Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh uměleckého kováře

Jižní Morava - Jiří Skřivánek se letos stal Živnostníkem roku v Jihomoravském kraji. Od ostatních kovářů se liší hlavně přístupem k práci. A na jeho výrobcích je to i znát. Svědčí o tom každý detail mříže nebo zábradlí, kte­ré vyrobí.

12.12.2011
SDÍLEJ:

JIŘÍ SKŘIVÁNEK A JEHO VÝTVOR. Řemeslná práce, a přece vždy originál. Foto: archiv autorky

Pro kováře Jiřího Skřivánka, který se v Jihomoravském kraji stal letos živnostníkem roku, totiž práce není jen způsobem, jak si vydělat na živobytí. Jak sám říká, je to především něco, co ho baví.

Samostatnost láká

Vlastní firmu založil před jedenácti lety. Lákala ho možnost postavit se na vlastní nohy a chuť realizovat své nápady. Uvědomoval si však, že podnikání se lépe rozjíždí ve dvou, firmu proto založil s kolegou Pavlem Vajdíkem a společně ji dovedli až k druhému místu v loňském krajském kole soutěže Živnostník roku. Hned poté se však jejich

cesty rozdělily. Podle Jiřího Skřivánka to byl nejspíš přirozený vývoj v oboru, kde chce každý tvořit a podnikat podle vlastních představ. Začátky byly skromné. Stroje a zařízení dílny ve Veselí nad Moravou dvojice nakupova­la postupně.

„Vyráběli jsme svícny, louskáčky na ořechy, různé krbové nářadí. Potom jsem vše rozvážel po galeriích a čekal, až se zboží prodá. Bylo to formou komisního prodeje, takže riziko jsem snášel já,“ vzpomíná na začátky. Přiznává také, že po odchodu kolegy začínal vlastně znovu. „Bylo to těžké období, protože jsem přes den dělal na zakázkách a o večerech vybavoval dílnu, abych ji uvedl do funkčního stavu,“ vypráví podnikatel.

Dílnu pak vybudoval opět od základů a vybavil ji modernější technologií. Grafikem si nechal zpracovat nové logo i reklamu. Přiznává však, že nejlepší reklamou pro kováře jsou reference.

„Většina zákazníků si mě najde na základě referencí lidí, pro které už jsem něco dělal. Ale ani tak nečekám s rukama v klíně. Když si všimnu, že někde probíhá rekonstrukce historické budovy, kde bude potřeba kovářské práce, pošlu tam nabídku.“

Konkurence je i v tomto oboru velká. Jak však tvrdí Jiří Skřivánek, člověk, který se nebojí práce a slouží mu zdraví, se bát nemusí, o práci nemá nouzi. Při výrobě dbá hodně na originalitu a vlastní nápady. Dílo se zákazníkem předem zkonzultuje a pak vytvoří ručně kreslený návrh. „Myslím si, že kreslím natolik dobře, že výsledné dílo se pak nijak neodlišuje od návrhu.“

Jak tvrdí, každá zakázka je jedinečná, ovšem z jiného úhlu pohledu. Většinou pracuje sám, pouze příležitostně si najímá další pracovníky.

Železo jako osud

Aby se uživil a byl schopen konkurovat, zaměřuje se pochopitelně na komerční zakázky. Vyrábí například brány, ploty, zábradlí a mříže. Kdyby se ovšem objevil nějaký mecenáš umění, rád vyrobí i originální umělecké dílo, váhat prý ale nebude, ani kdyby ho někdo požádal o naostření srpu.

Když hodnotí uplynulý rok, je velmi spokojený. „Jsem svobodnější a nemusím se na nikoho ohlížet. Především jsem však sám zodpovědný za své podnikatelské jednání. Přibyli mi noví zákazníci, otevřely se nové možnosti. Zkrátka, přijde mi to teď lepší i po stránce ekonomické. “ I když dílnu vybavil novými, moderními stroji, výrobu už nemůže výrazněji rozšiřovat. „Nemohl bych totiž zaručit stejnou preciznost zpracování,“ vysvětluje podnikatel.

Staří mistři vzorem

Mezi mnohými zakázkami vyzdvihuje zejména rekonstrukci Fürstovy vily v Bzenci, na které se s přestávkami podílí už několik let. Jedná se o obnovu plotů, bran a mříží z období kolem roku 1910.

„Zdá se, že odběratel je s mým dílem spokojený. Při této zakázce s údivem pozoruji, jaký měli lidé dříve smysl pro krásu a estetiku. Ten se však z lidské činnosti dnes hodně vytrácí.“

Kromě letošního dobrého umístění v podnikatelské soutěži považuje Jiří Skřivánek za svůj největší úspěch zvládnutí situace, která nastala po odchodu kolegy.

Sám sobě dokázal, že s pevnou vůlí a odhodláním se dají plnit i sny.

Co si o nápadu myslí odborníci

Hromadná výroba, unifikované výrobky a masová spotřeba se čas od času někomu zprotiví a ten potom hledá něco nevšedního a originálního. Naštěstí lidé na krásu, výjimečnost a umění nezapomněli a mají stále snahu obklopovat se jimi. To je pak velká příležitost i pro rozvoj uměleckých řemesel.

Je dobré občas zjistit, že jsou stále mezi námi lidé jako kovář Jiří Skřivánek, kteří mají smysl pro krásu. A pokud tuto schopnost umí využít i v podnikání, je to určitě skvělá příležitost. Talent, tvůrčí přístup, nasazení a ochota vyhovět zákazníkovi jsou jistě nutnými předpoklady k tomu, aby podnikatel uspěl v konkurenci.

Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky


Jiří Skřivánek se od mnoha podnikatelů liší kladným přístupem k práci, dobrým nápadem a konkurenční schopností. Velmi vhodně reaguje na poptávku, což dokládají jeho výrobky: brány, ploty, zábradlí. Zde radím také ostatním podnikatelům: zaměřte se na takové produkty, které vám zajistí viditelnou a nejkvalitnější reklamu. A jak získávat nové zákazníky? Na doporučení zákazníků, jak sám přiznává.

Silným motorem v jeho podnikání se stal paradoxně i rozpad původní firmy, neboť každý takový zlom může být brán i pozitivně, jako motiv pro tvrdou práci.

Ovšem posílat nabídky firmám, které rekonstrukce již provádějí, jsou podle mého názoru opožděné. Nicméně kladně hodnotím originalitu ve shánění nových zakázek. Pokud bude takových podnikatelů více, je možné, že naše ekonomika se jednou přiblíží k těm vyspělým.

Jakub Pour, manažer pro vzdělávání a vyučující managementu, gymnázium a střední škola EDUCAnet, Praha


Oceňuji odvahu podnikatele rozjet podnikání v oboru, který je klasickým řemeslem, ale navíc má také podíl na záchraně místních tradic. Líbí se mi také, že i po odchodu společníka v podnikání pokračoval, a dokonce se mu podařilo získat ocenění Živnostník roku Jihomoravského kraje.

Individuální přístup Jiřího Skřivánka ke každému zákazníkovi, stejně jako vybavení dílny modernějšími, a tedy i energeticky úspornějšími stroji jsou pravděpodobně základem jeho podnikatelského úspěchu.

Jsem přesvědčen, že umělecké kovářství má budoucnost a že Jiří Skřivánek bude i nadále úspěšný.

Přemysl Filip, manažer společenské odpovědnosti, Vodafone

VERONIKA NOVÁČKOVÁ

12.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté vyšetřují na místě, kde k hrůzné události došlo.
AKTUALIZOVÁNO
8

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Tomio Okamura ve Sněmovně.
51 9

Piráti a Okamura ve Sněmovně, TOP 09 mimo, říká průzkum

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí Severokorejci. Americké bombardéry sestřelíme

Ministr zahraničí Severní Koreje Ri Yong-ho dnes v New Yorku oznámil, že Pchongjang si vymezuje právo sestřelit americké bombardéry i v případě, že budou mimo severokorejský vzdušný prostor. USA podle něj Severní Koreji vyhlásily válku. Svět by si „měl jasně pamatovat“, že to byli první Američané, kdo válku deklaroval, prohlásil Ri Yong-ho. Bílý dům jeho slova označil za "absurdní".

VIDEO: Policie zasahuje. Drogy, kam se podíváš

Osm případů týkající se drogové kriminality řeší policisté v Chebu. Nejstaršímu zadrženému je 74 let. Policejní záběry odhalují například plně vybavenou pěstírnu marihuany.

Kanibalismus v Rusku: manželé měli sníst až třicet lidí

Podle ruských médií je manželský pár z Krásnodaru zodpovědný za smrt třiceti lidí, které měl údajně sníst. Vyšetřovatelé zatím podrobnější informace nezveřejnili. Videa a fotografie z vyšetřování se podařilo získat serveru Russia Today. Obviněni byli zatím ze smrti jedné ženy.

Nadávky, krádeže, potyčky. V Přerově už se bojí i Romové

Chovají se, jako kdyby jim tu všechno patřilo. Máme strach jít večer po ulici. Obchodníci z lokalit u nádraží, ale i lidé, kteří zde žijí, popisují, že atmosféra v Přerově v poslední době zhoustla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení