VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší věřitelé poslali Sazku do konkurzu

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Schůze věřitelů dnes rozhodla o uvalení konkurzu na loterijní společnost Sazka a Městský soud v Praze jej potvrdil. Představenstvo Sazky tak ztratí oprávnění nakládat s majetkem firmy a toto oprávnění přejde na insolvenčního správce Sazky. Tím dnes Městský soud v Praze ponechal Josefa Cupku.

27.5.2011 4
SDÍLEJ:

Schůze věřitelů v pátek 27. května rozhodla o uvalení konkurzu na loterijní společnost Sazka a Městský soud v Praze jej potvrdil. Na snímku generální ředitel Sazky Aleš Hušák (vpravo) a tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna v přestávce jednání. Foto: ČTK

Skupiny KKCG a PPF, které konkurz prosazovaly, mají podle svých prohlášení snahu zachovat činnost Sazky, ale ne se současným vedením. Sazka je v úpadku od konce března.

Účinek konkurzu nastane až zveřejněním v insolvenčním rejstříku, což bylo mělo být hotové nejpozději do konce června, řekla novinářům mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. "Zřejmě to však bude již v pondělí 30. května," později informovala mluvčí soudu.

Hušák: Sazka se odvolá

"Sazka se zcela určitě proti vyhlášení konkurzu odvolá. Bude se mu bránit všemi právními prostředky," řekl po skončení věřitelské schůze šéf Sazky Aleš Hušák. A bude to dlouhá právní bitva, to vám garantuji, dodal. Otázkou podle něj ale bude, aby to na konci nebylo Pyrrhovo vítězství pro všechny. "Domnívám se, že konkurz je ta nejhorší varianta. Reorganizace by byla pozitivní signál všem," dodal.

"Dnešní rozhodnutí o konkurzu, je jediným řešením budoucnosti Sazky. A neznamená to konec Sazky. Chceme, aby Sazka i nadále fungovala a byla zde i v budoucnu. Management, který Sazku přivedl na buben ale nemůže dále řídit Sazku a zachraňovat Sazku," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko. Zároveň dodal, že KKCG je připravena poskytnout v souladu se zákonem Sazce finanční prostředky, které potřebuje.

Konkurz byl schválen téměř 78 procenty hlasů nezajištěných věřitelů a 100 procenty hlasů zajištěných věřitelů. Zajištěným věřitelem je přitom jen Then Bank of New York Mellon.

Lhotáková rovněž uvedla, že pokud by vedení Sazky v mezidobí činilo nevratné kroky s majetkovou podstatou, vystavoval by se trestnímu stíhání. "Okamžikem prohlášení konkurzu přechází na insolvenčního správce dispoziční práva Sazky a správce zajišťuje provoz a vystupuje jako zaměstnavatel vůči zaměstnancům," doplnila.

Splácení O2 areny

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Jejími akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Největší podíl, 67,98 procenta, drží Český svaz tělesné výchovy. Ze zisku má podporovat sport a tělovýchovu, ještě v roce 2003 akcionářům vyplatila přes miliardu.

"Naším cílem bylo pokusit se o reorganizaci. Situace ale dospěla tak daleko, že stávající management tvrdí, že společnost chce zachránit, ale faktické kroky, které po rozhodnutí o úpadku směřují k tomu, aby se Sazka dostala na kolena," uvedl zástupce KKCG. Podle něj dosavadní výsledky managementu neskýtají záruku, že by v průběhu reorganizace byla zachována dosavadní podnikatelská činnost Sazky.

"Odpovědně mohu říci, že jakákoliv spolupráce s panem Hušákem je pro nás nepředstavitelná. Pan Hušák o nás opakovaně lže a dnes o nás lhal i u soudu. A s takovým člověkem je pro nás spolupráce nepředstavitelná," uvedl po jednání soudu Plovajko k případné spolupráci s dosavadním vedením Sazky.

Cupka: Reorganizace není možná

Insolvenční správce Josef Cupka před rozhodnutím uvedl, že reorganizace je vždy lepším řešením. "Ale při současném stavu Sazky je reorganizace již nemožná," uvedl Cupka.

Schůzi věřitelů loterijní společnosti Sazka, která se odpoledne přesunula do budovy Městského soudu, od začátku provázejí spory mezi věřiteli navzájem i mezi některými věřiteli a Sazkou. Jednání se zúčastnilo zhruba 40 věřitelů.

Při rozhodování na schůzi věřitelů měli věřitelé s největším procentem pohledávek. Těmi jsou podle dosavadního výsledku schůze věřitelů skupiny PPF a KKCG. Společnosti Moranda, Sidereus, KKCG a držitel dluhopisů The Bank of New York Mellon mají totiž nadpoloviční většinu. Hlasovací práva mají celkem věřitelé s pohledávkami za necelých 8,4 miliardy korun.

Přehled údajů souvisejících s dnešním uvalením konkurzu na loterijní společnost Sazka:

- Konkurz je jednou z možností, které připadají v úvahu jako řešení po vyhlášení majetkového úpadku právnické osoby. Jedná se o speciální druh soudního řízení, při němž je zpeněžen majetek dlužníka, a výtěžek pak rozdělen mezi jeho věřitele.
- V českém právu konkurz upravuje zákon číslo 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení. O prohlášení konkurzu rozhoduje na návrh věřitele nebo dlužníka soud.
- Oprávnění nakládat s majetkem dlužníka poté přechází na soudem ustanoveného správce konkurzní podstaty (představenstvo podniku ztrácí oprávnění nakládat s majetkem firmy). Konkurzní podstatu tvoří veškerý majetek dlužníka.
- Generání ředitel Sazky Aleš Hušák již dříve upozornil, že konkurz znamená okamžitý konec loterijní činnosti podniku. To však popřel ministr financí Miroslav Kalousek, podle něhož uvalení konkurzu není důvodem pro odebrání licence Sazce.
- Také předseda majoritního akcionáře Sazky ČSTV Pavel Kořan řekl, že konkurz vnímá jako nejhorší variantu.
- Podle údajů v insolvenčním rejstříku z konce ledna činí majetek Sazky 14,16 miliardy korun (z toho pohledávky 10,5 miliardy korun), závazky Sazky byly vyčísleny na 9,4 miliardy korun.
- K nejvyšším majetkovým položkám Sazka řadí (v milionech korun): pohledávky vůči společnosti Bestsport (5843,9), nároky ze žalob proti Komerční bance, Raiffeisenbank a finanční skupině Penta (3173,3), pohledávky vůči Občanskému sdružení Zelený ostrov (1733,7), finanční investice (1720,2), směnky k inkasu (1099,8), budovy (842,3), pozemky (139,6) a software (100,9).
- Sazka také vlastní podíly ve společnostech Agro Tera (velkoobchod), Kolby (vinařství), Bestsport (majitel a provozovatel O2 areny) nebo KPS Media. Je i vlastníkem zámku Rabštejn nad Střelou severně od Plzně a pozemků u Trutnova a poblíž Rudné u Prahy.
- Po vyhlášení insolvenčního řízení se přihlásilo přes dva tisíce věřitelů, jejichž nároky (podmíněné i nepodmíněné) přesáhly 40 miliard korun. Číslo ale zkresluje fakt, že největší pohledávky (8,128 miliardy a 4,937 miliardy) jsou přihlášeny vícekrát a větší z nich je sporná. Insolvenční správce navíc uznal pohledávky jen za zhruba 15 miliard korun.
Vývoj hlavních událostí kolem loterijní společnosti Sazka, na kterou byl dnes uvalen konkurz:

2010


7. prosince – V médiích se objevily informace, že dluhy Sazky u bank skupuje podnikatel Radovan Vítek, vlastník skupiny CPI.
16. prosince – Sazka oznámila, že zaplatí 12. ledna 2011 jen část splátky dluhopisů, kterými byla financována O2 arena. Právě náklady na halu způsobily současné problémy loterijní firmy.
17. prosince – Standard&Poor's sní­žila rating dlouhodobých závazků Sazky, letos v lednu jej ještě snížila na nejnižší stupeň D a v březnu agentura rating úplně stáhla.
22. prosince – Finanční skupina Penta nabídla pomoc Sazce za stoprocentní podíl. V lednu přišly s nabídkou i firma E-Invest Martina Ulčáka a loterijní skupina Synot.

2011

3. ledna – Vítek oznámil, že pokud mu Sazka neuhradí do 17. ledna dluhy, podá insolvenční návrh. To také udělal. Později koupil i další pohledávky za Sazkou včetně dluhopisů.
12. ledna – Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře Sazky, nedoporučil přijmout nabídky, jež mění vlastnickou strukturu Sazky.
2. února – KKCG podnikatele Karla Komárka oznámila, že se stala jedním z největších věřitelů Sazky. Už koncem ledna Komárek učinil akcionářům Sazky návrh na řešení zadlužení.
28. února – ČSTV oznámil, že na výběr partnera pro Sazku vyhlásí tendr. Začátkem února přitom šéf svazu Kořan oznámil, že Sazka přijme pomoc od firem Penta a E-Invest. S návrhy na řešení situace od té doby přišli i Vitek a skupina KKCG.
9. března – Soud vyhověl žádosti předběžného insolvenčního správce Josefa Cupky (jmenován byl 21. února), aby vedení Sazky mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Cupkovi se nelíbilo, že představenstvo krátce předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založily Penta a E-Invest.
15. března – Mimořádná valná hromada Sazky neodvolala Hušáka z funkcí a zamítla návrh na změnu stanov. Podle předsedy ČSTV Kořana Sazka nemá na výplatu více než stomilionové výhry.
21. března – Skupina PPF převzala od Vítka jeho pohledávky za Sazkou.
22. března – Představenstvo Sazky konstatovalo, že firma je v úpadku. Pověřilo Hušáka, aby podal vlastní insolvenční návrh, ten tak učinil 25. března.
29. března – Městský soud v Praze prohlásil úpadek na Sazku, insolvenčním správcem ustavil Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května.
12. dubna – Z dopisu, který PPF a KKCG poslaly ČSTV, vyplývá, že společnosti by sportovním svazům od příštího roku dávaly 200 milionů Kč a nechaly by jim pětinový podíl v Sazce. Obdobnou nabídku firmy zopakovaly i tento týden, Sazka to odmítla.
13. dubna – Bylo zveřejněno, že Penta a E-Invest kupují pohledávky sportovních svazů za Sazkou, aby si zajistily účast ve věřitelském výboru. Firmy zároveň uvedly, že jsou připraveny podporovat akcionáře Sazky částkou 300 milionů korun ročně a garantovat zachování 30procentního podílu v Sazce.
16. dubna – Členové ČSTV na valné hromadě nerozhodli o řešení situace zadlužené Sazky. Zadali výkonnému výboru, aby předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce.
18. dubna – Sazka obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Většinu jich drží společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.
9. května – Ministerstvo financí rozhodlo o dočasném pozastavení loterijní licence Sazky. Důvodem je pomalé vyplácení stomilionové lednové výhry. Firma se odvolala a poté oznámila, že zbytek výhry doplatí 26. května.
10. května – Městský soud v Praze uzavřel počet věřitelů Sazky i celkovou sumu pohledávek. Přihlásilo se 2075 věřitelů s pohledávkami za necelých 41,1 miliardy ko­run.
12. května – Cupka zveřejnil své stanovisko k přihlášeným nárokům, popřel pohledávky ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard.
19. května – Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rádiu Impuls řekl, že Sazka neodvedla státu poplatky ze své činnosti a hrozí jí odebrání licence na veškerou činnost.
25. května – Sazka požádala insolvenčního správce o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost.
26. května – Začalo jednání soudu o Sazce, věnoval se zejména přezkumu pohledávek a o den odložil plánovanou schůzi věřitelů.
27. května – Schůze věřitelů rozhodla o uvalení konkurzu na Sazku a soud jej potvrdil. Společnosti KKCG a PPF, které konkurz prosazovaly, mají podle svých prohlášení snahu zachovat činnost Sazky, ale ne se současným vedením.

Více čtěte ZDE

Autor: ČTK

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
eet
6

EET: obchodníci s obuví mají strach ze sankcí a kontrol

Donald Trump
2 4

USA rozšířily možnosti pro deportace migrantů

Co je nepřijatelné? Večerní emaily nebo zdrobněliny v doméně

Lidé často v elektronické komunikaci podceňují pravidla slušného chování. Ať se jedná o emaily, esemesky nebo internetové diskuse. Jak na úřední mail?

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

ODS půjde do sněmovních voleb s podporou Strany soukromníků

Opoziční ODS se dohodla na spolupráci se Stranou soukromníků před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala o tom informoval poté, co dnes odpoledne spolupráci podpořila výkonná rada strany. Soukromníci by měli obsadit zhruba 40 míst na kandidátkách ODS, a to ve všech krajích. Podle Fialy svazek zabrání tříštění sil na pravicové straně politického spektra a posílí pozici obou stran do voleb.

DOTYK.CZ

Příjmy začínajících vědců jsou pod hranicí chudoby

V České republice je přibližně 25 tisíc doktorandů. Mnozí na začátku studia pomýšlí na vědeckou dráhu. Ve vědě je přitom čím dál víc důležitá mezinárodní spolupráce. Podle slov předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů Kateřiny Cidlinské však českým studentům současný systém nedovoluje být na této mezinárodní úrovni zcela konkurenceschopní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies