Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový občanský zákoník: Na vysvětlení zákroku máte plné právo

Praha - Nový občanský zákoník, který bude účinný od 1. 1. 2014, poskytuje lidem ochranu v celé šíři jejich osobnosti. Je jakýmsi pilířem, který chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo prát se o vlastní štěstí a štěstí své rodiny, pokud nepůsobí bezdůvodně újmu druhým.

25.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Důstojnost člověka je vnímána objektivně a zároveň v souladu s pravidly morálky. Chráněn je zejména ten člověk, který sám svoji důstojnost nesnižuje.

Svoboda člověka se v něm vykládá ve shodě s Listinou základních práv a svobod, a to v celé šíři chování jednotlivce, jak ve vztazích mezi lidmi, tak ve vztazích ke státu a společnosti vůbec.

Štěstí a právo

Užívá-li občanský zákoník termín „štěstí vlastní a štěstí rodiny", nejedná se o vyjadřování vnitřních pocitů jednotlivého člověka, ale o vnímání takových pocitů celou společností.

Důležité je, že při ochraně vlastní důstojnosti i svobody nesmí nikdo narušovat v podstatě tatáž práva či tytéž svobody druhých lidí.

Občanský zákoník rozlišuje svět kolem nás na dvě kategorie a to na osoby a věci. Osoby poté rozlišuje na osoby fyzické (člověka) a na osoby právnické. Člověku poskytuje ochranu v obou oblastech jeho celistvosti, tedy integrity. Chrání jeho celistvost jak duševní, tak tělesnou.

Ochrana tělesné integrity spočívá v tom, že právní ochranu poskytuje lidskému tělu i po smrti. Samozřejmě, že zejména zakazuje komukoliv zasáhnout do tělesné integrity jiného člověka bez jeho souhlasu, případně bez poučení o následcích toho zásahu. Uvádí-li zákon, že se nepřihlíží k eventuálnímu souhlasu jednotlivce, aby mu byla způsobena závažná újma, znamená to, že takový souhlas je absolutně neplatný a ani není možné se ho dovolávat, i kdyby byl udělen.

Ochrana je zaručena i duševní integritě. Jestli někdo způsobí útokem do sféry ochrany osobnosti v oblasti duševní závažnou újmu a bylo-li to způsobeno i po souhlasu atakované osoby, nezbavuje to útočníka odpovědnosti, neboť k případnému souhlasu poškozené osoby se nepřihlíží.

Neznamená to ovšem, že by nebylo možné provést žádný zásah do sféry osobnosti či duševní a tělesné integrity. Je-li takový zásah nutný v zájmu života nebo zdraví toho, jemuž je poskytován, je nutné jej hodnotit jako uskutečněný v zájmu dotčeného. Nicméně ten, kdo zásah realizuje, musí prokázat, že byl nutný „podle všech okolností".

Jakým způsobem je možné provést zásah bez souhlasu, respektive kdy je nutné souhlas si vyžádat, upravuje zákon o zdravotních službách. Každému, kdo chce provést zákrok na jiném člověku, však nový občanský zákoník ukládá, aby pacientovi tento zákrok a jeho povahu srozumitelně vysvětlil.

Zákon odlišuje schopnost i jinak nesvéprávného přijmout takové vysvětlení. Pokud je jinak člověk nesvéprávný (například v důsledku nezletilosti či nedostatku duševních schopností) souhlas sice udělí zákonný zástupce, ale i osobě omezené ve svéprávnosti je nutné podat přiměřené vysvětlení.

Nevratné následky

Občanský zákoník v souvislosti se zásahem do integrity vyžaduje písemnou formu tehdy, pokud dojde na základě tohoto zásahu do integrity k oddělení části těla, která se již neobnoví. Například při střihání vlasů či nehtů, i když se i v tom případě jedná o oddělení části těla, dojde k obnově, není proto třeba písemného souhlasu.

Zároveň je však nutné si uvědomit, že i zasahující lékař má odpovědnost zejména nikoliv za získání souhlasu, ale za léčení pacienta. Proto v případě nemožnosti získat souhlas některým ze způsobů uvedených v zákoně, a je-li život člověka v náhlém a patrném nebezpečí, je možné okamžitě zakročit.

Primární (a vnímá to svojí úpravou i nový zákoník) je zdraví a život člověka. To musí mít lékař na zřeteli i při chybějícím souhlasu. Na druhé straně musí prokázat (například lékařskými zprávami), že život člověka byl v náhlém a patrném nebezpečí, kdy nebylo možno získat souhlas.

Na druhé straně je potřebné vzít v úvahu, že v případě neposkytnutí zdravotní služby by se lékař nemohl vymlouvat na absenci souhlasu, neboť kromě etických povinností a zvýšené odpovědnosti má i podle občanského zákoníku preventivní povinnost, která je uložena každému, v závislosti na jeho schopnostech a možnostech.

Nový občanský zákoník na rozdíl od toho dosavadního upravuje práva člověka umístěného do zdravotnického zařízení i bez jeho souhlasu. Zadržet člověka ve zdravotnickém zařízení bez jeho souhlasu je možné pouze z důvodů stanovených zákonem, a jen v rozsahu nezbytné péče.

Poskytovatel zdravotních služeb musí převzetí člověka bez jeho souhlasu oznámit do 24 hodin soudu. Zákon dále upravuje postup soudu a vůbec práva i povinnosti všech zúčastněných, jak zdravotnického zařízení, tak zadrženého člověka.

Nový občanský zákoník při ochraně tělesné integrity chrání člověka nejen před zásahy do svobody pobytu, ale též i ohledně transplantací.

Upravuje právo případného dárce na informace, jak bylo naloženo s odňatou částí jeho těla, chrání i odňaté části před jejich nakládáním způsobem nedůstojným či způsobem ohrožujícím veřejné zdraví.

A nový občanský zákoník upravuje také podmínky, kdy je možné provést pitvu a jak se nakládá s tělem zemřelého při pohřbu.

Do předpisů o pohřebnictví občanský zákoník přímo nezasahuje, nicméně upravuje vztah k lidskému tělu tak, aby byl člověk pohřben podle svého výslovného rozhodnutí, udělal-li jej, eventuálně aby v případě chybějícího projevu vůle rozhodl o způsobu pohřbu manžel. Není-li ho, pak děti.

Nežijí-li příbuzní, o způsobu pohřbu rozhoduje obec, na jejímž území člověk zemřel. Vždy při jakémkoliv nakládání s tělem zemřelého je třeba dbát na důstojnost člověka, neboť tělesná integrita je chráněna i po smrti.

tři tisíce paragrafů
- Nový občanský zákoník představuje jednu z největších změn českého právního systému za posledních 20 let. S jistou nadsázkou lze říci, že jde o normu, která upravuje život člověka od narození až po smrt.

- Zákoník má asi tři tisíce paragrafů a je rozdělen do pěti částí. První tvoří předmět úpravy zákona, druhá se zabývá rodinným právem. Třetí určuje absolutní majetková práva, čtvrtá majetková práva relativní. Pátou částí jsou závěrečná ustanovení. Zákoník bude účinný od 1. ledna 2014.

- Některé z důležitých změn, které přináší, vám přibližujeme v našem seriálu textů renomovaných právníků.

JAROSLAV SVEJKOVSKÝ
Autor článku JUDr. Jaroslav Svejkovský je člen legislativní rady vlády ČR.

Autor: Redakce

25.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrněné vozidlo Titus
2 10

Obrněnce pro českou armádu vyrobí Tatra

Nehoda vlaku na Francouzském nádraží v Barceloně.
AKTUALIZOVÁNO
1 5

Na nádraží v Barceloně havaroval vlak, na místě zůstaly desítky zraněných

VIDEO: Děsivá nehoda. Na pouti se utrhla sedačka s lidmi, jeden mrtvý

Jste milovníky lunaparků? Nejméně jednoho mrtvého a sedm zraněných, z toho tři vážně, si vyžádala nehoda na pouti v americkém městě Columbus. Ve středu večer se na ohijské státní pouti utrhla jedna ze sedaček během jízdy adrenalinové atrakce zvané Ball of Fire (Ohnivá koule).

DOTYK.CZ

Před 41 lety se Zlaté piesky zalily krví. Došlo k nejhorší letecké havárii u nás

/VIDEO/ Pavol Hammel měl krušnou noc, slavilo se, pilo. Teď je kolem osmé ráno a on vláčně klimbá v odbavovací hale pražské Ruzyně. Pár kolemjdoucích ho poznává, je to frontman bigbítové kapely Prúdy, v roce 1976 dost populární. V 8:27 se zvedá dopravní letoun Iljušin Il 18-B z ruzyňské rampy, bez rockera na palubě. Alkoholové koma mu právě zachránilo život.

Pachatele loupežného přepadení zadrželi policisté v Malíně. Pomáhal i vrtulník

Kroužení policejního vrtulníku nad Kutnou Horou a příměstskými částmi Sedlec a Malín vzbudilo rozruch v pátek ráno. Když se k tomu rozezněly houkačky, bylo jasné, že strážci zákona se vydali do akce.

Pákistánský premiér Šaríf rezignoval, vaz mu srazilo obvinění z korupce

Pákistánský premiér Naváz Šaríf rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svůj úřad. Předseda čelí obvinění z korupce kvůli kauze takzvaných Panamských dokumentů. Ty odkrývají praktiky, kdy se peníze převádí do daňových rájů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení