Fotbalový klub Kuo-an, jehož partnerem je pražská Slavia, navštívil Sobotka společně s primátorem Pekingu Wang An-šunem. Prohlédl si stadion, jehož kapacita je kolem 60.000 diváků a s místními funkcionáři hovořil mimo jiné o pondělním zápase české fotbalové reprezentace se Španělskem na mistrovství Evropy. "Ukazuje se, že fotbal spojuje národy. Zjistil jsem, že i primátor Pekingu sledoval zápas ČR se Španělskem," konstatoval premiér. Na hřišti se pak pozdravil s fotbalisty, kteří právě trénovali. Sobotka si s nimi vyměnil několik přihrávek. Primátor pak premiérovi nabídl, že by mohl být čestným trenérem klubu, což český premiér pobaveně odmítl.

Na následném jednání s administrátorem Čínského úřadu pro civilní letectví Feng Čen-linem Sobotka zdůraznil ambici Česka stát se dopravním uzlem regionu a střední a východní Evropy. Ocenil také, že během letošního roku bude posíleno letecké spojení mezi Českou republikou a Čínou na tři pravidelné linky. "Budeme mít tři přímá letecká spojení, což nás staví na unikátní pozici v rámci střední a východní Evropy, vytváří to velmi dobré podmínky pro rozvoj turistického ruchu," řekl premiér po jednání novinářům.

Spolupráce v letectví

Česko-čínská spolupráce v letectví se týká také malých a středních letadel a vychází z memoranda o porozumění, které bylo uzavřeno v roce 2014. V horizontu příštích šesti let jsou naplánovány společné projekty, které se týkají vývoje nových šesti nebo osmisedadlových letounů nebo využití českých malých letadel na krátké lety. Uvedení českých letadel na čínský trh je ale podmíněno jejich certifikací z čínské strany.

"Jednodušší situace je, pokud jde o lehké a ultralehké letouny, tady nejsme vázaní na jednání mezi Čínou a Evropskou unií a certifikace již můžou probíhat," uvedl Sobotka. U dalších typů letadel pak podle něj záleží na rychlosti jednání mezi EU a Čínou. "Budeme se snažit ta jednání podpořit a popostrčit, aby ta dohody byla co nejdříve, a mohli jsme pokročit, pokud jde o možnosti vývozu českých letounů do Číny," poznamenal premiér.

Schůzky s administrátorem Fengem se zúčastnili také ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Českou delegaci dnes ještě čeká jednání s předsedou Komise pro bankovní regulaci Číny a šéfem banky ICBC Ťiang Ťien-čchingem, jejíž pobočka by se letos měla otevřít v Praze.