Většina výdajů má být podle ministra kryta ze státního rozpočtu, 210 miliard rublů (asi 68 miliard Kč) má pocházet z mimorozpočtových zdrojů. Asi 310 miliard rublů (100 miliard Kč) budou podle Uljukajeva představovat úvěry pro ruské regiony. S touto částkou už se počítá i v letošním státním rozpočtu.

Premiér Dmitrij Medveděv nařídil dokončit plán do 1. února. Plán z dílny ministerstva hospodářského rozvoje se ale nezaměřuje v první řadě na banky, nýbrž na regiony a průmysl, uvedl list Kommersant.

Vicepremiér Arkadij Dvorkovič dříve odhadoval, že prioritní odvětví, jako je automobilový průmysl, podpoří částka 100 miliard rublů (32 miliard Kč).

Kromě pomoci regionům a problematickým odvětvím by se součástí plánu měly stát i sociální opatření a strukturální reformy. Mezitím však prý z plánu vypadly návrhy mírně zvýšit důchody nebo omezit platy šéfů státních podniků. Mohl by však obsahovat zmínku o zahájení debaty o zvýšení důchodového věku.

Propad cen ropy

"Financování plánu zůstává dosti nejasné; pokles příjmů z vývozu ropy dopadá na rozpočet, jehož schodek podle požadavku prezidenta Vladimira Putina nemá překročit tři procenta hrubého domácího produktu," poznamenala agentura AFP. Připomněla také, že peníze z prodeje ropy a plynu tvoří asi polovinu rozpočtových příjmů.

S poklesem ceny ropy na světových trzích padá i kurz rublu. Na ruskou ekonomiku také nepříznivě doléhají západní sankce, uvalené za postoj Moskvy v ukrajinské krizi. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá na letošní rok další propad ekonomiky, který podle něj dosáhne asi jednoho procenta.