VYBERTE SI REGION

Mittal kromě prášení moc hlučí, zatím má výjimku

Ostrava - Nejen znečištěné ovzduší trápí obyvatele žijící v okolí hutního gigantu ArcelorMittal Ostrava. Nepříjemný a zdraví ohrožující je také hluk. Limity huť významně překračuje. Na krku má kvůli tomu i žalobu.

8.4.2010
SDÍLEJ:

ArcelorMittal Ostrava.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Hučení, bouchání, pískotpři brzdění vagonů, případně jiný druh hluku. To je každodenní realita provozu hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava.

„V denní době nejsou limity až tak překračovány. Horší je to v noci. Na některých místech je to o deset i více decibelů,“ konstatoval Pavel Jiříček z Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě.

Limity, které platí pro stacionární zdroje, tedy i pro huť, povolují v denní době hluk v chráněných prostorech, tedy hlavně v obytných zónách, do výše maximálně 50 decibelů. V noci o deset decibelů méně, tedy 40. Život v nadměrném hluku je přitom pro lidi nebezpečný, ničí jejich zdraví. Způsobuje třeba zvýšený krevní tlak, únavu nebo depresi. Huť má však zatím povoleny výjimky pro překračování limitů hluku. „Výjimky platí do roku 2013. ArcelorMittal má zpracován harmonogram protihlukových opatření. Postupnými kroky by ke snižování hlukové zátěže mělo dojít,“ dodal Jiříček.

Společnost ArcelorMittal tvrdí, že jí problematika hluku není lhostejná a pracuje na opatřeních, která by ho měly zmírnit. „Je třeba zdůraznit, že se jedná o kontinuální proces. Během posledních let byly realizovány mnohé projekty, které již vedly ke snížení hlučnosti,“ informovala mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová.

Žaloba má šanci na úspěch

Aby lidé v sousedství huti měli klidnější spánek, zastavila huť například třídění železničních vozů na nádraží vlečky v Ostravě-Bartovicích v době od 23 hodin do pěti ráno. K plánovaným odstávkám kotlů na energetice se nově přistupuje mimo noční hodiny. Také takzvané odfuky, které bývají slyšet široko daleko, by měly rámusit hlavně přes den. „Všechny technologické operace, u kterých se dá odfuk páry předpokládat, jsou plánovány tak, aby k nim nedocházelo v nočních hodinách,“ sdělila Breiová. Společnost také postavila u bartovické nádražní vlečky tři protihlukové stěny a výstavbu čtvrté za 5,8 milionu připravuje pro tento rok.

A jaká další protihluková opatření harmonogram nabízí? Snížení hluku by mělo přinést odprášení aglomerací, které se má budovat letos a v příštím roce. Právě aglomerace, tedy zařízení na úpravu rudy, jsou nejhlučnějším provozem v ArcelorMittal Ostrava. Součástí investice je totiž instalace tlumičů hluku do potrubí přivádějícího spaliny. Hluk mají snížit o15 procent. „V letech 2012 a 2013 je plánováno odhlučnění pásů aglomerací Sever a Jih, další opatření se připravují na vysokých pecích, koksovně a na ocelárně,“ vyjmenovala Breiová.

Lidé z okolí huti už ale mají „hlučného souseda“ dost, zlepšení přicházejí moc pomalu a nejsou dostatečná. Nadměrný hluk z huti se tak nyní dostal i k soudu. „Zastupujeme člověka z Radvanic, který ArcelorMittal Ostrava žaluje kvůli hluku ze severní části areálu. Věříme, že má šanci uspět,“ uvedl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu. Právě obyvatele Radvanic a Bartovic, čtvrti, která s hutí sousedí, sužuje znečištěný vzduch a nadměrný hluk nejvíce. „V některých lokalitách lidé kvůli hluku nemohou v noci spát,“ zdůraznil právník Šrytr, který má případ na starosti. Dodal, že nyní se čeká na měření hluku znalcem, poté bude případ před soudem pokračovat. Rozsudek se očekává v tomto roce.

Autor: Iva Havlíčková

8.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Zdravotníci odrodili holčičku cestou v sanitce

Roli porodníků zastali ve čtvrtek zdravotníci havířovské záchranné služby, když v průběhu transportu budoucí maminky přivedli na svět zdravou holčičku.

Rusko posílá zpět do Sýrie bombardéry

Damašek/Moskva – Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to dnes ruský list Izvestija, podle kterého je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. List se odvolává na nejmenovaného armádního představitele. Ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že si Rusko nedává pro operace v Sýrii žádné časové omezení.

Pravicoví extremisté v Německu mají stále častěji zbraně

Berlín – V Německu rychle roste počet nelegálně držených zbraní v rukou příznivců krajní pravice. Loni jich policie při raziích, na demonstracích a po spáchaných trestných činech zabavila 1947, více než dvojnásobek proti roku 2014. S odvoláním na informace Spolkového kriminálního úřadu (BKA) to dnes uvedla agentura DPA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies