VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kotle a zateplení dostanou domácnosti 10 miliard

Praha – Ministerstvo životního prostředí 22. dubna spustí projekt podpory úspor v domácnostech. Připraveno bude až 25 miliard korun.

7.4.2009 24
SDÍLEJ:

Praha – Ministr životního prostředí Martin Bursík v úterý představil podmínky programu Zelená úsporám.Foto: Deník/Koťátko Jiří

Lidé, kteří se rozhodnou zateplit svůj dům, výrazně ušetří. Kromě ročních úspor za vytápění v řádu desítek tisíc korun, mohou získat až polovinu nákladů zpátky od státu. Ministerstvo životního prostředí v úterý představilo konkrétní podmínky programu Zelená úsporám, ze kterého zájemcům stát vyplatí v následujících čtyřech letech až 25 miliard korun.

Domácnosti získají peníze na zateplení rodinných a bytových domů, a to i jen částečné. O polovinu nižší výdaje budou mít také s výměnou neekologických kotlů nebo pořízení solárních panelů nebo tepelných čerpadel.

„Komplexní zateplení bude představovat zateplení fasády, výměnu oken a dveří a zateplení půdy či střechy. V některých případech také zateplení podlahy. Při tomto nejrozšířenějším programu bude dotace 1300 korun na metr čtvereční podlahové plochy. Průměrný dům má 130 metrů čtverečních, dotace tak může dosáhnout 170–180 tisíc korun. U pětasedmdesá­timetrových bytů to může být až 80 tisíc korun,“ vysvětlil poradce náměstka a ředitele sekce ochrany klimatu a ovzduší ministerstva Petr Holub.

Kotel za půlku

Pokud majitel výše uvedeného domu vymění také starý kotel, vyjde ho to celkem na 700 tisíc korun. Stát mu přispěje 324 tisíci. Na vytápění potom ročně domácnost ušetří zhruba 35 tisíc korun. Návratnost je tak zhruba deset let, životnost odhadují odborníci třikrát delší.

Výši státního příspěvku na další konkrétní stavební úpravy ukazuje podrobný výčet na konci článku.

Ministerstvo, které dotační systém připravovalo dva roky, slibuje, že na státní příspěvek dosáhne opravdu každý. „Dotace jsou nárokové. To znamená, že kdo splní kritéria, dostane peníze. Žadatel, který si vymění zdroj vytápění a zároveň udělá tepelné úspory, dostane bonus. To považuji za velmi motivační,“ prohlásil ministr životního prostředí Martin Bursík.

Podle něj bude mít hromadné zateplování výrazný vliv na životní prostředí. „Pomůže uspořit až milion tun uhlí, které by se jinak spálilo. Domácnosti navíc ročně za vytápění ušetří až tři miliardy korun. Program také vytváří možnosti pro lokální firmy a živnostníky. Tohle je nejkonkrétnější protikrizové opatření, jehož efekt se dostaví už na konci měsíce,“ tvrdí Bursík.

Státní fond životního prostředí začne první žádosti přijímat 22. dubna na Den Země. „Na našich krajských pobočkách vytvoříme poradny, kde budou naši zaměstnanci hodnotit stavební opatření, vypočtou výši dotace a řeknou, zda je předkládaný projekt dostatečně efektivní. Dotazy vyřídíme i na bezplatné informační lince 800 260 500,“ řekl ředitel fondu Petr Štěpánek.

Pomoc od banky

V průběhu jara se do projektu zapojí také vybrané české banky, na jejichž pobočkách získají zájemci stejný servis, jako ve Státním fondu životního prostředí. „Naším cílem je zapojit co nejvíce bank, aby mohlo žadatelé vše vyřídit přímo ve své bance. Ty by navíc mohly nabídnout nějaký spotřebitelský produkt na dofinancování zbytku úprav,“ vysvětlil Štěpánek. První výsledky veřejné soutěže a tím i jména konkrétních bank bude fond znát 17. dubna. Banky prý mají o zapojení ohromný zájem, považují to za vítané oživení nabídky.

Ohromný zájem o tento typ dotací mají také domácnosti. Po zveřejnění konkrétních podmínek ministerstvu i fondu pod náporem zájemců doslova zkolabovaly servery. Počet návštěvníků se zvýšil o stovky procent.

Vyšší poptávku po izolačních materiálech už zaznamenala také většina firem, které je vyrábí. „Chodí nám velké množství mailů i telefonických dotazů. Většina veřejnosti o úsporách uvažuje a tepelná izolace je nejrychlejším a nejefektivnějším nástrojem ke snížení výdajů za energie,“ soudí obchodní ředitel Knauf Insulation Karel Klátil.


Stáhněte si podrobnosti Dotačního programu Zelená úsporám ZDE!

Stáhněte si podrobnosti k Programu podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie ZDE!

Výše dotací na zateplování budov a další úspory energií

Komplexní zateplení budovy

Rodinné domy
1300 korun na m2 pro dosažení měrné spotřeby tepla 70 kWh/m2
1950 korun na m2 pro dosažení měrné spotřeby teply 40 kWh/m2

Bytové domy
900 korun na m2 pro dosažení měrné spotřeby tepla 55 kWh/m2
1350 korun na m2 pro dosažení měrné spotřeby teply 30 kWh/m2

Dotace bude maximálně 50% nákladů, maximálně 350 m2 u rodinných domů a 150 m2/byt u bytových domů

Dílčí zateplení

(zateplení vnějších stěn, zateplení střechy nebo vyššího stropu, zateplení podlahy nebo stropu nevytápěného sklepa, výměna oken a vnějších dveří, instalace systému nuceného větrání s rekuperací-znovuvyužitím-odpadního tepla)

Rodinné domy
850 korun/m2 pro tři opatření
650 korun/m2 pro dvě opatření s výměnou zdroje (=kotle)

Bytové domy
600 korun/m2 pro tři opatření
450 korun/m2 pro dvě opatření s výměnou zdroje

Dotace bude maximálně 50% nákladů, maximálně 350 m2 u rodinných domů a 150 m2/byt u bytových domů

Nová výstavba v pasivním energetickém standardu
(bytový dům musí mít konečnou roční spotřebu tepla maximálně 15 kWh/m2, rodinný dům pak 20 kWh/m2 + další podmínky)

Rodinný dům
220 000

Bytový dům
140 000 na byt

Výše dotace je fixní, jde vždy prvnímu vlastníkovi (tedy ne developerovi)

Náhrada neekologického vytápění
(výměna zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva a elektrického vytápění za účinné nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla)

Rodinné domy
Zdroj na biomasu ruční bez akumulační nádrže (pouze výměnou za uhlí a lehké topné oleje) – 50% nákladů, maximálně 50 000 korun
Zdroj na biomasu automatický nebo ruční s akumulační nádrží – 60% nákladů, maximálně 80 000 korun
Tepelné čerpadlo vzduch-voda – 30% nákladů, maximálně 50 000 korun
Tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda – 3% nákladů, maximálně 75 000 korun

Bytové domy
Zdroj na biomasu – 50% nákladů, maximálně 25 000 korun na jeden byt

Instalace solárně-termických kolektorů
(pro ohřev teplé vody i přitápění, minimální roční zisk energie – celkem 2000 kWh na rodinném domě, nebo celkem 1000 kWh na jeden byt v bytovém domě)

Rodinné domy
50% nákladů, pouze pro ohřev vody maximálně 55 000 korun, i pro přitápění pak maximálně 80 000 korun

Bytové domy
50% nákladů, pouze pro ohřev vody maximálně 25 000 korun na jeden byt, i pro přitápění pak 35 000 korun na jeden byt

Dotační bonus
Při kombinaci opatření (zateplení+výměna zdroje) získá žadatel 20 000 korun za rodinný dům a 50 000 za bytový dům.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Autor: Filip Sušanka

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Silnice ze Lhenic do Prachatic. Víc se stojí než jede.
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME
197

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, tisíce domácností bez proudu

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

EXKLUZIVNĚ

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

Deník získal dopis, v němž se předseda hnutí ANO a donedávna majitel Agrofertu Andrej Babiš vyjadřuje ke svým finančním transakcím. Dnes ho odešle předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi.

Duel Deníku: Patří počítačové hry na olympiádu?

Počítačové hry se dostaly na program Asijských her, což je druhá největší sportovní akce světa po olympiádě. Množí se spekulace, zda by se videohry neměly dostat také na program některé z příštích olympiád. Deník zajímaly argumenty pro a proti. Pro je profesionální hráč Aleš Kněžínek (alias Freeze), proti pak předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Stockholmský atentát nákladním vozem má pátou oběť

Počet mrtvých, které má na svědomí uzbecký atentátník ve Stockholmu ze 7. dubna 2017, se zvýšil na pět. V nemocnici podlehla dnes ráno zraněním šedesátileté žena.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies