71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Pivo zdraží, hospodští se bojí o zákazníky

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: DENÍK/Jan Vraný

4.10.2009 03:30

Českobudějovicko - Chystané zdražení piva kvůli vyšší dani od nového roku vzbuzuje obavy hostinských. Už teď pozorují, že mnozí zákazníci se přesouvají při pití pěnivého moku od výčepů k teplu rodinného krbu.

„Lidé dnes koukají na každou korunu. Vidím, jak na kárce vezou lahvové pivo a doma pak vlastně pijí laciné nealkoholické pivo,“ říká provozovatel pohostinství Na Návsi ve Strážkovicích Jiří Vretos.

V restauracích lidé pijí pivo zřetelně méně, protože za točené dají víc než za lahvové. Jenže restauratéři upozorňují, že málokdo si uvědomí jejich náklady – topení, úklid, světlo a další věci patří k provozu, i když je host bere jako samozřejmost.

Pivovary změnu chování spotřebitelů poznávají na statistikách. Mění se poměr piva vytočeného v hospodách a prodaného v lahvové podobě v obchodní síti. „Již několik let se poptávka zákazníků přesunuje z restaurací do maloobchodu. Spotřebitelé kupují více lahvové pivo a letos se tento trend ještě urychlil,“ říká Petr Samec, tiskový mluvčí Budějovického Budvaru, n. p.

Průměrná měsíční výtoč v jedné restauraci se během posledních pěti let snížila asi o pětinu.

Samec také připomíná, že zvýšení spotřební daně u piva je v kontrastu s tím, že spotřební daň na víno zůstává i nadále nulová. „Je to zcela nesystémové a především nespravedlivé až diskriminační,“ myslí si Samec.

Možný pokles poptávky po změně daně připouští i Budějovický měšťanský pivovar. „Každé zvýšení spotřební daně může logicky vyvolat pokles poptávky. Těžko odhadovat, na jak dlouho a jak výrazně,“ uvedl Daniel Dřevikovský, finanční ředitel pověřený řízením pivovaru. Dodal, že se nedá říci, zda vůbec se vyšší daň projeví u konzumace značek z jeho podniku. „Očekáváme spíše zpomalení tempa růstu prodejů, které se nám daří dosahovat letos,“ řekl Dřevikovský.

Lednové zdražení piva spadne do plesové sezony, takže jeho hlavní dopad se pozná spíše až v únoru či březnu.

Pivo zdraží, hospody se bojí o hosty

Pivo zdraží od ledna v českých hospodách zhruba o korunu na litr. Vyšší daň má pomoci státnímu rozpočtu, ale ve finále se může stát pravý opak. Hospodští a pivovarníci se netají obavou, že lidé přinejmenším načas výčepy opustí.

„Přijde vlna úspor,“ myslí si o dopadu vyšší daně Jiří Papula, zakladatel Pivovarského dvora Lipan v Dražíči na pomezí Českobudějovicka a Písecka, který situaci sleduje i z pozice restauratéra. „Jsme minipivovar, zákazníka sem musíme dotáhnout padesát, sto kilometrů,“ dodal Papula s tím, že pro jeho podnik je taková změna ceny vždy nepříjemná. „Chceme příští rok rozšiřovat výrobu, bohužel do blbé doby,“ poznamenal Papula a připojil, že při podobných výkyvech na trhu jde u malých podniků vždy o existenci.

Nadšené ale nejsou ani velké firmy. „Zvýšení daně je skokové, až brutální,“ konstatoval Petr Samec, tiskový mluvčí Budějovického Budvaru, n. p.
Daň se mění v závislosti na stupňovitosti piva, za každý stupeň to činí místo 24 korun již 32 korun na hektolitr. Celkem tedy například u „desítky“ vzroste daň z 240 na 320 korun za hektolitr.

„Pokud pivovary promítnou zvýšení spotřební daně do koncové ceny piva, bude to další nepříznivý faktor, který může způsobit opětovné snížení poptávky,“ zmínil Samec a doplnil, že spotřebu už zasáhlo i to, že poklesl počet zahraničních turistů v České republice.

Podle Svazu pivovarů už letos poklesla za 1. pololetí tuzemská spotřeba o 5,41% a celková česká produkce se snížila o 6,81%. Pivovarníci připomínají, že v oboru a v navazující gastronomii se přitom jedná o desítky tisíc pracovních míst a velký význam má i odběr domácího chmele a ječmene pro výrobu.

Po počátečním šoku by se ale zákazníci mohli časem vrátit, doufají restauratéři. „Pít se bude pořád dál. Lidé ošidí něco jiného. V létě se to zase vrátí,“ předpovídá chování zákazníků Papula, ale dodává: „Kdyby politici nerozfofrovali peníze, nemuselo by se zdražovat.“ Hospody už navíc delší dobu bojují s další nepříznivou skutečností, příklonem zákazníků k lahvovému pivu.

Autor: Edwin Otta

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Pivovarnictví má velké možnosti
Kondor 6.10.2009 11:36 90.177.213.*
Naši politici nedokážou ocenit, co české pivovarnictví pro stát znamená. Nejen pro potravinářský průmysl, ale i pro cestovní ruch a historii. Právě na pivovarnictví lze postavit další byznys a prosperitu. Chce to je víc systematických kroků a ne kladení překážek jako je vyšší spotřební daň. Příkladem budiž třeba Budějovický Budvar. Symbol města i kraje, pro Jihočechy prostě poklad.
Re: takže, páni hostinští,
fero 5.10.2009 13:16 83.208.194.*
...oni naši zbožňovaní politici rozfofrují miliardy korun i bez toho...
V diskusi je celkem 6 příspěvků, poslední byl vložen 6. 10. 2009, 11:36 vstup do diskuse

CELEBRITY

Slavní vzpomínají na Remundu: Byl to šarmantní a moudrý muž

Slavní vzpomínají na Remundu: Byl to šarmantní a moudrý muž

Smrt herce a režiséra Stanislava Remundy (†84) zasáhla mnoho lidí. Jeho herečtí kolegové a kamarádi… celý článek ›

Zoufalá manželka Eva: S milenkami se o Ratha nedělí jen v base

Zoufalá manželka Eva: S milenkami se o Ratha nedělí jen v base

Zákonitá choť poslance Davida Ratha, paní Eva, je prý z obvinění svého muže a jeho vzetí do vazby na… celý článek ›

Čech: 80 tisíc lidí mi zpívalo k narozeninám. To se všem nepoštěstí

Čech: 80 tisíc lidí mi zpívalo k narozeninám. To se všem nepoštěstí

Fotbalová reprezentace už je na rakouském soustředění v Bad Waltersdorfu kompletní, po kapitánu Tomáši… celý článek ›

Těhotná Csáková: Hysterický záchvat kvůli ztracenému synovi

Těhotná Csáková: Hysterický záchvat kvůli ztracenému synovi

VIDEO: Zpěvačka Ilona Csáková (41), která je v pátém měsíci těhotenství, se v horkém dni ve Žlutých… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz