budovou Kongresu USA doprovázela manifestace za práva žen, jejíž součástí byl i pochod k Bílému domu. Demonstrace, která sice nebyla ohlášena jako akce proti Trumpovi, se mezitím v protest proti novému prezidentovi jasně přeměnila. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří až o 500.000 účastnících. Spekuluje se, že dnešní shromáždění se vyrovnalo páteční inauguraci prezidenta Donalda Trumpa. Podobné manifestace s přece jen menší účastí se konaly i v dalších městech USA, ale i světa včetně Prahy.

Konec twitteru na vnitru. Zaměstnanci retweetnuli nelichotivé foto z inaugurace

Americké ministerstvo vnitra dostalo pokyn uzavřít všechny své twitterové účty poté, co na jednom z nich jeho zaměstnanci retweetnuli nelichotivé porovnání fotek z inaugurace exprezidenta Baracka Obamy a nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies