VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sazka: záchranný kruh házejí Penta a E-Invest

Praha /AKTUALIZOVÁNO, VIDEO/ - Společnosti Penta a E-Invest kvůli pomoci Sazce uzavřely strategické partnerství. Sazka od nich získá tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence.

7.2.2011 1
SDÍLEJ:

Martin Ulčák z E-Investu (vpravo) a partner Penty Marek Dospiva spolu hovoří na tiskové konferenci, která se konala 7. února v Praze.Foto: ČTK/Michal Krumphanzl

Plán na finanční uzdravení loterijní společnosti představil předseda ČSTV Pavel Kořan společně s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem. Akcionářská struktura Sazky se nemění, dodal Martin Ulčák z E-Investu.

Cílem je podle Kořana odvrátit hrozbu vyhlášení úpadku a zabezpečit krytí všech právoplatných závazků Sazky. Podnikatel Radovan Vítek, který je největším věřitelem Sazky, o dohodě podle Ulčáka ví. „Zainvestoval nemalé peníze, řádně se s ním vyrovnáme,“ dodal Ulčák. „Návrh na insolvenci dál trvá, dokud nám nebude zaplacená poslední koruna,“ reagoval pro ČTK Vítek, který samotnou dohodu nechtěl komentovat.

Dohoda o investičním vstupu by měla platit 15 let a investoři v ní garantovali pro sportovní svazy roční příspěvek 200 milionů Kč. Penta i E-Invest mají podle dohody stejnou pozici a na finanční pomoci se budou podílet rovným dílem.

Změny

V řízení Sazky nastanou změny. Bude ustaven řídící výbor, který bude spolu s představenstvem společnost řídit. V tříčlenném výboru budou mít investoři většinu a všechna důležitá rozhodnutí mu budou podléhat. Představenstvo Sazky bude muset svolat valnou hromadu, na níž se změní stanovy společnosti.

Partner Penty Marek Dospiva uvedl, že Penta ustoupila z požadavku na stoprocentní ovládnutí Sazky. Podepsaná dohoda podle něj dává Pentě i E-Investu podíl na zisku Sazky. „Výsledkem je pragmatický kompromis a dohoda, která znamená, že Sazce již nehrozí insolvence,“ podotkl. Objem vložených peněz na pomoc Sazce odhadl v řádu miliard korun.

#nahled|http://g.denik.cz/1/ae/grafika_0802_sazka_web_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/1/ae/grafika_0802_sazka_web.jpg|Hlavní hráči v kauze Sazka.#

Dlouhodobým cílem strategického partnerství je vytvoření „národního šampiona“ v oblasti herního průmyslu. Do skupiny Penta patří konkurenční sázková společnost Fortuna. „Fortuna jede podle vlastního plánu. Budeme se snažit hledat synergické efekty,“ řekl Dospiva s tím, že Fortuna pokračuje v přípravě nové číselné loterie. „První produkty plánujeme už na květen, spuštění loterie samotné potom zhruba na polovinu letošního roku,“ poznamenal mluvčí Fortuny Vladan Crha.

Sazka podle Ulčáka nyní bude muset vyplatit úvěry po splatnosti, překlenout nedostatek finančních prostředků, nastolit úsporná opatření a rozjet opět svůj byznys. „Sazka získá klid na to, aby mohla pracovat, protože doteď bojovala s insolvencí a nedostatkem likvidity. Teď potřebuje klid na to, aby byla schopná dodělat restrukturalizační plán a rozvíjet znovu svoje hry,“ řekl Ulčák.

Dluhy za sportovní arénu

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil řešení situace Sazky za „velmi zajímavé, kulantní a výhodné pro obě strany“. „Sazka není zdravá, ale generuje cash (finanční hotovost), a taková firma se vždycky dá zachránit,“ poznamenal.

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval pochybuje o tom, že se nezmění vlastnická struktura Sazky. „Všichni dobře víme, že to není pravda. To je stav, který je teď, ale nepochybně, pokud společnost Penta někam investuje jak bylo řečeno 1,5 miliardy, a podle mého názoru ve finále víc, tak musí dojít ke změně majetkové struktury,“ řekl ČT24. Záměr ČOV svolat mimořádnou valnou hromadu Sazky podle něj nadále trvá.

Sazka čelí problémům především kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Hušák dnes řekl, že Sazka má tři zájemce o O2 arenu a se všemi jedná.

Insolvenční řízení

Od 17. ledna se Sazkou soud vede insolvenční řízení na návrh Vítka. Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Pohledávky za Sazkou za zhruba půl miliardy Kč skoupila také skupina KKCG podnikatele Karel Komárek, která v minulých dnech jednala o svém vstupu do Sazky. „Za skupinu KKCG to nebudeme komentovat,“ reagoval na dnešní vývoj situace mluvčí skupiny Dan Plovajko.

Zájem o vstup do Sazky vyjádřil dříve také sázkový holding Synot. „Nemám natolik podrobné informace, abych mohl celou situaci analyzovat. My jsme preferovali transparentní vstup do Sazky, který by odsouhlasili všichni akcionáři. Stávající model řešení situace Sazky jsme nezvažovali a ani bychom se touto cestou nevydali,“ řekl zakladatel holdingu Ivo Valenta.

Městské státní zastupitelství v Praze dnes požádalo soud o doručování všech písemností a o vyrozumění o všech úkonech soudu prováděných v insolvenčním řízení se Sazkou. Státní zastupitelství může podle jeho mluvčí Štěpánky Zenklové vstoupit do řízení kvůli veřejnému zájmu, v tomto případě zejména kvůli široké medializaci. „Pokud státní zástupci zjistí nějaké poznatky, které by se daly použít v trestním řízení, pak je předají kolegům z trestního úseku,“ řekla ČTK Zenklová.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Největším je s téměř 68 procenty Český svaz tělesné výchovy, ČOV vlastní dvě procenta.

Přehled posledních událostí okolo loterijní společnosti Sazka:

2010


7. prosince – V médiích se objevily informace, že dluhy Sazky u bank skupuje podnikatel Radovan Vítek, spojovaný především s vlastnictvím realitní skupiny CPI.

16. prosince – Vítek se stal největším věřitelem Sazky. Od Komerční banky získal pohledávku v hodnotě kolem 500 milionů korun. Již předtím si zajistil pohledávku od Raiffeisenbank ve výši asi 400 milionů korun.
* Sazka oznámila, že zaplatí 12. ledna 2011 jen část splátky dluhopisů ve výši jistiny. Sazku přivedlo do problémů financování víceúčelové haly ve Vysočanech.

17. prosince – Vítek serveru iHNed.cz řekl, že čeká na splacení pohledávek a že firmu případně pošle do insolvence.
* Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků společnosti Sazka na stupeň CC z dosavadní známky CCC-plus.

22. prosince – Společnost Penta na jednání se zástupci sportovních svazů nabídla finanční pomoc Sazce – mimo jiné by do Sazky vložila miliardy korun výměnou za stoprocentní podíl.

23. prosince – Podnikatel Vítek oznámil, že připravuje vlastní plán restrukturalizace a fungování Sazky. Později upřesnil, že chce plnou moc k řízení Sazky a plánuje mimo jiné prodej zadlužené arény ve Vysočanech.

29. prosince – Přes miliardu korun požaduje vedení Sazky po Komerční bance za údajné poškození pověsti a dobrého jména. Sazka o tom informovala Radovana Vítka, kterému banka svou pohledávku vůči Sazce postoupila.

2011

3. ledna – Vítek oznámil, že pokud Sazka plně neuhradí do 17. ledna své dluhy vůči němu, podá na ni insolvenční návrh.

7. ledna – Vedle Penty a Radovana Vítka se novými uchazeči o vstup do Sazky stala firma E-Invest podnikatele Martina Ulčáka a loterijní skupina Synot. Ulčák jako jediný ze zájemců nepočítá s tím, že by současní akcionáři přišli o své podíly.

11. ledna – Finanční skupina J&T prodala Vítkovi půlmiliardovou pohledávku, již držela za firmou Sazka.

12. ledna – Výkonný výbor ČSTV nedoporučil přijmout nabídky, jež mění vlastnickou strukturu Sazky. To by prakticky znamenalo, že akcionáři budou dál jednat jen s Martinem Ulčákem, který jako jediný žádný podíl ve firmě nežádá.

13. ledna – Agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků Sazky na nejnižší stupeň D. Toto hodnocení varuje investory, že firma již není schopna splácet své dluhy.

5. ledna – Předsednictvo Sokola, druhého největšího akcionáře Sazky, doporučilo umožnit kapitálový vstup investora do Sazky s tím, že upřednostňuje zachování nynější vlastnické struktury.

16. ledna – Podle Vítka je nejvhodnějším řešením situace Sazky její restrukturalizace, při níž by společnost vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun, což odpovídá jejím závazkům. Nynější akcionáři Sazky by o své podíly přišli.

17. ledna – Vítek podal u Městského soudu v Praze insolvenční návrh na Sazku. Podle Aleše Hušáka Sazka nebyla v insolvenční situaci.

18. ledna – Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře Sazky, Pavel Kořan řekl, že do Sazky chtějí vstoupit dva noví zájemci bez nároku na podíl. Později uvedl, že jedná s jedním menším investorem, jméno nezveřejnil.
* Vedení Sazky se na jednání s držiteli jejích dluhopisů dohodlo, že společnost KPMG bude finančním poradcem a kanceláře Dewey&Le Boeuf a BBH právními poradci držitelů dluhopisů.

25. ledna – Mladá fronta Dnes napsala, že zachráncem Sazky by mohl být italský herní obr Lottomatica.
* K insolvenčnímu řízení se Sazkou se s pohledávkou 4,4 milionu korun připojila společnost Le Cheque Déjeuner. Sazka uvedla, že pohledávka bude zaplacena ve lhůtě splatnosti.

26. ledna – Podnikatel Radovan Vítek potvrdil, že kontroluje čtvrtinu dluhopisů loterijní společnosti Sazka.

27. ledna – Podle serveru iDnes.cz přijde sedm členů představenstva Sazky o pětinu svých odměn.

28. ledna – Šéfové Sazky začali podle Hospodářských novin jednat s věřiteli o možnosti požádat soud o moratorium, kterým by na tři měsíce odvrátili hrozící úpadek společnosti.
* Podle serveru Aktuálně.cz je mezi firmami, které se zajímají o multifunkční arenu Sazky, světový gigant v tomto oboru, americká firma Anschutz Entertainment Group (AEG).
* Vítek získal další velký balík dluhopisů Sazky od investora Black River, a podle Vítkova právníka Tomáše Rybáře tak disponuje při rozhodování vlastníků dluhopisů právem veta. Podle serveru motejlek.com se tak rozpadá londýnský klub držitelů dluhopisů a nebude schopen odhlasovat žádost Sazky o moratorium.
* Podle serveru Týden.cz vyplatila Sazka členům svého vedení odměny za loňský rok v celkové výši zhruba osm milionů korun.

30. ledna – Majitel skupiny KKCG Karel Komárek mladší učinil podle serveru iHNed.cz akcionářům Sazky vlastní návrh na vyřešení zadlužení firmy.
* Vedení Sazky přijalo jeden ze dvou návrhů řešení situace firmy. Rozhodovalo se prý mezi nabídkou Penty a Synotu Holding. Podrobnosti Sazka nesdělila.

31. ledna – Sazka zveřejnila v insolvenčním rejstříku majetek společnosti (majetek – 14,16 miliardy korun, z toho pohledávky činí 10,5 miliardy korun, závazky – 9,4 miliardy korun).

1. února – Dozorčí rada Sazky potvrdila návrh řešení situace firmy, který předtím přijalo představenstvo společnosti. Mladá fronta Dnes později napsala, že plán údajně nepočítá se vstupem vnějšího investora. Jmění si mají navýšit sami akcionáři v poměru k podílu ve společnosti.

2. února – Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka oznámila, že se stala jedním z největších věřitelů loterijní společnosti Sazka.
* Radovan Vítek potvrdil krach jednání se Sazkou. Z neúspěchu jednání o osud Sazky obvinil jejího šéfa Aleše Hušáka. Sazka oznámila, že jednání se všemi partnery nadále pokračují, informace zveřejní až po ukončení jednání.
* Server Aktuálně.cz napsal, že Radovan Vítek a Karel Komárek se rozhodli kvůli ochraně svých zájmů v zadlužené Sazce spolupracovat.

4. února – Český olympijský výbor (ČOV) spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR (SSS) podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka ze všech funkcí.

6. února – Svůj odchod z představenstva Sazky potvrdil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

7. února – Předseda ČSTV Pavel Kořan oznámil, že Sazka přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence.

Více k tématu čtěte ZDE

Autor: ČTK

7.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
26 10

Vláda projedná sloučení tarifů, někteří lidé by se dočkali zvýšení platu

Prezident Miloš Zeman.
18 16

Zemanova návštěva USA se odkládá. Kvůli krizi s KLDR, řekl Kmoníček

Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

Co je moc, to je moc. Krajskému soudu v Ostravě došla trpělivost s někdejším kandidátem na prezidenta republiky a kanadským podnikatelem českého původu Jiřím Včelařem Kotasem (64 let). Ten jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů světoznámých malířů.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D1: zemřel řidič dodávky, za tragédii může stojící kolona

Brno /FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna museli z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dopravu se podařilo uvolnit až krátce před půl sedmou večer. „Kolony se začínají pomalu rozjíždět," informovala mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Kejval podepsal přihlášku na OH do Pchjongčchangu. Úspěch popřál i Zeman

Povinná formalita je splněna. Přesně 289 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu podepsali prezident Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval oficiální přihlášku českého týmu. Ta i podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jsou podmínkou k účasti sportovců v Jižní Koreji.

Seznam významných dnů se zřejmě rozšíří. O dva týkající se světové války

Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Doplnění zákona o státních svátcích dnes schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies