Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pláži s mobilem. Zn.: Šéf nepočká

Už jste se vrátili z dovolené? Nevadí. Ta další jistě nenechá na sebe dlouho čekat. Malý právní rádce se může hodit vždy. Jistě to znáte i z vlastní zkušenosti. Zůstat v přímém kontaktu s prací i během dovolené se dnes jednoduše nosí. A není to česká specialita, nýbrž celoevropský trend. Podle německé agentury Bitkom se k tomu přiznává 71 procent dotázaných.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

„Během dovolené mají lidé zapnutý telefon, na který navíc přichází elektronická pošta, a pracovní agendu vyřizují také pomocí krátkých textových zpráv,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personální agentury McRoy pro střední a východní Evropu. A po ruce má i malou zajímavost ze stejného zdroje zaměstnance na dovolené nevyrušují ani tak nadřízení, jako spíše kolegové. Zákazníci jsou až třetí.

TERMÍN URČUJE FIRMA

Neočekávané jsou přitom do jisté míry i rozdíly mezi věkovými kategoriemi. Pracovníků, kteří se dokážou během volna odstřihnout od povinností, je překvapivě více ve skupině osob do třiceti let. Na rozdíl od nich jsou lidé ve věku mezi 30 a 45 lety s prací během dovolené ztotožněni častěji.

Navzdory tomu, že s problematikou čerpání dovolené se lidé setkávají opakovaně každý rok, panuje však i v této oblasti jistá nevědomost.

Asi nejvíce problémů bývá s termínem čerpání. „Zaměstnanci si totiž nezřídka myslí, že o termínu dovolené rozhodují sami a že zaměstnavateli jej pouze ozna-mují, z čehož mohou plynout jisté nepříjemnosti. Právo rozhodnout o termínu dovolené má totiž až na jednu výjimku vždy firma. Zaměstnavatel může zrušit dokonce i již schválenou dovolenou nebo z ní pracovníka odvolat,“ vysvětluje souvislosti Ivana Brancuzká, manažerka poradenské společnosti Contract Administration.

VE SPLETI PARAGRAFŮ

Zaměstnavatel by tak však měl činit opravdu jen ve vý-jimečných situacích. Pokud se tak stane, pracovník má v některých případech nárok na kompenzaci nákladů spojených se zrušením dovolené či návratem domů.

„Zde je z hlediska práva důležité, aby si zaměstnanec dal dovolenou předem řádně schválit. Pokud by totiž rušil zájezd, který si objednal bez toho, aniž by měl dovolenou určenou, nárok na náhradu nevzniká,“ upo-zorňuje Ivana Brancuzká.

Vedle toho, že zaměstnavatel může dovolenou zrušit, může ji zaměstnanci také nařídit. Musí však dodržet několik podmínek. Jednou z nich je, že termín oznámí alespoň čtrnáct dní předem. Přitom má přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnanců. Pokud jde například o rodiče dětí, měl by jim vyjít vstříc a dovolenou poskytnout v období prázdnin. Rozsah by měl být alespoň 14 dnů v kuse.

Autor: Jozef Gáfrik

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
18

Ministr Pelikán podal žalobu na soudkyni Helenu Královou

Stephen King
DOTYK.CZ
9

Stephen King: do krále hororu se zakouslo děsivé dětství

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Krize ve Španělsku: Katalánské referendum podpořil další autonomní region

/VIDEO/ Právo na referendum o nezávislosti Katalánska vyhlášené na 1. října je nezadatelné. O tom nepochybují a hlasitě za to demonstrují v Galicii, oblasti Španělska, která má stejný autonomní statut jako odbojné Katalánsko. 

Nejnebezpečnější přechod v metropoli? Najdete ho v Praze 2

/INFOGRAFIKA/ Pražský deník proto připravil výčet nejnebezpečnějších přechodů a křižovatek, kde nejčastěji docházelo ke střetům mezi vozidly a chodci.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení