VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sazku získaly společně PPF a KKCG za 3,81 miliardy

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Sazku získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka dnes podepsal smlouvu s vítězem soutěže poté, co věřitelský výbor uzavření smlouvy o prodeji schválil.

26.9.2011 2
SDÍLEJ:
Fotogalerie
6 fotografií

Insolvenční správce Josef Cupka oznámil 26. září na tiskové konferenci v Praze, že loterijní firmu Sazka ve výběrovém řízeni získaly společně skupiny PPF a KKCG.Foto: Deník/Martin Divíšek

Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost této smlouvy. Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru, navrhla insolvenčnímu soudu zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového.

Pokud by soud výběrové řízení zrušil, muselo by se podle Cupky nastartovat nové, které by trvalo čtyři až pět měsíců. „Společnost jsme stabilizovali, uklidnili zaměstnance, dostali se do nějaké fáze, která ale končí. Pokud by se tento stav začal prodlužovat, začneme ztrácet body a hodnota Sazky by šla rychle dolů,“ řekl Cupka. Cupkova mluvčí Lenka Tichá podotkla, že Sazka nyní drží více než 78 procent loterijního trhu. Výsledek výběrového řízení Cupka předá Městskému soudu v Praze.

Penta v reakci uvedla, že podá žalobu na neplatnost smlouvy. Podle mluvčího Penty Martina Danka to bude první ze série právních kroků, které firma připravuje. „Penta je přesvědčená, že tendr na prodej podniku Sazky proběhl nezákonně, protože neumožnil korektní a standardní soutěž, jež by vygenerovala nejvyšší cenu,“ uvedl Danko. „Penta závazně a veřejně prohlašuje, že má o Sazku zájem a je připravená tuto sumu uhradit,“ dodal.

Penta žádá nový tendr

„Více než miliardový rozdíl mezi nabídkou Penty a cenou PPF a KKCG je dostatečně závažný, aby byla vypsaná nová soutěž. Argumenty o krizové situaci v Sazce a potřebě rychlého prodeje neobstojí. Tržby Sazky se vyvíjejí příznivě, což mimo jiné potvrdila ve svém prohlášení i Česká spořitelna, která má jako člen věřitelského výboru přístup k informacím o ekonomické situaci podniku,“ dodal Danko.

Právník insolvenčního správce Jan Hrazdíra na dnešní tiskové konferenci řekl, že nabídka Penty nesplňovala podmínky stanovené výběrovým řízením. „Z dalších okolností, což je hlavně časová limitace do 30. září, si dovolujeme učinit závěr, že tato nabídka nemohla být míněna vážně,“ dodal. Jako jednu z nesplněných podmínek uvedl to, že peníze byly na účtu Penty, takže nebyla záruka, že by insolvenční správce peníze skutečně obdržel.

Česká spořitelna požádala o zrušení výběrového řízení

Česká spořitelna požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení. Důvodem je možné zpochybnění platnosti právních úkonů správce při zpeněžení majetku Sazky. ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy udělila schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by prý nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern.

Předseda věřitelského výboru Sazky Josef Novotný řekl, že ČS nesprávně interpretuje insolvenční zákon. Ten podle něj nezakazuje, aby společnost tvořící s věřitelem koncern nemohla nabýt majetek dlužníka. To je právě případ vítěze tendru společného podniku PPF a KKCG, který se jmenuje Sázková kancelář. Cupka dodal, že schůze věřitelů by zřejmě rozhodla stejně, vše by se jen zdrželo o měsíc. Pro něj je prý závazné rozhodnutí věřitelského výboru.

Podle Jana Procházky z advokátní kanceláře Ambruz & Dark může podněty, jaký podala spořitelna, podat soudu každý z věřitelů. „Pokud by soud shledal důvod k vydání pokynu, musel by se insolvenční správce takovým pokynem řídit. Jak soud rozhodne, ale není možné v tuto chvíli předjímat,“ uvedl Procházka. Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková pouze řekla, že pokud Česká spořitelna soudu doručí podnět, který bude určen k projednání, tak se tím soud bude zabývat a rozhodne.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.

Základní informace oloterijní společnosti Sazka, kterou ve výběrovém řízení získaly společně skupiny PPF aKKCG

- Sazka vznikla vroce 1956, od roku 1993je akciovou společností. Jejími majiteli byly od doby přeměny na a.s. občanská sdružení působící vtělovýchově a sportu. Největší podíl, 67,98procenta, držel Český svaz tělesné výchovy (ČSTV)

- Zisk Sazky směřoval na podporu sportu a tělovýchovy, ještě vroce 2003vyplatila firma svým akcionářům přes miliardu. Později ale kvůli splátkám za pražskou O2 arenu šlo na sport podstatně méně peněz. Vroce 2008to bylo kolem 446milionů korun, předloni jen 179milionů, a loni pak 234milionůkorun

- Kvůli splátkám velkolepé haly ve Vysočanech, která byla otevřena vroce 2004a kterou Sazka financovala zdluhopisů, se firma dostala do potíží, které vyvrcholily na přelomu roku. Navršené dluhy (přihlásilo se přes dva tisíce věřitelů, zjejichž nároků za více než 40miliard korun uznal insolvenční správce pohledávky jen za zhruba 15miliard) vedly vkvětnu ve vyhlášení konkursu. Vněm nyní za společnost nabídly nejvyšší sumu, 3,81miliardy korun, firmy PPF aKKCG

- Důsledkem potíží Sazky byl ipád jejího dlouholetého nejvyššího představitele Aleše Hušáka, který včele firmy stál od jara 1995do letošního léta (včervnu byl nejprve odvolán zfunkce generálního ředitele, koncem srpna sám skončil ivčele představenstva)

- Přes poslední problémy, kdy se výrazně propadl objem sázek, navíc Sazka přišla iotržby zdobíjení mobilních telefonů, a nedávný nástup konkurence (loterie spustily sázkové firmy Fortuna a Tipsport) je Sazka stále největší loterijní společnost vČR. Provozuje několik číselných loterií, nejznámější, nejstarší (od roku 1957) inejpopulárnější je Sportka, kromě toho mohou lidé uSazky sázet na čísla například ve hrách Šťastných 10a Euromilióny

- Sázky jsou přijímány vonline systému prostřednictvím zhruba 6000terminálů umístěných například vtrafikách a na poštách.

Hospodaření Sazky (vmilionech korun)

Rok 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
Čistý zisk 1400 1250 1300 1415 1703 1555 1322 1417 1202 1134 1073
Odvody akcionářům 234 179 446 458 243 535 697 1010 1000 960 898
Ztoho ČSTV 159 121 303 311 165 363 47, 686 680 652 610
Kompenzace za DPH 283 255 219

Více čtěte ZDE

Autor: ČTK

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies