Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veleba: České zemědělství se ubírá špatným směrem

Praha /ROZHOVOR/ - Jaký byl loňský rok a co očekávají čeští zemědělci od toho nastupujícího? Bilance a výhledy byly tématem našeho rozhovoru s Janem Velebou, prezidentem Agrární komory České republiky.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Prezident agrární komory ČR Jan VelebaFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Loni v létě jste uvedl, že české zemědělství se nachází ve stavu permanentní krize. Co je pro tuto situaci charakteristické?
Trvalé snižování jeho velikosti, zejména živočišné produkce, a naproti tomu prudce stoupající dovoz potravin. Stačí se podívat na čtvrtletní výstupy Českého statistického úřadu. Poslední je k dispozici z 29. října 2010 a přináší následující údaje meziročního poklesu: výroby masa o pět procent, stavu prasat o 8,5 procenta, skotu o 3,3 procenta. Zato zvýšení dovozu masa – celkem o deset procent! Tímto směrem se pohybujeme už šest let.

Přitom platí, že živočišná výroba rovná se zaměstnanost, rovná se přidaná hodnota, třeba krmné pícniny v osevním postupu, které zadržují v přírodě vodu a tak dále. Čísla o růstu dovozů jsou úděsná. Uvedu malý příklad. V roce 2003, tedy před vstupem do Evropské unie, jsme dovezli 28 tisíc tun vepřového masa – v roce 2009 to už bylo 179 tisíc tun a za minulý rok zřejmě překročíme hranici 200 tisíc tun!
Nebo máslo – v roce 2003 činil dovoz pět tisíc tun, v roce 2009 čtyřikrát víc. Neexistuje v podstatě žádný výrobek, kde by vývoj byl opačný.

V roce 2011 nedostanou zemědělci ze státního rozpočtu poprvé ani korunu. Ale – proč by vlastně měli být podporováni?
Jestliže jsme vstoupili do Evropské unie, tak jsme museli počítat s tím, že se řídí určitými pravidly, které musíme respektovat. Co se týká zemědělství, tak má takzvanou společnou zemědělskou politiku a její součástí jsou také dotace jednotlivých států. Podívejte se, ještě v předminulém roce jsme ono dorovnání ze státního rozpočtu (čili doplňkové přímé platby k příspěvkům z Bruselu) dostali v maximální výši, a přesto bral náš zemědělec ve srovnání se sousedním Rakouskem jenom 54 procent přímých plateb na hektar a ve srovnání s Německem 63 procent na hektar.

Každý soudný člověk tedy jistě uzná, že tady je něco zlého. No a když teď dostaneme nulu, jak je schváleno v rozpočtu, tak je jasné, že dosavadní nepříznivý vývoj se jenom urychlí. Musím také podotknout, že my nejsme jenom příjemci dotací, ale že odvádíme i velké prostředky do státního rozpočtu – 220 až 250 tisíc Kč na pracovníka.

Myslíte si, že stávky, demonstrace, blokáda dálnic a vylévání mléka získávají rolníkům vstřícnost politiků a podporu veřejnosti?
V minulém roce jsme nedemonstrovali ani jednou. Jednali jsme, pořádali odborná fóra, sešli jsme se 23. listopadu v Lucerně, kde byl také předseda vlády, a co jsme dokázali? Vůbec nic. Je mně z toho smutno, protože v naší zemi slušným jednáním, žel, nedosáhnete nic.

No a politici? Těm je to ve velké většině úplně jedno. Hrají si své hry o moc, o financování stran a tak dále. Netvrdím, že jsou takoví všichni, ale těch několik, kteří by třeba i chtěli pomoci, proti většině nic nezmůžou.

Demonstrace, které jsme organizovali v minulosti, měly význam. Díky nim obyčejní lidé vědí, že české zemědělství se ubírá špatným směrem a že něco není v pořádku.

Vylévání mléka, to byl akt zoufalství, nikoliv arogance. To český občan pozná a většinové veřejné mínění je už na naší straně. Podporu cítíme na každém kroku. Rovněž uvedu příklad. Před dvěma měsíci jsem měl možnost vystoupit ve sledovaném televizním pořadu Hyde Park.
Docílený výsledek 76:24 vypovídá velmi jasně, jak se na nás dívají lidé.

Agrární komora České republiky byla zřízena zákonem v roce 1992 a představuje rozhodující nevládní agrární organizaci, která zastupuje zájmy 103 tisíc členů, jimiž jsou zemědělci, lesníci a potravináři, ale i včelaři.

Chce hrát významnou roli nejen v tradičním pojetí produkce zeměděl­ských plodin a surovin pro výrobu potravin, ale také při údržbě krajiny.

Jaký je váš názor na zemědělskou politiku Evropské unie?
Zemědělskou politiku unie můžeme kritizovat, kolik chceme. Je to ovšem do jisté míry ztráta času, protože takové země, jako je například Francie a Německo, si do svého postavení moc mluvit nedají. Ty své rolníky podporují vždy a vždy v tom budou i pokračovat; z tohoto hlediska ona kritika vlastně vrhá špatné světlo na nás, na české zemědělce a je v tomto smyslu kontraproduktivní.

My jsme občas zvláštní národ a za jednu z našich zvláštností pokládám určité sebemrskačství. Ano, můžeme požadovat likvidaci dotací – které mimochodem berou i farmáři v tak liberální zemi, jakou jsou USA – ale je to čirá utopie. Nota bene je třeba vědět, že zemědělství jako položka v rozpočtu činí sotva procento hrubého domácího produktu Evropské unie.

Myslím si, že Evropa řídí vlastní zemědělství špatným směrem. Dominuje politika malé farmy a přehnané ochrany životního prostředí. Takové pojetí nemá šanci konkurovat výkonnému agrárnímu systému USA, Kanady, Argentiny či Austrálie.

Připravovaná reforma společné zemědělské politiky, která bude platit v novém rozpočtovém období unie (2014 až 2020, poznámka redakce) tyto problémy neřeší. Naopak, v plánech se skutečně připravuje podmíněnost příjmu přímých plateb splněním dalších ekologických nařízení. To by znamenalo snížení výroby a zvýšení závislosti celé unie od dovozu.

Jaké plynou podle vás důsledky z dioxinové aféry v Německu?
Jednoznačně se musíme vrátit k politice potravinové soběstačnosti. Dále bych doporučil kupovat české maso i potraviny. Zaprvé, výrobce je snadno dohledatelný a zadruhé, takový průšvih jako teď v Německu zde není možný kvůli přísným normám.

Jaký byl největší úspěch zemědělců v roce 2010?
Záleží na úhlu pohledu. Za průlomový považuji společný podpis šéfů nejvýznamnějších nevládních agrárních organizací pod dokumentem, který obsahuje stanovisko české vlády k chystané reformě zemědělské politiky. Myslím si, že to je projev dobré práce ministra zemědělství Ivana Fuksy; něco takového se stalo v polistopadovém vývoji poprvé. Úspěchem je však také prostý fakt, že farmáři obstáli i v extrémních klimatických podmínkách loňského roku.

Co by měla vláda udělat pro zemědělce v roce 2011?
Předně, dát jasně najevo, že nás v této zemi chce, že jsme užiteční a důležití. Obrazně řečeno, za každým kilogramem masa a mouky, za každým litrem mléka, je kousek obdělané krajiny a zaměstnaný člověk. Je to česká krajina a český člověk. To by měli mít na paměti všichni politici.

Vizitka

Jan Veleba se narodil 25. srpna 1947 v Novém Městě na Moravě. V roce 1970 absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, obor mechaniza­ce zemědělství.

Dlouhá léta pracoval na Stát­ním statku Křižanov, nejprve působil ve funkci technicko-hospodářského pracovníka, později jako ředitel. Od roku 1992 je spolumajitelem a jednatelem společnosti JHYB, která se zaměřuje na chov a šlechtění prasat.

Prezidentem Agrární komoryČeské republiky byl zvolen v březnu 2005. Od dubna 2007 je viceprezidentem Výboru profesních zemědělských organizací v Evropské unii.

Čtěte také: Agrární komora: Zastavte dovoz potravin z Německa

Nové dotace na rozvoj venkova

Zahájení činnosti mladých zemědělců; ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova; spolupráce při vývoji nových produktů, postupů a technologie v potravinářství; realizace místní rozvojové strategie – na tuto problematiku se zaměřuje 12. kolo příjmu žádostí z programu „Rozvoj venkova“, které odstartuje v únoru. Pokud jde o první okruh, žadatelé mohou předkládat projekty v termínu 17. února až 2. března 2011. V případě ostatních se žádosti příjímají v období od 15. do 28. února 2011, a to v příslušných regionálních pobočkách Státního zemědělského intervenční­ ho fondu.

Změna podmínek

V rámci 12. kola došlo k některým změnám podmínek, za kterých se žádosti podávají. Dochází například ke vzniku zvláštní komise, jejímž cílem bude řešit případné stížnosti žadatelů na postup státních orgánů při vyřizování žádosti.

V kategoriích „Zahájení činnosti mladých zemědělců“ a „Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova“ je pak zrušena povinnost dokládat vlastnické či nájemní vztahy k parcelám, na nichž stojí budova, která bude z dotace rekonstruována. Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je to další krok k odstraňování zbytečné byrokracie.

„Navíc při podpoře činnosti mladých zemědělců dochází k významnému zpřesnění kritérií, která zvýhodňují ekologické podnikatele, případné projekty zaměřené na obnovu starších budov. Dále bylo zvýšeno bodové ohodnocení těch žadatelů, kteří hodlají investovat nad částku přiznané dotace, což zvýší šanci na úspěšnost projektu,“ uvedl dále ministr.

Pravidla na webu

Úplné znění pravidel platných pro nové kolo je zájemcům k dispozici na internetové adrese www.eagri.cz a www.szif.cz. Ve vlastním zájmu je vhodné informovat se o změnách ještě před podáním samotné žádosti.

KAREL SEDLÁČEK

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dílčí výsledky houbařských výprav Jiřího Laštůvky z uplynulého týdne.
1 4

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

Školačka pochází údajně z městečka Pulsnitz u Drážďan
15

Mezi džihádistkami chycenými v Mosulu je i šestnáctiletá Němka od Drážďan

Zeman bude do krajů nadále jezdit, podle Ovčáčka to není kampaň

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman bude v návštěvách krajů od září pokračovat, nejsou součástí předvolební kampaně, míní prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zvážit cesty, případně zahrnout náklady na ně jako bezúplatné plnění do volebního limitu, by měl Zeman podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého. Zeman bude v přímé volbě usilovat o znovuzvolení, limit nákladů pro každého kandidáta je 50 milionů korun.

V Lokti zahynul mladý motokrosař

Motokrosové mistrovství světa v Lokti si vybralou krutou daň. V sobotním závodě evropského šampionátu do 85 ccm 13letý Moldavan Igor Cuharcius havaroval při dopadu svého stroje na dvojskoku z horní části okruhu.

Parašutistka spadla na rodinný dům

Žena se zranila, ale byla při vědomí. K nehodě došlo v Nové Vsi na Plzeňsku.

Kláštery nabízejí poznání, odpočinek, ubytování i nové zážitky

Kláštery jako cíl výletů, seznámení s historií i nalezení chvíle klidu v uspěchaném světě prezentuje web Klášterní stezky. Vytvořili ho učitelé a studenti pražské pedagogické fakulty a zahrnuje podrobné informace o více než dvacítce klášterů v Čechách a na Moravě. Seznamuje s řeholním životem i s tím, jak církev postupně staleté objekty renovuje. Kláštery jsou stále více objevovanou skupinou památek, která láká zájemce o kulturu i milovníky technických či přírodních památek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení