VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce zvyšují daně. Některé až pětinásobně

Praha - Až v pětině českých měst vzroste daň z nemovitostí. Ve většině trojnásobně. Dukovany se ovšem rozhodly pro maximální pětinásobné navýšení

24.6.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Místo tisícikoruny bude od příštího roku nejspíš platit Milada Maňáková za svůj domek trojnásobek. Bydlí totiž v Brně, kde místní politici uvažují o trojnásobném zvýšení daně z nemovitostí. Jak je to možné?

Jak vám zasáhne nová daň z nemovitosti do rozpočtu? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte (pod článkem).

Od prvního ledna každá radnice v České republice může daň z nemovitostí vynásobit až pětkrát. Vybrané peníze pak mají zůstat obci. Ta je může využít třeba na rekonstrukce chodníků, silnic nebo výstavbu cyklostezek. Podle zjištění Deníku ale paní Maňáková není sama. Za své byty, domy a zahrady budou lidé platit víc v pětině měst a obcí po celé republice.

Obce - infografika

„Nemusí to být konečné číslo, jsou to první odhady,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. „Když jsme si dělali průzkum na jaře, zvýšit daň chtělo jen deset procent starostů a od té doby jich výrazně přibylo,“ konstatuje.

Hodně starostů totiž ani nevědělo, že něco takového budou moci. Podle Jecha byla novela přilepena k úplně něčemu jinému a snadno se dala přehlédnout.

Rychle! Ať to stihneme

Radní a zastupitele nyní tlačí čas. O případném navýšení musí rozhodnout do konce července, aby daň stihli zvýšit k 1. lednu 2009. To je také důvod, proč počty měst, které se rozhodly sáhnout po vyšších platbách za nemovitosti, rostou v posledních dnech tak radikálně.

Nejčastěji se bude daň zvyšovat dvoj- nebo trojnásobně. Po těchto koeficientech již sáhla například Jihlava, Pardubice, Valašské Meziříčí a řada dalších. V Nečtinách na Plzeňsku zvedli daň dvojnásobně hlavně kvůli chatařům, kteří do rozpočtu obce, pokud v ní nejsou trvale hlášeni, nijak nepřispívají. Protože se sazba musí zvýšit všem stejně, dohodla se obec se svými největšími plátci. „Přesvědčilo je, že celý příjem zůstane obci,“ řekl starosta Jiří Křemenák. Čtyřnásobek či pětinásobek je spíše výjimkou. S pětkrát vyšší daní z nemovitostí se musí například smířit v Dukovanech.

Očekávané příjmy nejsou zanedbatelné. Například v dvanáctitisícových Říčanech u Prahy za nemovitosti ročně vyberou sedm milionů korun. Pokud by to byl pětinásobek, radnice by si polepšila o dalších osmadvacet milionů. Vybrané peníze by podle radnic našly smysluplné využití. V Lounech si za ně chtějí pořídit kamerový systém, v Teplicích by je investovali do infrastruktury.

Jsou ovšem i města, která se ke zvyšování daní otočila zády, například Praha. „Žádné zvyšování daní z nemovitosti nepřipravujeme,“ uvedla Monika Urbanová z magistrátu.

Daň za chodníky

Vyvrátila také spekulace, že by ke zvýšení daně mohlo dojít v případě, že bude parlamentem schválena novelizace zákona o pozemních komunikacích. Podle této novely by za úklid chodníků před soukromými domy nesly zodpovědnost obce. „Ani v takovém případě zvyšování daně z nemovitosti nechystáme,“ ujistila mluvčí. Ovšem radní pro sociální a bytovou politiku Jiří Janeček tuto možnost do budoucna připustil. Podle Svazu měst a obcí se zvyšování daně z nemovitostí stane velmi využívaným nástrojem, kterým budou obce získávat peníze na financování projektů.

Ostrava: Nedohodli jsme se, proto vše zůstane při starém
Starostové ostravských obvodů se neshodli, zda začnou od ledna vybírat na dani z nemovitosti více než doposud. Náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS) je požádal, aby se k problému vyjádřili. „Neshodli se, proto se koeficient nezmění,“ vysvětlil. Ulevilo se starostům venkovských obvodů. Především oni by totiž museli odolávat tlaku majitelů rodinných domků a zahrad. Naopak vedení velkých obvodů s verdiktem spokojeno není.
„Zvýšením daně bychom neúměrně zkomplikovali život majitelům rodinných domků. A v obvodu převládá tento typ zástavby. Domkaři zaplatí zhruba jedenáct set ročně. Po zvýšení by se daň vyšplhala k několika tisícům,“ řekl starosta Třebovic František Šichnárek (SNK ED). Vyšší daň pro změnu chtěli v Ostravě-jihu. Tam požadovali pětinásobné navýšení. „Jednotliví majitelé nemovitostí by to tolik nepocítili, dělalo by to pro jednotlivce jen několik stokorun ročně. Celkově by to pro obvod ale znamenalo dost znatelný příjem,“ uvedl starosta Karel Sibinský (ČSSD).
Pokud by chtěla Ostrava od příštího roku vybírat více, museli by na dnešní schůzi zastupitelé schválit celoměstskou vyhlášku.
(mch)

Dukovany: Pětkrát větší daň bude platit i jaderná elektrárna
Na maximální možnou míru se v příštím roce zvýší daň z nemovitostí v Dukovanech. Majitelé rodinných domů i nedaleká jaderná elektrárna zaplatí pětkrát více. „Důvodem je zvýšení příjmů do obecní pokladny,“ vysvětlil starosta Dukovan Miloš Kudera. O zvýšení daně z nemovitostí budou dnes hlasovat i zastupitelé v Rouchovanech, na jejichž katastru jaderné zařízení rovněž zčásti leží. „V návrhu je zvednout daň pětkrát,“ potvrdil starosta Rouchovan Vladimír Černý.
Majitelé rodinných domů se zahradou tak budou v obou vesnicích platit místo 300 korun zhruba patnáct set. Skupina ČEZ zaplatí za atomový kolos oběma obcím o poznání více. Místo tří milionů nově 15 milionů korun.
„Obce mají na zvýšení daně plné právo,“ komentoval změny mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.
Obyvatelé Dukovan vyšší platby nakonec nemusejí ani pocítit. Zastupitelé jim zvýšení daně z nemovitostí kompenzovali zrušením daně ze zemědělské půdy, což jim vládní reformy také umožňuje. Navíc uvažují o zřízení fondu na opravu nemovitostí, ze kterého by dostávali příspěvky ti majitelé, kteří o své domy pečují.
(el)

Praha: Město je v přebytku, není důvod zatěžovat občany
Majitelé domů a pozemků v metropoli mohou zůstat klidní. Praha daň z nemovitosti v příštím roce nezvýší. Zatímco některé obce plánují až její pětinásobné navýšení, metropole se podle magistrátu bez vyšší daně v nejbližší době obejde.
„O navýšení daně z nemovitosti v tuto chvíli neuvažujeme. Městská rada hospodaří s přebytkem a není podle nás důvod dále Pražany finančně zatěžovat,“ uvedl pro Deník radní pro sociální a bytovou politiku Jiří Janeček (ODS).
Radnice ale bude v příštích letech možná donucena situaci přehodnotit a tuto částku zvýšit. Důvodem je návrh zákona senátora Jaroslava Kubery (ODS), podle něhož by obce nově odpovídaly za neudržované chodníky.
„Pokud by sněmovna tento návrh schválila, museli bychom daň z nemovitosti zvýšit. Výpadek, který by to městu v rozpočtu způsobilo, bychom řešili tímto způsobem,“ dodal Janeček. Novela sice v únoru prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením, v současné době ji ale odmítají jak zákonodárci sociální demokracie, tak někteří vládní poslanci.
Vlastník bytu o výměře 75 metrů čtverečních do městské pokladny tedy i příští rok odvede 400 korun.
(bro)

Autor: Vojtěch Janda

Jak vám zasáhne nová daň z nemovitosti do rozpočtu

Velmi podstatně

81 %

Nijak zvlášť

19 %

Hlasovalo: 27

Anketa byla ukončena

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

S novým rokem se opět mírně upravují pravidla pro přiznání důchodu: rozhoduje nejen dosažení zákonem stanoveného věku, ale rovněž doba pojištění.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

K vraždě došlo na ubytovně v Jevíčku, kde oběť i  vrah bydleli ve stejném pokoji.
AKTUALIZOVÁNO

Vražda na ubytovně otřásla Malou Hanou, muži hrozí až 18 let vězení

Po stopách hrdinů českého odboje: tři králové doháněli okupanty k zuřivosti

Praha /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - S Prahou Neznámou protentokrát vyrazíme na vycházku po stopách statečných příběhů „tří králů" českého odboje.

Krkonoše se těší velké oblibě nejen české veřejnosti

Vrchlabí (Trutnovsko) - Do nejvyšších českých hor Krkonoš loni přijelo nejvíce turistů za poslední léta. Podle dat z automatických sčítačů na přístupech do první zóny Krkonošského národního parku (KRNAP) vstoupilo loni do tohoto nejpřísněji chráněného území 1,41 milionu lidí. Celková roční návštěvnost Krkonoš se odhaduje na pět až šest milionů lidí, což Krkonoše řadí mezi nejnavštěvovanější evropské národní parky.

Migranti pronikli na španělské území. Překonali šestimetrový plot

Na 360 migrantů dnes časně ráno proniklo z Maroka přes vysoký hraniční plot do španělské severoafrické enklávy Ceuta. Jde o druhý masový případ za posledních několik dnů. V pátek se takto dostalo na španělské území kolem 500 lidí.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies