VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O jedno místo už bojuje osmnáct nezaměstnaných

Praha - Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 9,9 procenta. Situace se podle analytiků v příštích měsících nezlepší.

9.3.2010 18
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Je vzdělaný, mladý, zdravý. A přesto už rok nemůže najít práci. „Když někam pošlu životopis, dost často ani nedostanu odpověď,“ říká David Pokorný ze severočeského Chomutova. Přitom má vystudované obory, po jejichž absolventech se firmy ještě donedávna přetahovaly. „Mám informační technologie na vyšší odborné škole a teď na vysoké dokončuji obor řízení výroby. Je to strojařina s ekonomií,“ popisuje David s tím, že i tento obtížný obor je mu v dnešní době k ničemu.

Bez práce je už přes půl milionu lidí

Že by v brzké době našel práci, už pomalu ani nedoufá, zvláště, když úřady práce hlásí největší počty nezaměstnaných za posledního pět a půl roku. Bez práce bylo v únoru 583 tisíc lidí a míra nezaměstnanosti se vyhoupla na obludných 9,9 procenta. Na jedno volné místo tak čeká v průměru fronta osmnácti nezaměstnaných.

Úplně nejhůře je na tom podle tabulek Jesenicko, kde míra nezaměstnanosti dosahuje téměř dvaceti procent. Na druhém místě v této dosti nepopulární soutěži skončilo Znojemsko a na třetím místě Bruntál. Davidovo Chomutovsko s necelými čtrnácti procenty je třinácté nejhorší v republice.

Oproti lednu se situace nejvíce zhoršila například v Prachaticích, Berouně či Rakovníku. V posledním zmiňovaném městě vidí jasnou příčinu v hromadném propouštění ve firmě Lasselsberger, která vyrábí keramické obklady. O práci tam v únoru přišlo bezmála sedmdesát lidí. „Globální finanční a ekonomická krize se nevyhnula ani trhům s keramickými obkladovými materiály. Jejich pokles o zhruba 20 procent má dopad i na odbyt naší firmy,“ uvedla před časem mluvčí firmy Pavla Nováková.

Jednou z mála výjimek, kdy firmy nepropouští, ale naopak nabírají, hlásí v těchto dnech Plzeň. Tamní výrobce klimatizací společnosti Daikin Czech má zakázek dostatek a rozšiřuje produkci. „Potřeba nových operátorů je řešena částečně náborem kmenových zaměstnanců a částečně náborem agenturních zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel společnosti Takayuki Fujii.

Nečekejte změnu, práce není a nebude

Nutno dodat, že v dnešní době jde spíše o výjimku. Sami analytici říkají, že nezaměstnaní nemají od příštích měsíců čekat zázraky.

Zlepšení prý přijde, ale až příští rok. „Jaro přinese pokles nezaměstnanosti díky sezonním pracím, avšak trvalý pokles nezaměstnanosti přijde až se silnějším růstem ekonomiky. A toho se v letošním roce ještě nejspíše nedočkáme,“ říká analytik Československé obchodní banky Petr Dufek.

Další ekonomové ve svých předpovědích dokonce předpokládají, že jaro nepřinese ani kýžené mírné zlepšení. „Následující měsíce tedy pravděpodobně přinesou další mírné zvyšování počtu nezaměstnaných,“ tvrdí pro změnu analytička Komerční banky Kamila Fialová.

Lidé by ale přeci jen neměli házet flintu do žita. Podle odborníků by se mělo nabírat v dopravě, ve skladovacích službách či komunici. Nejhorší situace pak má být ve velkoobchodě a maloobchodě.

#nahled|http://g.denik.cz/1/04/info_nezamestnanost_090310_ok_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/1/04/info_nezamestnanost_090310_ok.jpg|Nezaměstanost v Česku#

EU: Nejméně chudých žije v Česku

Praha – Česko má nejmenší počet chudých ze všech států Evropské unie. Tvrdí to alespoň nedávná studie evropského statistického úřadu Eurostat. Pod hranicí chudoby zde žije jen devět procent lidí, průměr Evropské unie je přitom sedmnáct procent.

Nejhorší skóre v rámci sedmadvacítky nasbíralo Lotyšsko s šestadvaceti procenty obyvatel žijících pod hranicí chudoby. Jen o málo lépe skončilo Rumunsko a Bulharsko.

Jenže nebyli by to statistici, kdyby se výsledky jejich práce daly vyložit tak, jak na první pohled vypadají. Eurostat totiž pro stanovení hranice chudoby používá v každé zemi jinou hodnotu. „Chudoba je relativní míra a mezi jednotlivými zeměmi má velmi široké rozpětí,“ píše se ve zprávě Eurostatu. Jednoduše řečeno, ten, kdo je například v Lucembursku považován za chudáka, ve zmiňovaném Lotyšsku či Rumunsku by byl považován za nechutně bohatého.

„Zveřejněná data o chudobě v jednotlivých zemích příliš nevypovídají. Jediné, co se z nich dá vyčíst, je, že v Česku je relativně malé rozpětí mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými skupinami,“ říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní jediným relevantní údajem by mohla být výše průměrně mzdy. Takové oficiální srovnání proběhlo naposled před několika lety a Česko v něm bylo spíše na chvostu. Zatímco roční průměrný plat u nás vycházel zhruba na pět tisíc eur, ve vyspělých státech EU to bylo čtyřikrát tolik.

#nahled|http://g.denik.cz/1/04/info_chudoba_cesko_090310_ok_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/1/04/info_chudoba_cesko_090310_ok.jpg|Česko má nejméně chudých v Unii#

Udělejte si rozvrh, radí psycholog

Praha – Nezadlužovat se, být v zaměstnání přínosný, vzdělávat se, nepodléhat panice a když už se to stane, dodržovat pravidelný denní režim. Tak zní protikrizové rady psychologa práce Patrika Weisse. „Zásadní je vyhýbat se krátkodobým spotřebitelským půjčkám. Když člověk přijde o práci, nejvíc ho drtí nutnost splácet dluhy. Naopak uklidňující je, pokud má aspoň malou finanční rezervu,“ vysvětluje Weiss.

Důležitá je podle něj i prevence proti propuštění. Vedení firem, jak ukazují sociologická data, se totiž kvalitních lidí neradi zbavují. „Pokud člověk průběžně prokazuje svůj přínos podniku, šéfové to ocení i v horších časech,“ dodává psycholog.

Například když v továrně na výrobu hudebních nástrojů před několika lety museli propouštět, za každou cenu si chtěli udržet špičkové truhláře. Po dohodě jim nabídli, aby na pár měsíců přešli na méně kvalifikovanou práci, čímž se podařilo provoz zachránit. Vyplatí se také nesedět na vavřínech a neustále si doplňovat vzdělání, například jazykové nebo manažerské. Pokud ale člověk o práci přesto přijde, měl by okamžitě začít shánět novou.

„Je velmi užitečné narýsovat si denní rozvrh a toho se držet. Třeba dopoledne pročítat inzeráty, odpoledne jít na pracovní úřad, v podvečer psát životopis a rozesílat ho různým zaměstnavatelům, přičemž zdaleka nemusí jít jen o firmy z původního oboru,“ zdůrazňuje Weiss.

Též připomíná, že krize je průvodním jevem kapitalismu. „Na ztrátu zaměstnání musí být člověk připraven,“ uzavírá Weiss.

Vojtěch Janda, Kateřina Perknerová, ČTK

Autor: ČTK

9.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Komerční banka

Přechod k jiné bance bude od března snazší

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Nemocnice se propadají do dluhů. Bez injekcí z krajů by neměly na provoz

/INFOGRAFIKA/ Nemocnice jsou na tom stále hůř, přestože účty pojišťoven bobtnají – jen za poslední dva roky se jejich přebytky navýšily o 11,5 miliardy korun. Kde je problém? Experti tvrdí, že je české zdravotnictví špatně nastaveno.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Dva měsíce nemoci už vás nezničí. Nemocenská by se měla zvýšit

Dlouhodobě nemocným by v příštím roce mohla stoupnout nemocenská. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu bez ohledu na délku choroby, vláda včera navrhla, aby dávky od druhého a poté i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci stonání by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies