VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejabsurdnější bankovní poplatek: Jaký by vybrali tiskoví mluvčí českých bank?

Praha - Mezi tradice ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek 2012 patří i otázka na tiskové mluvčí bank, kterých se každým rokem ptáme, jaký poplatek je pro ně osobně ten úplně nejabsurdnější? A jako každý rok, i nyní někteří a některé mluvčí odpovídají spíše obecně, ale řada z nich se nebojí být konkrétní a střelit do vlastních řad.

17.12.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Air Bank – Vladimír Komjati:

„Na českém bankovním trhu najdeme dostatek absurdních poplatků na to, aby anketa o nejabsurdnější z nich mohla spolehlivě běžet ještě několik dalších let. Pokud bych měl však za uplynulý rok vybrat jeden jediný, pak to bude určitě poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru. Přijde mi to podobně absurdní, jako chtít po klientech poplatky za příchozí platbu nebo vložení peněz do banky. Každá banka má samozřejmě nějaké náklady a nemůže všechny své služby poskytovat úplně zadarmo. S náklady na vedení půjčky, stejně jako na její poskytnutí či předčasné splacení, by však měla počítat již v rámci tvorby úrokové sazby, protože nejde o žádné nadstandardní služby. Právo na předčasné splacení půjčky je dokonce dáno zákonem."

Citibank - Eva Chaloupková (ředitelka pro vnější vztahy Citibank Europe plc pro Českou republiku a Slovensko):
„Osobně bych za nejabsurdnější bankovní poplatek zvolila poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Dle mého názoru totiž banka s touto transakcí nemá spojené žádné administrativní náklady, jež by tento poplatek měl pokrývat. Klient zadá úkon prostřednictvím internetového bankovnictví sám a změna se automaticky zavede do systému bank."

Česká spořitelna – Klára Pačesová:
„Rolí Tiskového centra je vyjadřovat stanovisko banky, nikoliv osobní názory. Jelikož jsme poskytovatelem bankovních služeb, nepřísluší nám komentovat anketu určenou pro veřejnost. Co se týče poplatků, které účtuje Česká spořitelna, ty jsou podle našeho názoru opodstatněné, poplatková politika banky je dlouhodobě transparentní a férová a klienti vědí, za co platí. Každá služba, kterou banka poskytuje, generuje náklady, které je potřeba pokrýt."

ČSOB – Pavla Hávová:
"Stejně jako každá jiná firma, také banka musí nabízet své produkty za odpovídající cenu. Velikost poplatku musí jít ruku v ruce s kvalitou a dostupností nabízených služeb. Nastane-li však situace, kdy se poplatek snaží skrýt, není jasně definovaný, nebo neumožní klientovi se seznámit s jeho podstatou, dá se takový poplatek nazvat absurdním. Pro ČSOB je tato transparentnost velice důležitá a klient má možnost se s každým jednotlivým poplatkem důkladně seznámit. Z navrhovaných poplatků se přikláním k poplatku souvisejícím s internetovým bankovnictvím, přesněji pak poplatku za výpis z účtu zaslaného elektronickou cestou. Svůj účet v současnosti po internetu spravuje velké množství našich klientů a ti by měli mít jednoduchý a levný přístup ke svému elektronickému bankovnictví."

Era Poštovní spořitelna – Zuzana Kalátová:
„Absurdní je z mého pohledu takový poplatek, který není jasný a srozumitelný a neodpovídá kvalitě poskytované služby. Tím se maximálně řídíme a i nadále chceme poskytovat dostupné, funkční a komplexní služby pro současného člověka - aby bylo každému hned jasné, co může využít a kolik za co zaplatí. Z vámi nominovaných poplatků mi přijde nejméně opodstatněný ten za elektronický výpis - rozhodně by měl být zdarma, aby motivoval k přechodu od papírových výpisů."

Fio banka – Ján Franek:
„Vzhledem k tomu, že mnoho poplatků jsem svou volbou „vyloučil" již v minulých ročnících, letos zvolím nového favorita – poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru. Poplatek za vedení jakéhokoliv účtu je z podstaty absurdní a u úvěrových účtů jde navíc jen o skrytý náklad k účtované úrokové sazbě."

Komerční banka – Monika Klucová:
„Jako každý rok, i letos mi připadá nejabsurdnější právě diskuse o absurdnosti bankovních poplatků :-). Každý produkt a každá služba má pochopitelně své náklady a ty se promítají do ceny. Podobným způsobem přeci přistupuje ke své cenové politice celá řada firem z nejrůznějších odvětví a nikde přitom nevidíme ankety o nejabsurdnější maloobchodní ceny, například s kandidáty „nejabsurdnější cena rohlíku" či „nejabsurdnější poplatek za elektřinu". Cenová politika Komerční banky je dlouhodobě transparentní a konzistentní. Naším cílem není poskytovat nejlevnější služby na trhu, ale poskytovat na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice produkty a služby s vysokou kvalitou a vysokou mírou přidané hodnoty pro klienta za adekvátní cenu, a to vše při respektování volby klienta vstoupit do smluvního vztahu právě s námi. Každý klient si u nás může vybrat právě ten produkt, který odpovídá jeho potřebám. Náš unikátní koncept cenové politiky MojeOdměny otevírá klientům skutečnou možnost ovlivnit svým chováním a svou spotřebou produktů konečnou výši poplatků, kterou bance zaplatí. Od zavedení tohoto konceptu jsme klientům vrátili již půl miliardy korun."

LBBW BANK CZ – Martina Lambert:
„ Stejně jako v předešlých letech, z tabulky nominovaných Nejabsurdnějších poplatků vybíráme Poplatek za vložení dalších údajů do příkazu k úhradě. I naše odpověď, proč jej považujeme za absurdní, zůstává stejná: Možnost vložit další údaje do příkazu k úhradě (variabilní, konstantní či specifické symboly, popř. zprávu pro příjemce apod.) je součást služby platebního styku. Klientovi a i příjemci to dává možnost blíže identifikovat danou platbu. Dle našeho názoru je zcela absurdní za tuto součást poskytované služby požadovat dodatečný poplatek."

Raiffeisenbank – Tomáš Kofroň:
„Obávám se ale, že ode mne neuslyšíte nic nového, budu se (aspoň předpokládám :-) jen opakovat z předchozích let… Pro klienta je především důležité, že si může vybrat dle své potřeby. V České republice funguje několik desítek bank, které se zaměřují na různé klienty a různé segmenty. Jinou banku si tak vybere klient, který nehledá dlouhodobý vztah, ale řeší pouze cenu. Jinou banku si zvolí klient, který hledá kvalitu a šíři služeb a jinou ten, kdo hledá dlouhodobého partnera, který mu kvalitním poradenstvím pomůže v dlouhodobém a odpovědném růstu. Pokud tedy nějaký poplatek jakýkoli klient bude považovat za dostatečný důvod ke změně banky, má možnost zvolit jinou banku, která tento konkrétní poplatek neúčtuje.

Pokud bych si mohl přihřát i polívku za banku, tak bych ještě doplnil, že Raiffeisenbank dlouhodobě svou poplatkovou politiku přizpůsobuje přáním klientů a prakticky žádný vítězný poplatek z minulých let neúčtuje. Přesto, nebo právě proto, myslím není nutné označovat jakýkoli poplatek za absurdní a žádný konkrétní poplatek volit nebudu."

UniCredit Bank CZ – Petr Plocek:
"Anketa o nejabsurdnější poplatek je především soubojem, kde rozhodují klienti a ti mají plné právo vybrat příslušný poplatek. Stejně tak klienti jsou ti, kteří se rozhodují pro výběr příslušné finanční instituce pro správu svých úspor. A jak už několikrát zaznělo, je pouze na nich, pro kterou banku se dobrovolně rozhodnou. Nechci být v roli zaujatého sudího, a proto se přikláním ke kolegům, kteří standardně nekritizují konkurenci a nevolí poplatky, které v daný moment nemají v portfoliu a to na úkor konkurence. Podstatné při stanovení poplatkové strategie je především transparentnost, která je pro klienta nejvíce důležitá a dále možnost výběru i bezpoplatkového produktu/služby při aktivním využívání a to v našem ceníku klient ať už u osobních kont nebo hypotečních úvěrů určitě najde."

Volksbank – Lucie Hálová:
„Stejně jako v minulých ročnících ankety, domnívám se, že do skupiny poplatků, které by banka účtovat neměla, patří především poplatky za „servisní" služby realizované klientem prakticky svépomoci, například prostřednictvím elektronického bankovnictví. Do této kategorie řadím poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, poplatek za vložení dalších údajů do příkazu k úhradě nebo zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Snahou banky by mělo být motivovat klienta, aby ve větší míře využíval možností vlastních nastavení a správy účtu a právě touto cestou na bankovních poplatcích ušetřil. V případě zmíněného elektronického výpisu z účtu je pro mne nezanedbatelné také přispění k ochraně životního prostředí."

Hlasovat v anketě je možné ZDE

Autor: Redakce

17.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka oznámil 2. května v Praze rozhodnutí podat demisi své vlády.
13 9

Krize ovlivnila preference, ČSSD ztrácela více než ANO

Prezident Milos Zeman jmenoval 24. května na Pražském hradě Ivana Pilného ministrem financí.
AKTUALIZOVÁNO
16 12

Ve vládě skončil Andrej Babiš, Pilný dokončí jeho misi

Zatajit dech a vydržet. Nová metoda lépe cílí na nádory

/FOTOGALERIE/- Nikdo neumí léčit rakovinu šetrněji než my, hlásí odborníci z pražského Protonového centra. Našli unikátní metodu, díky které dokážou sežehnout jen skutečně nemocnou tkáň. Jenomže další lékaři se k protonům staví rezervovaně. Podle šéfa odborné společnosti, která radioterapii zastřešuje, není tato léčba stále dostatečně ověřená. Její cena je navíc příliš vysoká.

Policie z Manchesteru: útočník nejednal sám, jde o síť, kterou rozplétáme

Britští vyšetřovatelé se snaží zmapovat poslední pohyb sebevražedného atentátníka Salmana Abediho. Podle nich byl součástí širší teroristické sítě.

Dva sebevražední atentátníci zabili tři policisty v Jakartě

Ve východní části hlavního města Indonésie Jakarta se ve středu večer odpálili v blízkosti autobusové zastávky dva sebevražední atentátníci. Výbuchy zabily tři indonéské policisty a zranily dalších deset lidí. Uvedla to agentura Reuters.

Trump chce snížit příspěvek OSN, ta varuje, že nedokáže pokračovat v práci

Pokud americký prezident Donald Trump skutečně sníží finanční prostředky, které Spojené státy poskytují Organizaci spojených národů, nebude tato organizace schopna pokračovat v práci. Uvedl to její mluvčí. OSN chce s Washingtonem jednat o možné finanční reformě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies