Od pondělí 6. února teče nečištěná voda ve městě přímo do Labe. V šest hodin ráno totiž firma WWTP, která ve městě provozuje čističku, přerušila provoz. Stačilo jen stisknout tlačítko a zastavila se šneková čerpadla. Aleš Morávek, ředitel WWTP, uvedl: „Tato varianta přerušení provozu se nám zdála v tuto chvíli jako nejjednodušší. Nyní nejsem schopen říci, na jak dlouho se provoz zastavil. Zatím v čistírně probíhají různé kontroly.“

Radnice chystá trestní oznámení

Královédvorský místostarosta Jan Bém podotkl. „Budou následovat kroky, které jsme již avizovali, mimo jiné jsme připraveni podat trestní oznámení z důvodu ohrožení zdraví obyvatel města a životního prostředí.“

Podle Bémových slov se ráno na místo dostavili pracovníci vodoprávního úřadu, povodí Labe nebo státní správy. „Situaci jsme avizovali dotčeným orgánům – hygieně, životnímu prostředí – které by se měly podílet na tom, aby byl tento stav napraven. Musíme se také poradit s pracovníky technických služeb, protože to vypadá, že splašková voda již začala téct přímo do Labe.“

WWTP město k novým jednání zatím nevyzvala a ani radnice o další schůzku nepožádala. „Z iniciativy města jsme se se zástupci Dvora Králové sešli v pátek, ale k dohodě nedošlo. Přestože naší společnosti byla v závěru jednání nabízena částka, která by pokrývala provozní náklady za službu čištění odpadních vod v měsíci lednu, byli jsme nuceni tento návrh města odmítnout. Nabízená dohoda totiž naprosto neřešila dlouhodobé zajištění bezdlužného financování provozu, a to již v měsíci únoru a měsících dalších. Navíc musím podotknout, že vzhledem k tomu, že město o riziku přerušení přebírání odpadních vod vědělo již od 5. ledna letošního roku, považuji zvolený termín jednání za přinejmenším pozdní.“

Dohoda je zatím v nedohlednu

„Chtěli po nás, abychom zaplatili 3,5 milionu korun, a pak každý měsíc platili tuto částku. My ale takovou výši plateb neuznáváme. Při jednání, kdy byl přítomen i právní zástupce firmy, jsem vyzval k předložení kalkulace ceny čistění vody,“ uvedl Jan Bém.

„Když nás firma přesvědčí, že je částka adekvátní, pak ji klidně budeme platit. Ale podle mě se jedná o monopolní cenu. Dokonce jsme firmě nabízeli, že pokud má finanční problémy, dáme jí v letošním roce dvě zálohy,“ poznamenal Jan Bém a pokračoval: „Chyba není na naší straně. Skutečně si vodu nekoupíme jinde a splašky nepošleme jinam. A stát jen před tímto problémem ´strčil hlavu do písku´ a napsal nám, že může majitel čističky dostat pokutu půl milionu korun a provozovatel milion.“

Město je mrtvý brouk

Podle Aleše Morávka se město se staví do pozice ´mrtvého brouka´ a čeká, až vyšší správní orgán rozhodně za něj a rozhodně o dalším postupu. „To je můj osobní názor,“ konstatoval a pokračoval: „Mám tu přítomného právníka, může se stát, že nám někdo provoz nařídí a budeme se muset tím řídit, zatím ale v ruce nic nemáme.“

Místostarosta Bém říká, že se město snaží bojovat za zájmy občanů. „Nejjednodušší by pro nás bylo, abychom uznali náklady provozovatele a VaK, v tom případě by ale lidé platili za vodné a stočné jednoho kubíku vody přes sto korun, a to nechceme. Kroky, které děláme, jsou rozumné, protistranám se ale nelíbí. Je to jejich byznys, což chápu. Ale co s tím máme dělat?,“ ptá se místostarosta a dodává: „A jak nás někdo ´okopává´ kvůli privatizaci čističky v roce 2005, je to nesmysl. Tehdy jsme šanci čističku koupit ani nedostali. Cena byla 120 milionů a museli jsme to zaplatit do tří dnů najednou, což nebylo možné, nikoliv formou splátek, tak jak byla prodána současnému majiteli. Takovou koupi by muselo schválit zastupitelstvo, a to se mohlo sejít do deseti dnů.“

Lidé nejsou rukojmí

Na otázku, zda se obyvatelé města nestali rukojmími ve sporu města a WWTP, Aleš Morávek odpověděl: „Podle mého názoru to tak není, nejsme ve smluvním vztahu s obyvateli města, ale přes ministerstvo zemědělství ve vztahu s městem. Obyvatelé platí za službu buď provozovateli, nebo majiteli vodovodní a kanalizační sítě, my právo občanům na službu neomezujeme.“

Měsíčně 3,5 milionu

Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí podle informací WWTP bez zisku zhruba 3,5 milionu korun. „Společnosti je však poukazováno pouze 1,673 milionu měsíčně. Vzhledem ke skutečnosti, že nám takto chybí až 2 miliony korun za měsíc a že tento stav trvá již od roku 2006, vznikl společnosti obrovský deficit finančních zdrojů. Ten v současné době činí celkově přes 100 milionů korun bez úroků z prodlení. Museli jsme to tedy řešit odkládáním splatností, půjčkami a podobně,“ uvedl Aleš Morávek a upozornil, že i tak se společnosti podařilo udržet cenu za čištění na nízké úrovni, přičemž pro rok 2012 je kalkulovaná cena za kubík 11,65 Kč včetně DPH.

Z prohlášení WWTP na stránkách:

„Uvědomujeme si závažnost tohoto rozhodnutí, zejména s ohledem na to, že poskytuje službu, která je ve veřejném zájmu. Nicméně jsme nuceni reflektovat stav dlouhodobého nedostatku provozních zdrojů, zdrojů k nutným opravám a investicím, nemluvě o naprosté nepřítomnosti jakéhokoli efektu z plnění svých povinností v průběhu již několika let. Pokud nyní přistupujeme k přerušení odebírání odpadních vod města, činíme tak zcela oprávněně, neboť město je s placením úhrad za čištění odpadních vod v obrovském prodlení a v řádu mnoha desítek milionů korun. Právě tato skutečnost nás v současné době přivádí na pokraj úpadku a nutí nás tak, abychom přistoupili k tak krajnímu opatření. Jen přerušením přebírání odpadních vod neplatícímu ´zákazníkovi´ jsme totiž schopni zabránit dalšímu prohlubování ztráty, která nám v této situaci při provozu vzniká, a pádu naší společnosti do insolvence.“