Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejtvrdší dopady krize pocítilo lázeňství v létě

Karlovy Vary - Současná ekonomická krize se nevyhnula ani lázeňskému sektoru. Jak ji řeší majitelé lázeňských hotelů a kdy očekávají stabilitu v tomto sektoru, o tom hovoříme s Alexanderem Rebjonkem, generálním ředitelem společnosti Imperial.

21.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archov KD

Jaké dopady má ekonomická recese na lázeňský hotel Imperial?

Dopady hodnotím jako poměrně závažné. Ačkoli přímo na Hotelu Imperial jsem s vývojem situace spokojen, nemohu být bohužel stejně spokojený se situací ve Spa Resortu Sanssouci. Sanssouci v mnohem větší míře závisí na německy hovořící klientele a tam jsme v souvislosti s globální krizí zaznamenali významný úbytek klientů. Bohužel se nástup krize také časově kryl s dokončením našeho investičního cyklu, což se v okamžiku jeho zahájení nedalo předpokládat. Celé lázeňství ale mělo oproti výrobní sféře jistou výhodu v době přenosu primárních problému do terciální sféry, zjednodušeně řečeno v pomalejším nástupu krize. Proto ty nejtvrdší dopady přišly až v průběhu léta. Bohužel stejná setrvačnost bude působit i ve fázi oživení a my se na tuto skutečnost musíme připravit.

Jak hodnotíte letošní sezonu?

Nevěřím v trvalý vzestup a neustále rostoucí ukazatele. Po několika po sobě jdoucích „dobrých“ sezónách zákonitě musela přijít sezóna slabší a tu právě nyní prožíváme. Beru to jako logický cyklický výkyv, který ve svém důsledku pročistí a stabilizuje přehřátý trh a pomůže korigovat jak nerealistická očekávání, tak i nezvládnuté podnikatelské záměry. Přes všechna negativa spojená se současnou krizí vnímám tuto situaci jako naši společnou příležitost k sebereflexi osobní, firemní a doufám i k sebereflexi v rovině společenské a politické.

Měsíc září bývá v počtu klientů a lázeňských návštěvníků tradičně na výši a podle informací ostatních majitelů hotelů mají plno. Platí to i pro hotel Imperial?

Obecně nejsem zcela přesvědčen o relevanci těchto informací. Navíc samotný údaj o obsazenosti bez dalších parametrů nemá příliš silnou vypovídací schopnost. Za naši firmu mohu konstatovat, že Hotel Imperial zatím naplňuje mé představy nejen o obsazenosti, ale ani v meziročním srovnání výnosů neočekávám zásadnější výkyv. Ve Spa Resortu ovšem čísla za očekáváním zaostávají, ačkoli se naštěstí neopakuje červnový hluboký propad.

Jaké služby a novinky jste hostům letos nabídli? Kdy byla dokončena rekonstrukce hotelu Švýcarský dům a Sanssouci? Kolik stála? Snižovali jste například ceny za ubytování?

Hotel Imperial vstoupil do letošní sezóny se zcela novými restauracemi Praha a Paris, které dále posilují kvalitu poskytovaných služeb a dotvářejí jeho luxusní ráz. V rámci rekonstrukce objektu Švýcarský dvůr a jeho integrace do Spa Resortu Sanssouci jsme nabídli významný upgrade ubytovacího komfortu, stravovacích kapacit a také některé nové lázeňské procedury. Rekonstrukce Švýcarského dvora stála cca 160 milionů korun a čerpali jsme na ni dotaci z Regionálního operačního programu ve výši cca 60 milionů. Otevírali jsme 15. dubna 2009.

Nepřísluší mi hodnotit kroky jiných podnikatelských subjektů, proto se omezím na naši společnost a svůj názor. Ceny jsme nesnižovali, považuji totiž tento trend za velmi nebezpečný. Naopak v souvislosti s realizovanými inovacemi jsme je na hotelu Imperial pro letošní sezónu lehce zvýšili. Razantní snižování cen sice přináší rychlý efekt v podobě zvýšení obsazenosti, avšak celkové výnosy nijak skokově nerostou. Naopak se zvyšuje amortizace zařízení a obvykle dochází i ke snížení kvality produktu. S nízkými cenami se také obtížně tvoří investiční rezervy, nutné k permanentní obnově a dalšímu zvyšování úrovně služeb. Velmi obtížné je i následné uvedení cen zpět na rentabilní úroveň, což je proces s obrovskou setrvačností a naráží na značný odpor trhu. Náš produkt je velmi kvalitní a snese i ta nejpřísnější měřítka, proto jsem přesvědčen, že má svoji hodnotu, kterou naši klienti akceptují.

Jsem hluboce přesvědčen, že budoucnost Karlových Varů a tedy i našich hotelů, které jsou s městem nerozlučně spjaty, neleží v budgetovém segmentu. Karlovy Vary se etablovaly v průběhu staletí právě díky tradičnímu lázeňství na vysoké kvalitativní úrovni. Naši dnešní hosté, k mé velké radosti, již dávno nesoudí kvalitu podle kašírovaného pozlátka. Naopak, díky celosvětové konkurenci a možnosti přímého srovnání, se do popředí dostávají skutečné tradiční hodnoty, kterými jsou zejména vyspělá lékařská péče, maximální komfort, seriózní gastronomie. Takovéto služby dle mých představ nelze zodpovědně realizovat za nereálně nízké ceny.

Jaké vyhlídky předpokládáte do konce roku? Hrozí, že by společnost Imperial musela propouštět? Kolik máte v současnosti zaměstnanců?

V dané chvíli máme přepočtený stav odpovídající 459 zaměstnancům, což je o pět méně než v lednu 2009. Vzhledem k popisované situaci jsem tak již dříve rozhodl o ukončení dohod, brigád a bohužel sáhl i k propuštění několika kmenových zaměstnanců. Také jsme přistoupili ke snížení úvazků zaměstnanců na Spa Resortu Sanssouci. Byla to jediná možná alternativa, jak se vyhnout dalšímu rozsáhlejšímu propouštění a udržet tak pracovní místa i naše kvalifikované zaměstnance. Jsem rád, že naši lidé situaci ve valné většině chápou, chovají se velmi zodpovědně a jsou ochotni firmě vyjít vstříc. Je to pro mne osobně velmi pozitivní zkušenost a já jim za to děkuji.

Myslíte si, že krize už dosáhla dna?

Do konce roku nepředpokládám, že by se situace zásadním způsobem změnila, postupné oživení a růst očekávám až v závěru roku 2010. K nynějšímu datu je díky zodpovědně prováděným opatřením naše hospodaření stabilizované a já jsem přesvědčen, že z této recese vyjdeme silní, stabilní a s trvale velmi kvalitními službami.

Autor: Ivana Kalinová

21.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
9 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Jiří Kajínek hraje fotbal v Třemošnici
15

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko. Několik tisícovek domácností v jižních Čechách je stále bez elektřiny. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

AUTOMIX.CZ

Sen chalupářů. Nadšenec si z VW postavil pojízdnou chatku, jezdí až 160 km/h

Proč jezdit na chatu, když můžete jezdit přímo s chatou? Tohle sice nebyla záminka pro stavbu tohoto kuriózního vozidla, ale na pojízdné chatce si najde výhody snad každý. Je dílem britského mechanika a trochu překvapivě opravdu může i na silnici.

Mezi oběťmi teroru v Barceloně jsou také děti, islamisté zavraždili i tříletou

Rodina sedmiletého Juliana Cadmana pomocí sociálních sítí zoufale prosí o informace. Julianovu matku srazila vražedná dodávka, žena je nyní s těžkými zraněními v kómatu. Chlapce od té doby nikdo neviděl. Blízcí jiných mladých obětí ale už nemají ani tuto slabou naději.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení