Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Palmový olej straší zákazníky. Firmy ho škrtají

Praha /INFOGRAFIKA/ – Palmovému oleji vstup zakázán! Tak by se dala parafrázovat nálada poté, co loni na podzim celý svět obletěly fotografie zmučených orangutanů, které z jejich pralesa v Indonésii vyhnal oheň. Od té doby se různí výrobci nebo prodejci snaží od palmového oleje distancovat. Ty firmy, v jejichž výrobcích končí proklínaná surovina, se ocitají na pranýři.

17.3.2016 4
SDÍLEJ:

Výroba palmového oleje. Ilustrační fotoFoto: čtk

Například pražské farmářské trhy Jiřák a Náplavka se pyšní tím, že na nich nejsou prodávány výrobky, které by palmový olej obsahovaly. Tuto surovinu nejčastěji používají cukráři a pekaři při výrobě krémů nebo trvanlivého pečiva. „S těmi, kteří palmový olej používali, jsme se dohodli na nahrazení palmového oleje jiným olejem či tukem, který nemá tak výrazné negativní dopady na životní prostředí," uvedl Jiří Sedláček ze společnosti Archetyp, která farmářské trhy v Praze pořádá.

Supermarket Rohlik.cz si kvůli palmovému oleji dokonce nechal udělat průzkum. Z něho mu vyšlo, že 95 procent českých zákazníků se snaží palmovému oleji vyhýbat. Nejčastějším důvodem (89 procent) jsou ekologické dopady při jeho výrobě. Nezanedbatelný je i názor, že palmový olej je nezdravý (58 procent). „Větší zájem o potraviny bez palmového tuku pozorujeme už několik měsíců, hodně se ozývají i rodiče malých dětí, kteří logicky zkoumají etikety nejpečlivěji," přiblížil obchodní ředitel supermarketu Tomáš Jeřábek. Obchod proto svým zákazníkům na internetu nabídl filtr, kterým jim nabídne pouze ty výrobky, které palmový olej neobsahují.

Velcí světoví hráči nedělají dost

Ekologická organizace Greenpeace firmy, které k výrobě používají palmový olej z plantáží, jež vytlačily původní indonéský prales, kontroluje velmi pečlivě. I přes daný slib žádná ze čtrnácti sledovaných nadnárodních společností nemůže úplně garantovat, že kvůli jejich výrobě se nekácí a nevypalují další lesy. Vůbec nejhůře pak podle Greenpeace dopadly koncerny Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a PepsiCo. „Palmový olej z Indonésie se nyní masivně využívá všude ve světě. Společnosti musí zajistit, že jeho výroba nebude ničit pralesy, ohrožovat místní lidi či způsobovat vymírání orangutanů. Náš průzkum ukazuje, že velcí světoví hráči nedělají dost, aby zastavili destrukci indonéských pralesů," řekla koordinátorka globálních kampaní Greenpeace Kateřina Holubová.

Do České republiky se loni dovezlo 16 tisíc tun palmového oleje. V tom ovšem není započítán olej v dovezených výrobcích. Rozhodovat se přitom, jaký druh oleje použít, není pro firmy úplně jednoduché. Především je rozdíl v ceně. Zatímco kilogram palmového oleje přijde nyní na 16,70 koruny, řepkový olej stojí 20,40. Potíž je v tom, že firmy, aby držely ceny co nejníže, začínají palmový olej nahrazovat ztuženými tuky. To je špatně. „Jsou zdrojem transmastných kyselin a mají prokázaný negativní vliv na zdraví," vysvětlil nedávno mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová pro ČTK upřesnila, že konzumace transmastných kyselin má vliv na vznik cukrovky, obezity a ischemické choroby srdeční.

Nekončící hlad

V podstatě tedy nejde o to, čím palmový olej nahradit, neboť ten na rozdíl od ztužených tuků nepředstavuje zdravotní riziko, ale o to, aby kvůli jeho výrobě nemizely pralesy na druhé straně zeměkoule. Od prosince 2014 musí být uvedeno, že výrobek obsahuje rostlinný olej, tedy i palmový. Dobrovolně mohou firmy svoje výrobky označovat také certifikátem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). „Jde o palmový olej vyrobený bez zbytečného poškození životního prostředí nebo lidské společnosti, který současně nesmí pocházet z původních pralesních oblastí nebo oblastí s vysokou chráněnou hodnotou," dodal Jordán.

Zda se pralesy v Indonésii a v Malajsii podaří takovým způsobem zachránit, ukáže čas. Světový hlad po palmovém oleji se totiž bude i nadále zvětšovat. Světový fond na ochranu přírody odhaduje, že v roce 2020 bude poptávka oproti roku 2012 dvojnásobná.

Palmový olej

Šéfkuchař se rozhodl zachránit prales. Dnes mu „patří" deset arů

Česká Lípa – Kdo z Čechů může říct, že má kus pralesa někde na Sumatře? Šéfkuchař a provozovatel českolipské restaurace WildCook Michal Pitek patří mezi ně. Už loni na podzim, když plameny stravovaly deštné lesy v Indonésii a likvidovaly tak přirozené prostředí dlouhé řady živočišných a rostlinných druhů, se rozhodl, že v jeho kuchyni se nebude k vaření používat palmový olej.

„Až mile mě překvapily kladné reakce. Lidé sami se snaží palmovému oleji vyhýbat. Nedokážu sice říct, jestli naše rozhodnutí nějak ovlivnilo návštěvnost, ale určitě důvěryhodnost naší restaurace," svěřil se šéfkuchař.

Sám ovšem přiznává, že sehnat v dnešní době suroviny, které by neobsahovaly palmový tuk nebo palmový olej, je velmi těžké. Především v sušenkách je složité se mu vyhnout. „Ozvali se mi z jedné firmy, která vyrábí Hořické trubičky, jak se palmovému oleji vyhnout. Poradil jsem jim, ať se vrátí k původní receptuře. Nikdo mi nevymluví, že když to šlo dříve, když tu palmový olej nebyl, že by to nemohlo jít i dnes," doplnil Michal Pitek.
Ani restaurace WildCook ale není palmového oleje zcela prosta. Zcela vyloučila používání palmového tuku, ale když například objedná nějaký dresink, určité množství palmového oleje, i když zanedbatelné, se v něm přeci jen najde. „Když ale třeba objednáváme hranolky, tak od firmy, které je smaží ve slunečnicovém oleji. To jsou suroviny, při nichž se spotřebovává hodně oleje," přiblížil šéfkuchař českolipské restaurace.

Akce Michala Pitka nejsou omezeny pouze Českou Lípou a navíc se do záchrany pralesů snaží vtáhnout i další lidi. Ve své restauraci prodává borůvkový muffin za 34 korun, z čehož devět korun pak posílá do českého projektu Green Life, který si vzal za cíl záchranu sumaterských lesů a také mizející populace tygrů. „Už jsme přispěli na 1000 metrů čtverečních pralesa," upřesnil. Rozhodně se ale míní někdy na „své" stromy se ženou podívat.

„Chtěli jsme už vyrazit, bohužel letos nám to nevyjde. Chceme tam ale jet na tři týdny jako dobrovolníci a pracovat tam. V rezervaci se budeme podílet na ničení pastí, které tam pokládají pytláci," dodal Michal Pitek.

Situaci kolem zachraňovaných pralesů mají návštěvníci jeho restaurace někdy přímo před nosem. Od loňského prosince si lidé mohli prohlédnout fotografie přímo ze Sumatry. V dubnu nebo v květnu pak chystá uspořádat seminář, na němž budou přednášet přímo lidé z projektu Green Life. 

Autor: Vilém Janouš

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Otec a syn Bushovi
1 16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení