Mladí zemědělci mohou získat finanční podporu
Ilustrační foto Autor: DENÍK/Tomáš Kubelka
20.2.2012 15:26
Praha - Ministerstvo zemědělství (MZe) letos na podzim obnoví program finanční podpory pro mladé zemědělce. O peníze určené na dotace začínajícím sedlákům do konce roku 2013 byl v předchozích letech takový zájem, že již loni byly vyčerpány a program byl zastaven.
Ještě letos má na podporu mladých farmářů z evropských fondů a státního rozpočtu směřovat zhruba 150 milionů korun.
Lidé do čtyřiceti let věku, kteří začínají podnikat v zemědělství, mohou získat dotaci až 40.000 eur (jeden milion Kč). Peníze mohou použít například na výstavbu či rekonstrukci svých farem a pořízení zemědělských strojů. Program je ze 75 procent financován z fondů EU, zbylá čtvrtina pochází ze státního rozpočtu.
"Podpora začínajících zemědělců je jednou z priorit resortu. Podle statistiky jsou nyní dvě třetiny zemědělců v Evropě starší 50 let a jejich průměrný věk se stále zvyšuje," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Z již dříve publikovaných informací vyplývá, že mladších 35 let je v současnosti pouze šest procent evropských farmářů. Věk zemědělců se přitom zvyšuje a hrozí, že za 20 let nebude nikdo, kdo by v zemědělství pracoval.
"Tento celoevropský problém se samozřejmě projevuje i u nás, a proto je nezbytné mladé zemědělce přilákat a podpořit, tedy investovat do naší zemědělské budoucnosti," podotkl Bendl s tím, že ještě letos ministerstvo mladým farmářům v rámci 17. kola příjmu žádostí o dotace z Programu rozvoje venkova nabídne přibližně 150 milionů korun.
V rámci opatření MZe dosud rozdělilo celkem 1,4 miliardy korun, které čerpalo zhruba 1300 žadatelů. Pokračování programu v letošním roce podle úřadu umožnil příznivý vývoj kurzu české koruny a eura v uplynulých měsících. Na podporu začínajících farmářů budou směřovat také peníze původně určené na podporu projektů, které nebyly dokončeny.
Změny v zemědělské politice
Součástí změn společné zemědělské politiky, které loni na podzim představil eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos, je také balíček na podporu mladých zemědělců. Ti by měli mít od roku 2014 v prvních pěti letech hospodaření o čtvrtinu vyšší podpory než starší kolegové. Podpořit chce také investice mladých hospodářů na počátku podnikání. Dotace mladým zemědělcům v současnosti ze tří čtvrtin pocházejí z unijního rozpočtu, zbývající čtvrtinu jim doplácí jejich domovský stát. Evropská rada mladých zemědělců však chce prosadit úpravu poměru tak, aby EU platila 80 procent a stát 20 procent dotace.
Podle Zprávy o stavu zemědělství za rok 2010 má v ČR největší zastoupení kategorie pracovníků ve věku 45 až 49 let, do níž loni spadalo 45 procent veškerých zaměstnanců v oboru. Následovala věková kategorie mezi 30 a 44 lety s podílem 33,1 procenta. Naopak do nejmladší skupiny mezi 15 a 29 lety patřilo jen 12 procent zaměstnanců.
Autor: ČTK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Oddlužení může znamenat nový začátek
Praha - Oddlužení je řešením pro občany, kteří se dostali do dluhové pasti a nemají dostatek prostředků pro splácení závazků.
Pravidla obchodování na burze: trpělivost a znalosti
Praha - Je obchodování na burze riskantní, nebo je to jenom mýtus? Jak to už při hledání odpovědí na podobné otázky bývá, je to trochu tak a trochu jinak.
Konkurenční doložka: omezuje, ale také vynáší
Praha - Konkurenční doložka vás může limitovat v další práci. Zaručuje vám však po odchodu z místa příjem minimálně ve výši vaší původní mzdy po celou dobu svého trvání.
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Slavní vzpomínají na Remundu: Byl to šarmantní a moudrý muž
Smrt herce a režiséra Stanislava Remundy (†84) zasáhla mnoho lidí. Jeho herečtí kolegové a kamarádi… celý článek ›
Zoufalá manželka Eva: S milenkami se o Ratha nedělí jen v base
Zákonitá choť poslance Davida Ratha, paní Eva, je prý z obvinění svého muže a jeho vzetí do vazby na… celý článek ›
Čech: 80 tisíc lidí mi zpívalo k narozeninám. To se všem nepoštěstí
Fotbalová reprezentace už je na rakouském soustředění v Bad Waltersdorfu kompletní, po kapitánu Tomáši… celý článek ›
Těhotná Csáková: Hysterický záchvat kvůli ztracenému synovi
VIDEO: Zpěvačka Ilona Csáková (41), která je v pátém měsíci těhotenství, se v horkém dni ve Žlutých… celý článek ›
