VYBERTE SI REGION

Při výběru práce motivuje lidi hlavně plat

Praha - Možnost kariérního či odborného rozvoje nebo pověst firmy hrají při rozhodování významnou roli u pouhých dvou procent uchazečů.

7.6.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Pro 47 procent lidí je určujícím faktorem při výběru nového místa výše platu. Pro pětinu je rozhodující náplň práce. Osm procent se řídí jistotou dlouhodobé perspektivy a sedm procent pracovní dobou. Naopak nejvíce zaměstnance dovede odradit nedodržení dohod ze strany zaměstnavatele, přílišné autoritativní řízení a nulový platový růst.

Potřeba finanční jistoty

Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, provozující pracovní portály jobs.cz a práce.cz, agentury Factum Invenio a analýzy společnosti DAP Services. Možnost kariérního či odborného rozvoje nebo pověst firmy hrají při rozhodování významnou roli u pouhých dvou procent uchazečů. Další výhody nebo atmosféra ve firmě rozhodují při výběru pozice ze čtyř procent. „Průzkum jen potvrzuje priority lidí a ti chtějí hlavně finanční jistotu,“ říká mluvčí společnosti LMC Jana Skalová.

Důležitým motivačním faktorem je podle společnosti LMC také nalezení takzvané work-life-balance, to znamená takových podmínek vytvořených zaměstnavatelem, které umožní věnovat se i rodině, mít prostor pro své koníčky a relaxaci.

Češi se "bojí" práce

Častým původcem demotivace a zbytečného stresu jsou naopak různé formy lží, podvodů a zneužívání. Podle analýzy DAP Services mnoho Čechů demotivuje také namáhavá práce. „Z našich analýz bohužel vyplývá, že Češi nepatří mezi pracovníky, o kterých by se dalo říct, že se práce nebojí,“ říká Jiří Šimonek ze společnosti DAP Services.

Přestože výsledky průzkumů jsou správné a lidé při hledání práce skutečně nejvíce hledí na finanční ohodnocení, jsou plat a benefity podle psychologů specifické. Nechtěně zaměstnancům nasazují „růžové brýle“, které jim umožňují cítit se lépe. Ale jen krátkodobě. „Zaměstnanec věří, že pokud mu bude přidáno na platu, tak bude spokojen a hlavně bude výkonnější. Jenže ouha, za tři měsíce počáteční uspokojení pominulo, cítí se stejně a chce zase zlepšit podmínky, nejlépe plat. Tak to může jít donekonečna,“ vysvětluje krátkodobost motivace finančním ohodnocením psycholog Jiří Šimonek, ředitel společnosti DAP Services.

Úspěch a zodpovědnost

To, že k dlouhodobé motivaci zaměstnanců nestačí jen peníze a štědré benefity, potvrzuje i HR manažerka společnosti LMC Dagmar Šimonová. „Seniorní pracovníci, kteří již disponují rozmanitými zkušenostmi, v jistém životním období preferují práci u zaměstnavatele, který jim nabídne možnost podílet se na zajímavých projektech. Motivuje je pracovat pro zaměstnavatele, který jim nabídne jistou míru zodpovědnosti a možnost ovlivnění důležitých projektů, které firma realizuje,“ řekla.

Dlouhodobě motivuje také vidina úspěchu. „Pro ni jsou zaměstnanci ochotni vzdát se na čas části svých příjmů. Získat se tak dají především nejcennější specialisté s mnohaletými zkušenostmi a rozsáhlým know-how,“ řekla personální ředitelka technologické společnosti WBI Sylvie Šnajberková. O to více jsou ale zaměstnanci citlivější na neúspěch. „Pokud se časem nedostaví, přichází deziluze a demotivace,“ řekl Šimonek.

Průzkumu LMC a agentury Factum Invenio se uskutečnil mezi 4077 respondenty. Studie společnosti DAP Services vychází z analýzy psychologických profilů 250.000 osob české národnosti sesbíraných za poslední tři roky.

Co nejvíce motivuje zaměstnance

Plat a benefity
Náplň práce
Dlouhodobá perspektiva, vize růstu
Pracovní doba
Možnost spolupodílet se na řízení a rozhodování
Týmový duch a otevřená komunikace
Styl organizace práce
Co nejvíce demotivuje zaměstnance

Nedodržení dohod
Neúspěchy firmy jako celku
Žádný platový růst
Nemožný profesní a kariérní růst
Příliš autoritativní řízení a nevymezené kompetence
Nemožnost zapojit se do týmu, přílišná soutěživost mezi týmy a obchodníky, kteří by naopak měli spolupracovat

Autor: ČTK

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.

Případ úplatků Horkého a lobbistky Mrencové se vrací do Chebu

Plzeň - Okresní soud v Chebu se bude kauzou korupce zabývat znovu.

Děti na Hájích ve Slaném našly cestou do školy mrtvolu

Slaný - Děti ve Slaném na Kladensku zažily v pondělí ráno šok. Cestou do základní školy totiž narazily na mrtvolu. Mladý muž, který nejevil známky života, ležel nedaleko nemocnice v lesoparku Háje. Podle informací kladenské policejní mluvčí Michaely Novákové přivolaný lékař konstatoval smrt a zároveň ale předem vyloučil cizí zavinění.