VYBERTE SI REGION

Některým kempům hrozí zánik, hostů ubylo

ČR - V pražských kempech klesla návštěvnost o polovinu. Pokles návštěvnosti zaznamenaly i další kempy v celé republice. Pro některé by mohla být příští neúspěšná sezona likvidační.

11.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Počet hostů v českých kempech se v posledních třech letech snižuje. Letos meziročně klesl téměř o třetinu. Provozovatelům kempů snižuje profit i silná koruna. Ceny proto musí držet na stabilní úrovni několik let, přestože jejich režie stoupá. Další pokles návštěvnosti v příští sezoně by mohl být pro některé likvidační. ČTK to řekl předseda společenstva Kempy a chatové osady ČR Vlastimil Němec.

„Už loni jsme si říkali, že pokles skončil, ale ještě se to zhoršilo. I když naše režie jde nahoru, nemůžeme kompenzovat cenu, turista víc nechce zaplatit,“ uvedl Němec, který provozuje jeden z pražských kempů. Podle statistik svazu byl v roce 2004 počet přenocování v českých kempech necelých 19.000, v roce 2006 pak 15.000, loni 12.000 a letos k září 8500.

Největší pokles návštěvnosti zaznamenaly kempy v Praze

V hlavním městě byl přitom pokles návštěvnosti největší, špatně jsou na tom i kempy v Krkonoších a dalších oblastech závislých na zahraničních turistech.

Podle Němce je letošní pokles návštěvnosti pražských kempů úplně tragický a činí více než 30 procent. Turisté v kempech hlavního města tráví průměrně tři noci a pak jedou jinam. Pokles zaznamenala Praha i v minulých letech. Oproti průměrným rokům byla letos návštěvnost poloviční. Kempy se dostávají na hranu rentability, přesto jejich počet zůstává kolem 25 a v celé republice je jich kolem 600.

V ČR jsou podle Němce tři druhy kempů. Klasické rekreační v oblastech jako jižní Morava, Vysočina, jižní Čechy nebo na horách, dále pak příměstské, kde lidé kempování kombinují s návštěvou měst, a městské.

Hospodářská krize a špatná pověst

Letošní výrazný úbytek zahraničních turistů způsobila hospodářská krize a podle Němce i špatná image republiky. „Představy o tom, že jsou lidé u nás okrádáni taxikáři nebo ve směnárnách se rozšířila,“ uvedl Němec.

Dalším problémem je mýtné, které platí i majitelé obytných vozů nad 3,5 tuny. Zahraniční turisté – například Skandinávci, pro které je ČR tranzitní zemí, proto jezdí na jih raději přes Rakousko, kde jsou i kvalitnější dálnice. Společenstvo Kempy a chatové osady ČR proto hodlá nadále tlačit na vládu, aby zákon o mýtném byl změněn a obytná auta dostala výjimku. Současný stav znevýhodňuje i české turisty, kteří v pátek platí dvakrát více. „Je to úžasná podpora cestovního ruchu,“ řekl s ironií Němec.

Vybavení je kvalitnější

Pozitivem pro milovníky kempování je ovšem zlepšení služeb, které české kempy poskytují. Podle Němce jejich provozovatelé pochopili, že kvalitní sociální vybavení je 80 procent úspěchu. Zlepšuje se také vybavení tábořišť pro vodáky.

Další vývoj si Němec netroufá odhadovat. Určitým náznakem pozitivního vývoje podle něj mohou být zprávy z Německa, kde si výrobci a prodejci obytných aut a přívěsů libují, že prodávají a vyrábí jak nikdy předtím. „Nevíme ale, kam tito noví majitelé obytných vozů jezdí. Mírné poklesy turistů jsou prakticky všude v Maďarsku, Chorvatku nebo i Španělsku,“ dodal Němec.

Autor: ČTK

11.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto

Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn 
z trestných činů vydírání 
a nedovoleného ozbrojování.

Státnímu zástupci nastražil granát pod auto bývalý voják

Havlíčkův Brod – Policejní komando tento týden 
v úterý zadrželo v Havlíčkově Brodě šestatřicetiletého bývalého profesionálního vojáka Davida Šimka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies