VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raketový rozvoj firmy Robert Bosch brzdí jen nedostatek pracovních sil

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Patří k největším zaměstnavatelům na jihu Čech a její tržby rok od roku rostou. Společnost Robert Bosch působí v Českých Budějovicích již 23 let. O výrobním a vývojovém programu firmy, ale také o tom, jak zajistit spokojenost zaměstnanců, mluví v rozhovoru jednatel společnosti Milan Šlachta.

16.2.2015 3
SDÍLEJ:

Českobudějovickou společnost Robert Bosch vedou jednatelé Václav Pixa (vlevo) a Milan Šlachta. Foto: archiv společnosti

Připomeňte, jak se rozvíjel výrobní program společnosti.

V roce 1992 jsme v Českých Budějovicích začínali výrobou vzduchových kompresorů. Od roku 1997 pak začal postupně nabíhat současný výrobní program budějovického závodu pedály a nádržové čerpadlové moduly. Jak závod rostl, postupně jsme rozšiřovali a rekonstruovali jeho areál. Dnes máme k dispozici více než 65 tisíc metrů čtverečních výrobních, logistických a kancelářských ploch. Pro společnost byla velmi důležitá stavba vlastního vývojového a testovacího centra. V současnosti zde zaměstnáváme již více než 420 lidí. Pracují na náročných zákaznických vývojových projektech a testování nejen našich výrobků, ale i produktů jiných závodů koncernu Bosch Group z celého světa. Do roku 2009 jsme byli závodem divize benzinových systémů. Poté, co jsme zahájili výrobu systémů DNOX sloužících ke snižování emisí ve výfukových plynech dieslových motorů, vyrábíme pro dvě divize, Gasoline a Diesel Systems. Jsou to právě výrobky divize dieselových systémů, jejichž výroba v posledních letech razantně nabývá na objemu, což byl také důvod stavby nové haly před více než dvěma lety. V posledních letech zaznamenáváme rekordní růsty objemu výroby a obratu společnosti. I rok 2014 byl opět rekordní. Jak co se týče obratu, tak i překročením počtu tří tisíc zaměstnanců.

Část výroby jste nyní stěhovali do pronajatých prostor v Českých Budějovicích. Počítáte proto s dalším rozšiřováním původního areálu, abyste vyráběli „ve svém"?

Právě dostavujeme novou budovu závodní jídelny s vlastní kuchyní a původní budovu využijeme pro nové školicí středisko. O dalším rozšiřování současného areálu ve čtvrti Kněžské Dvory v blízké budoucnosti neuvažujeme, ale studie zpracovány máme. Zatím se budeme podle potřeb snažit vystačit s pronájmem výrobních a kancelářských prostor tady v okolí.

Vyrábíte hlavně produkty pro automobilový průmysl. Přibližte, o které součástky jde a v jakých typech vozidel se s nimi mohou zákazníci setkat.

Vyrábíme různé typy palivových čerpadlových modulů jak pro klasická paliva jako benzin a nafta, tak pro paliva z obnovitelných zdrojů, jako jsou E85 nebo bionafta. Naše čerpadlo dokonce čerpá LPG v tekutém stavu. Další výrobky jsou například plynové pedály, komponenty do rozvodů vzduchu a paliva. Naše produkty naleznete jak v nejmenších modelech aut, jako jsou Smart, Škoda Citigo nebo Fiat 500, tak i v kompaktních vozech koncernu VW, Ford, ve vozech BMW řady 5, ale i v luxusních SUV, jako je například Maserati Kubang. A dokonce i v supersportech od Ferrari. V dieselové oblasti vyrábíme již zmiňované systémy DNOX. Mezi největší zákazníky zde patří VW, Mercedes a BMW. Pokud jde o zajímavé aplikace, pak jsou to třeba projekty off highway, mezi něž patří třeba speciální bagry a nákladní auta pracující v lomech, těžká stavební technika, ale i zemědělské stroje jako kombajny a traktory.

Postihla vás v minulých letech globální ekonomická krize?

Vysloveně krizi jsme zatím zažili jen v roce 2009. Po poklesu výroby o desítky procent jsme půl roku nevěděli, jestli obrat opět stoupne, nebo už zůstane trvale na nižší úrovni. Váhali jsme, zda propouštět zaměstnance, či vydržet. Ale podařilo se nám i díky novým produktům a vývoji na trhu menších aut vydržet a již po půl roce znovu najet téměř na plný výkon. K překlenutí krize nám pomohla bezesporu i loajalita našich zaměstnanců, kteří přistoupili na námi navržená úsporná opatření. Tím se nám podařilo udržet pracovní místa i v době hospodářských turbulencí a nestability.

Společnost Robert Bosch patří k největším zaměstnavatelům v Českých Budějovicích. Na kterých pozicích u vás pracuje nejvíce lidí? Jaké benefity svým zaměstnancům nabízíte?

Naší výhodou je, že kromě výroby samotné a na ni vázaných výrobních oddělení nabízíme uplatnění i v různých jiných profesích. Od konstrukce výrobních linek a nástrojů, kontroly kvality, technického nákupu přes logistiku, personalistiku, controlling, specialisty v IT až po již zmiňované vývojové a testovací centrum. Nejvíce lidí u nás pracuje samozřejmě na výrobních linkách a dále v odděleních vyžadujících technické vzdělání. Zaměstnancům bez rozdílu nabízíme široké spektrum benefitů, například pět týdnů dovolené, 13. a 14. plat, široký bonusový systém, kvartální a roční prémie odvozené od hospodářského výsledku či možnost práce z domova tam, kde to náplň práce umožňuje.

Vaše firma, to není jen výroba, ale také vývojové centrum. Právě do něj sháníte vysokoškolsky vzdělané lidi technického směru, jichž je na trhu práce nedostatek. Jak se vám to daří a čím je lákáte?

Kandidátů s vysokoškolským vzděláním technického směru je nedostatek, přitom jsou to právě tito lidé, které hledáme nejintenzivněji. Snažíme se kontakt s nimi navázat prakticky již od útlého věku, spolupracujeme se základními i středními školami, kde se například projektem Nebojte se matematiky snažíme zvýšit zájem o techniku jako takovou. Největší důraz ale samozřejmě klademe na spolupráci s univerzitami, zveme studenty k nám. Vloni jsme také spolu s ČVUT podpořili akreditaci oboru mechatronika na Jihočeské univerzitě, od něhož si slibujeme nové kandidáty.

Jak vidíte společnost Robert Bosch za dalších dvacet let?

Bude zajímavé sledovat vývoj elektromobility a vyrovnání jeho poměru na trhu vůči spalovacím motorům. A jistě také téma autonomně řízených vozidel. Prognózy jsou v obou směrech odvážné. Ale ať už bude situace v oblasti automotive jakákoliv, pevně věřím, že náš závod bude i v horizontu dalších dvaceti let dodávat kvalitní výrobky a bude nadále držet krok i s těmi nejnáročnějšími požadavky zákazníků.

Malé i velké firmy se opět ukážou v Mapě úspěchu
Po zimní přestávce se na obrazovku, do éteru i na stránky regionálního Deníku vrací projekt Mapa úspěchu, který sleduje příběhy větších i menších firem a podnikatelů, kteří zanechali výraznější stopu ve svém regionu či na celostátní úrovni v uplynulých 25 letech.

Po první podzimní sérii dvaceti dílů by nyní mělo přijít dalších 50 televizních a rozhlasových portrétů (na programu ČT1 a ČRo2), rozhovorů a článků v Deníku. „Máme radost, že se regionální Deníky, Česká televize a Český rozhlas opět staly hrdými partnery této unikátní dějinné kroniky. Proti předcházejícím dílům by se diskuse o úspěších i neúspěších podnikání u nás měla více přenést také do zpravodajských debat," popisuje Aleš Pospíšil, viceprezident sdružení CZECH TOP 100, které projekt Mapa úspěchu zastřešuje. „Firem, které mají ambici vstoupit do projektu, je dost. Řadu společností jsme oslovili sami, Mapa úspěchu ale chce ukázat i firmy, o kterých veřejnost neví. Budeme rádi, pokud nás jejich zástupci třeba prostřednictvím našich internetových stránek osloví," vyzývá Pospíšil.

„Často jde o firmy, které dělají hodně pro svůj region, ale na celostátní úrovni o nich není slyšet. I menší a středně velké firmy prostor v Mapě úspěchu budou mít," zdůrazňuje šéf projektu. Na začátku druhé série se představí některé velké firmy, jako je třeba českobudějovická firma Robert Bosch z dnešního dílu, své vize poodhalí i Škoda Auto či energetický gigant RWE, Plzeňská teplárenská či Česká mincovna. Všechny starší i nové díly a následnou diskusi čtenářů i odborníků najdete tradičně na stránkách www.mapauspechu.cz. Na stejné adrese je i kontakt pro nominování firem.

MARTIN TRÖSTER

Autor: Martin Tröster

16.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Opel Insignia Grand Sport.

Francouzi chtějí Opel. Rýsuje se nový automobilový gigant

Žižkovský vysílač v Praze
1

Nové televizní vysílání startuje od března

Co zabilo bratra Kim Čong-una? Zřejmě smrtící chemická látka VX

Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX. Sdělila to dnes podle agentury AFP malajsijská policie. Kim Čong-nam byl podle vyšetřovatelů nejspíš otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Praha - Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče. Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Praha zaplatí na 22 školách výuku češtiny jako cizího jazyka

Praha - Hlavní město zaplatí ve 22 základních školách výuku češtiny pro děti, pro které není mateřským jazykem. Dvě vyučovací hodiny jednou týdně město vyjdou za celý rok zhruba na 620 tisíc korun. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Spoření na penzi. Vydělává, ale slabá koruna ho sráží

Penzijní fondy si pochvalují, že spoření na penzi táhne více než v nedávné minulosti. Na přilepšení k důchodu dokonce svým dětem začínají šetřit i někteří rodiče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies