Nárůst počtu nespolehlivých plátců podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové představuje zcela zásadní růst a obrat ve funkci registru, který po dvou letech od svého spuštění začal plnit svoji funkci. V průběhu prosince se počet nespolehlivých plátců DPH zvýšil o 457.

V Česku je podle Bisnode k platbě DPH přihlášeno zhruba 205.000 firem a více než 264.000 podnikatelů. Polovinu nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do deseti milionů korun. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. S odstupem následuje Královéhradecký a Ústecký kraj. Nejméně nespolehlivých plátců DPH má registrované sídlo v Karlovarském kraji. Téměř 30 procent nespolehlivých plátců DPH se zabývá obchodem.

Za nespolehlivou je přitom považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od loňského ledna přibylo další zpřísnění, které postihuje zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Finanční úřady vybraly do poloviny prosince 2015 na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 305 miliard korun, což je meziročně o 7,6 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 14 miliard Kč více, celkem 142,5 miliardy korun. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa registruje i u daní z příjmu fyzických osob a u odvodů z loterií.