VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když neštěstí změní život

Praha - Ročně zemře v Česku kvůli úrazům tolik žáků, kolik by zaplnilo deset školních tříd. Polovinu z nich tvoří oběti dopravních nehod. Dále jde o pády, utonutí, popáleniny a otravy.

25.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Úraz dítěte je noční můrou každého rodiče. Snažíme se své ratolesti hlídat a předcházet tomu, aby se cokoliv stalo. Bohužel, statistiky potvrzují, že úrazy dětí jsou na denním pořádku. Ročně je ambulantně ošetřeno až půl milionu malých pacientů. To znamená, že každý den jich lékaři ošetří téměř 1400 a 45 tisíc z nich je pak po úrazech hospitalizováno. Dochází i k tomu nejhoršímu. Úrazy mají ročně na svědomí 200 dětských životů.

Naučte své děti opatrnosti

Samozřejmostí je prevence proti úrazům, které by se děti měly učit doma i ve škole. Učitelé a žáci vybraných základních škol mají od loňského roku od Nadace České pojišťovny k dispozici učebnici Prevence rizikového chování dětí a mládeže, která srozumitelnou formou varuje před možným rizikem a radí, jak úrazům a dalším nebezpečím předcházet.

„Učebnice je určena především učitelům a žákům, ale přístup k informacím díky ní získají i rodiče. Jak vyplynulo z dotazníkového šetření České pojišťovny, má většina z nich značné mezery ve znalostech základních bezpečnostních pravidel,“ říká Richard Kapsa, předseda správní rady Nadace České pojišťovny.

Rušit neuváženě se nevyplatí

O tom, že několik vteřin může obrátit život dítěte i celé rodiny naruby, ví své i paní Hošková. Před šesti lety se jí zhroutil svět, když její tehdy desetiletý syn Patrik spadl při dětské hře ze střechy garáže. Po úrazu zůstal připoutaný na lůžko. Po dlouhodobém úsilí celé rodiny, hlavně maminky, Patrik komunikuje. Zůstává však zcela odkázaný na pomoc okolí.

Paní Hošková je sama se dvěma dětmi, pobírá pouze sociální příspěvky ve výši 13 tisíc korun. Po zaplacení měsíčních výdajů jí každý měsíc zbude 600 korun. Úrazové pojištění, které by jí v tuto chvíli pomohlo pokrýt nečekané náklady, bohužel syn nemá. Pojistku, kterou pro něj sjednala, když byl menší, zrušila rok před úrazem. Kvůli tísnivé finanční situaci si již nemohla dovolit ji platit. Teď toho hořce lituje.

„Pojišťovny umožňují takovou situaci řešit i jiným způsobem než zrušit pojistku. Dostanou-li se rodiče do finanční tísně, je dobré kontaktovat pojišťovnu a pojistku upravit. Je možné například snížit platbu. Rozhodně pojistku nerušte, to je nejhorší možná volba,“ radí Marcela Pekárková z ING Životní pojišťovny.

Proč ratolest úrazově pojistit

Úraz se vyhne jen málokterému dítěti. Samozřejmě každý z nás je klientem jedné ze zdravotních pojišťoven, a tak máme nárok na základní ošetření a péči zdarma. Je však řada situací, kdy si musíme připlatit.

„Zlomená ruka je jeden z úrazů, ale jsou i další drobné úrazy, u kterých je nutná hospitalizace. U hodně malých dětí jsou rodiče s nimi v nemocnici a rodič přichází o část příjmu nebo si platí nadstandard v nemocnici. Všechny tyto náklady může pokrýt právě úrazové pojištění,“ radí Marcela Pekárková.

Úrazové pojištění můžete sjednat pro potomka hned po jeho narození. Uvažujte o pojistce už tehdy, když je dítě malé, protože se ukazuje, že k většině úrazů malých dětí dochází v domácím prostředí. Pojistka kryje dobu nezbytného léčení úrazu, dobu hospitalizace následkem úrazu, trvalé následky úrazu nebo smrt následkem úrazu.

„Kvalitní úrazové pojištění, které stojí několik set korun měsíčně, z ekonomického pohledu dodává rodičům klid. Je užitečné, pokud si uděláte srovnání, víte, proti čemu jste pojištěni a také důsledně po pojišťovně vyžadujete plnění,“ radí Patrik Nacher, finanční analytik a majitel serveru www.bankovnipoplatky.com.

Pozor na výluky

Předtím, než pojistku uzavřete, dobře promyslete, na co vlastně chcete své dítě pojistit. „V prvopočátku se nejvíce chybuje v tom, když se rodiče soustředí na cenu, a ne na pojistné podmínky. Tedy na to, co smlouva obsahuje, na co se vztahuje a na co se nevztahuje,“ uvádí finanční expert Petr Čapek z akademie ZFP.

Důležité je zvážit sportovní a zájmové aktivity dítěte. Při sjednávání pojistky projděte všechny situace, které bude a nebude pokrývat. Ptejte se tak, abyste všemu porozuměli. Každé pojištění totiž zahrnuje výluky. Je třeba si uvědomit, že úrazové pojištění je skutečně jen úrazové. „Pokud například někdo dostane zánět mozkových blan a z toho ochrne, tak to nutně není kryto úrazovým pojištěním. Další výluky jsou například některé rizikovější druhy sportů, i ty jsou vyloučeny z pojistného krytí,“ uvádí Daniel Mališ, z advokátní kanceláře Mališ Nevrkla Legal.

Postižení ovlivní celou rodinu

Ročně jsou po úrazech trvale postiženy dva až tři tisíce dětí. Ty jsou odkázány na pomoc blízkých. Kromě velkého lidského neštěstí, které ničím nevynahradíme, jsou tyto úrazy i obrovskou finanční zátěží pro rodinu.

Obvykle to totiž znamená, že vypadne jeden z vydělávajících rodičů, který se musí starat o postižené dítě. Je tedy dobré potomka pojistit hlavně na vysoké trvalé následky. Kdyby se stal nějaký vážný úraz, rodina nezůstane bez prostředků.

„Pojistka na trvalé následky vyjde měsíčně od 50 do 150 korun. Záleží na typu pojistné smlouvy, typu pojišťovny a na tom, jakou pojistnou částku si zvolíte,“ radí Petr Čapek. Ve většině standardů našich pojišťoven je zahrnuto to, že na trvalé následky se vztahuje takzvaná progrese. To znamená, že čím vážnější úraz, tím vyšší plnění.

Spoření a pojištění v jednom

Pokud uvažujete také o nějakém spoření, můžete si zvolit produkt, který obsahuje spoření i pojištění v jednom. Jde o dětské pojistky, které mají složku spořicí a složku rizikovou.

Pojištěné dítě je chráněno nejen v případě, že se stane něco jemu, ale i když se stane něco pojistníkovi, který pojištění uzavírá a platí.

prevence je základ

Rady pro větší bezpečí vašeho dítěte při venkovních aktivitách

- Naučte dítě přecházet silnici.

- Na kolo jedině s helmou pro děti mladší 18 let je to ze zákona povinné.

- Nenechávejte děti ve vodě samotné.

- Pokliďte nebezpečné nářadí na zahradě.

- Chraňte děti před sluníčkem krémem s vysokým ochranným faktorem a pokrývkou hlavy.

V létě číhá na děti celá řada nástrah

Blíží se léto a řada dětí vyrazí na tábor nebo na dovolenou. Kromě dětských radovánek čekají na naše ratolesti také mnohé nástrahy a nebezpečí, které s venkovními aktivitami souvisejí. O tom, jak správně pojistit děti pro případ úrazu jsme hovořili s Markétou Škvorovou z České pojišťovny.

Vyrážíme s rodinou na dovolenou do zahraničí. Naše děti mají sjednané celoroční úrazové pojištění. Platí i v zahraničí?

Ano, dlouhodobé úrazové pojištění platí po celém světě. Pokud jste ho tedy pro děti uzavřeli, není třeba ho sjednávat.

V opačném případě je dobré sjednat ho v rámci cestovního pojištění. Úraz ale není to jediné, co vaše děti může na dovolené potkat. Vyplatí se tak uzavřít i cestovní pojištění, které zahrnuje i pojištění léčebných výloh pro případ, že děti onemocní, nebo další připojištění.

V rámci něho máte nárok i na asistenční službu, která se potom stane vaším pomocníkem při jednání s lékařem v zahraničí.

Je třeba dítě pojišťovat na tábor, když organizátor už má hromadné pojištění?

Záleží na tom, jaká rizika jsou v pojištění organizátora zahrnuta. Doporučuji, abyste se ještě před odjezdem u organizátora informovali o detailech pojištění.

V případě, že vám podmínky nebudou vyhovovat, raději uzavřete pro své dítě pojištění vlastní.

Co když moje dítě bude mít během pobytu na táboře více úrazů, dostane zaplaceno za každý z nich?

Ano, pojistné plnění se vyplácí u každé pojistné události zvlášť.

Kdo má nahlásit úraz dítěte v případě, že se něco stane, a jak postupovat?

V případě dítěte úraz hlásí ten, kdo má na pojistné plnění nárok, nejčastěji je to tedy rodič. Pro nahlášení úrazu budete potřebovat lékařskou zprávu, kterou musíte do pojišťovny doručit.

Následně vás pojišťovna bude informovat o plnění za úraz, případně si vyžádá další informace, pokud je bude potřebovat.

Poradna

Dá se dětským úrazům předcházet? Co dělají rodiče špatně nebo nedostatečně při prevenci?

Určitě lze úrazům předcházet. Velmi důležitá je organizace volného času dítěte, prostředí a společnost, ve které dítě tráví svůj volný čas.

Vyšší riziko úrazu je, pohybuje-li se dítě ve společnosti svých vrstevníků mimo domov bez plánované náplně. Typickým rizikem je fotbal nebo jízda na kole na ulici, hry v lomech, lezení po skalách a podobně.

Riziko poranění značně klesá ve sportovních klubech, kde je kladen dostatečný důraz na fyzickou přípravu, nebo v rodinném prostředí, kdy rodiče sportují společně s dětmi a vybírají vhodné prostředí k pohybové činnosti.

odpovídá prof. MUDr. Petr Havránek, přednosta dětského úrazového centra v Thomayerově nemocnici v Praze

Jak postupovat v případě, že se pojišťovna zdráhá plnit?

Dobrá pojišťovna by měla klientovi v každém případě zdůvodnit, proč odmítla plnění nebo proč plnění zkrátila, tedy proč vyplatila méně.

Důvodů může být několik. Například je to nedodání kompletní dokumentace ze strany klienta, což se dá velmi rychle doplnit a napravit. Může se ale stát, že úraz, který klient uplatňuje, nebyl součástí pojištění.

To znamená, že nebyl zahrnut do seznamu úrazů, na které pojišťovna poskytovala krytí, přestože si to klient myslel. V každém případě doporučuji obrátit se v první řadě přímo na pojišťovnu.

To lze udělat přes poradce, se kterým byla smlouva sjednána, přes call centrum pojišťovny, přes její agenturu nebo přepážku nebo písemně na oddělení stížností. Pokud klient nedostane uspokojivou odpověď, další instancí může být regulátor, kterým je Česká národní banka.

odpovídá Marcela Pekárková z ING Životní pojišťovny

PETRA KOLLEROVÁ

Autor: Redakce

25.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejčastějšími riziky pro zaměstnance na evropských pracovištích jsou stres a problémy pohybového aparátu, zejména zad a rukou.
10

Odškodné za bolavá záda? Zničí nás to, tvrdí o návrhu firmy

Maria Šarapovová na exhibici v Las Vegas.
14

Pohledem Vojtěcha Žižky: O Máše a pokrytectví

Kde je farmářský trh s kvalitním jídlem? To si lidé musí povědět mezi sebou

Kus nebo třeba jen kousek vlastního pozemku? V Praze to má málokdo. Ani s dostatkem času nebo i chuti hrabat se v hlíně to občas není růžové. Právě v metropoli se tak staly fenoménem farmářské trhy.

Vakcíny proti tetanu docházejí. Lékaři při přeočkování upřednostňují starší děti

V dětské ambulanci v Kunštátě na Blanensku předminulý týden vypotřebovali poslední Boostrix Polio. Vakcínu, kterou povinně přeočkovávají deseti až jedenáctileté děti proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně. A několik měsíců ji ani nedoobjednají. Dodavatel oznámil přerušení výroby. „Potřebujeme obnovu dodávek hned, začínáme mít nenaočkované děti," přiblížila tamní lékařka Marie Neníčková.

Kejval podepsal přihlášku na OH do Pchjongčchangu. Úspěch popřál i Zeman

Povinná formalita je splněna. Přesně 289 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu podepsali prezident Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval oficiální přihlášku českého týmu. Ta i podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jsou podmínkou k účasti sportovců v Jižní Koreji.

Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

Co je moc, to je moc. Krajskému soudu v Ostravě došla trpělivost s někdejším kandidátem na prezidenta republiky a kanadským podnikatelem českého původu Jiřím Včelařem Kotasem (64 let). Ten jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů světoznámých malířů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies