VYBERTE SI REGION

Stavební spoření si zachová výhody

Praha /ROZHOVOR/ - Stavební spoření bude i nadále dostatečně zajímavé, aby ho lidé využívali. Proto je předčasné rušení smluv unáhlené, říká Manfred Koller, místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Budoucnost stavebního spoření po snížení státní podpory, účelové použití naspořených částek, rozdíly ve srovnání s jinými zeměmi – to jsou některé z problémů, o nichž jsme hovořili s Manfredem Kollerem, místopředsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

Stavební spoření je jedním z témat, o kterých se stále hodně diskutuje. Jak byste zhodnotil poslední vývoj kolem tohoto finančního produktu?
Myslím, že složitou situaci přinesly zejména letní měsíce loňského roku. Rozpoutala se sice široká diskuse o stavebním spoření, ale lidé nevěděli, co se s tímto produktem bude dít dále. Nejistota byla tím nejhorším.

Nyní, když jsou podmínky stavebního spoření jasné, je situace úplně jiná. Zájem o stavební spoření se obnovil. Lidé se přesvědčili, že stavební spoření se vyplatí i po snížení státní podpory. Ani po těchto změnách totiž trh nenabízí produkt, který by byl srovnatelně výhodný.

V souvislosti se snížením státní podpory se zvažoval i možný odliv klientů. Pocítili jste něco takového, případně očekáváte takový vývoj?
Žádný výraznější odliv jsme nepozorovali. Našim finančním poradcům se dařilo vysvětlovat lidem, co by pro ně znamenala ukvapená výpověď smlouvy.

Že se nevyplatí, pokud naspořené peníze momentálně opravdu nepotřebují.

Většina lidí, kteří se přesto rozhodli smlouvu ukončit, tak učinila do konce září 2010, aby v roce 2011 nemuseli platit daň z příjmů. Proto ani v roce 2011 neočekáváme nějaký exodus. Také po vládních škrtech je stavební spoření výhodným produktem.

Ale co budoucnost ? Nebude mít snížení státní podpory dopad na stabilitu celého systému?
Když se podíváme na předchozí omezení státní podpory v roce 2003, tak to mělo za následek, že v následujícím roce 2004 byl zaznamenán výrazný pokles zájmu o nové smlouvy. Nyní je situace jiná, snížení státní podpory se týká všech, bez ohledu na skutečnost, kdy byla smlouva uzavřena.

I přes poměrně výraznou redukci státní podpory, zejména u smluv uzavřených před rokem 2004, proto očekáváme, že zájem lidí pří­
liš neopadne.

Vycházíme z toho, že úrokové sazby u bankovních vkladů jsou velmi nízké a že zůstanou takové i nadále. A to je výhodný stav pro zákazníky stavebních spořitelen, které díky tomu nemají na trhu konkurenci.

Kolik bude po snížení státní podpory činit roční efektivní úrokový výnos u stavebního spoření?
V ideálním případě se dostaneme na hodnotu 5,04 procenta po zdanění, což je stále nadprůměrný výnos. Na druhou stranu musím říci, že teď bude potřeba být kreativnější, bude nutné hledat i jiné možnosti, jak získávat nové účastníky spoření.

Abyste občany více motivovali, nabízeli jste bezplatné zvýšení cílové částky. S jakou odezvou?
Jedním slovem obrovskou, což jsme opravdu nečekali. Pro lidi, kteří mají zájem nechat své peníze u nás i nadále, je taková nabídka velmi výhodná. Proto také ten ohlas.

Lidé jsou přitom srozuměni i s tím, že zároveň se zvýšením cílové částky se zavazují spořit po dobu dalších tří let.

Dá se tedy říci, že nejistota ohledně stavebního spoření je již minulostí?
Ano, myslím si, že už vymizela. Jak jsem již říkal, nejhorší situace panovala v létě 2010, kdy se o stavebním spoření jen hovořilo, ale nové podmínky nebyly známy.

K návratu zájmu o stavební spoření velkou měrou přispěla i naše akce v závěru minulého roku, v rámci které jsme lidem za výhodných podmínek nabízeli finanční prémii ve výši, o kterou se proti minulosti sníží státní podpora.

Jaké je tedy vaše poselství ohledně stavebního spoření?
Jednoznačné. Stavební spoření bude i nadále dostatečně zajímavé, aby ho lidé využívali. Proto je předčasné rušení smluv unáhlené.

Od počátku jsme byli vůči lidem zcela otevření a nic jsme nezastírali. Takový přístup se vyplácí.

Ve stavebním spořením jde zejména o účelové půjčky na bydlení. Očekáváte, že kvůli zhoršeným podmínkám spoření se nějak výrazněji změní i podmínky poskytování úvěrů?
Ne. Naopak, i v příštích letech očekáváme, že lidé budou mít o úvěry zájem. Samozřejmě, už nepůjde o takový rozvoj, jaký jsme ve stavebním spoření zažili před třemi lety.

Zastáváte názor, že stavební spoření motivuje lidi při střádání peněz více než jiné služby?
Neřekl bych ani názor… Je to prostě skutečnost. Stavební spoření je opravdu pro mnohé domácnosti hnacím motorem kumulování úspor. Je dokázáno, že lidé se stavebním spořením jsou schopni více střádat – a není výjimkou, že pokud lidé zruší stavební spoření, k jinému způsobu střádání se již nevrátí.

Vaším domovem je Německo, země s mnoholetou tradicí stavebního spoření. Kolik zákazníků má vlastně stavební spoření u vás?
V tomto ohledu je Česká republika na tom podstatně lépe než Německo. V případě Němců se jedná asi o třetinu populace, zatímco v Česku asi o polovinu. Lepší než Česká republika je ve stavebním spoření pouze Rakousko.

Čím si vysvětlujete, že se zde stavební spoření tak dobře ujalo, když jinde tomu zdaleka tak není?
Je to souhra několika faktorů. Jednak je to mentalita – lidé v Česku jsou zvyklí spořit. Pak je třeba si uvědomit, kdy se zde zavedlo toto spoření.

V roce 1993 bylo budování tuzemského bankovního sektoru v nových ekonomických podmínkách teprve na počátku a mnohé banky se potýkaly s vážnými problémy. Proto i důvěra lidí v bankovní sektor nebyla vysoká a stavební spořitelny zde měly „úrod­nou půdu“.

Existuje stále možnost, že by lidé nemohli volně disponovat s vlastními úsporami ve stavebním spoření. Co si o tom myslíte?
O této věci je potřeba otevřeně diskutovat. Pro zajímavost, i v Německu existuje určité účelové omezení, ale stát přistupuje k věci velmi citlivě.

Omezení se nevztahuje kupříkladu na občany ve věku do 26 let. Je třeba stále opakovat, že takzvaní přátelští spořitelé – lidé, kteří jen spoří a sami nečerpají úvěr – jsou pro systém stavebního spoření nepostradatelní. Zavedení účelového omezení vkladů by byl citelný zásah do stavebního spoření. Systém by se zatřásl v základech, protože stavební úvěry by se zdražily.

Co říkáte na tezi, že stavební spoření by poskytovala každá banka?
Přiznám se, že takové úvaze nerozumím. Stavební spoření je specifický produkt, který také klade speciální nároky na jeho poskytovatele. Funguje jen tehdy, když se daná banka, chcete-li stavební spořitelna, na tento produkt plně koncentruje.

Je potřeba, aby se pomyslné kolo stavebního spoření stále otáčelo – aby systém vytvářel nové obchodní příležitosti a aby byl zachován jeho efektivní chod. Když se podívám do jiných zemí, kde stavební spoření není a nemovitosti jsou financovány pouze prostřednictvím hypoték, musím říci, že Česko právě díky stabilnímu stavebnímu spoření proplulo nemovitostní krizí velmi pohodlně.

Češi v podstatě vůbec nepoznali krizi na trhu nemovitostí, která jinde stále přetrvává.

Čtěte také: Na bydlení šetříme již sto padesát let
Prezident podepsal, stavební spoření vynese méně

PAVEL NEBESKÝ

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Seehofer: Nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace

Mnichov/Berlín – Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v dnešním projevu k bavorským poslancům.

Chovanec: Německo rozumí českému přístupu ke kvótám

Berlín/Praha - Německo podle českého ministra vnitra Milana Chovance rozumí odmítavému postoji Česka k uprchlickým kvótám. Chovanec to řekl po dnešním jednání s německým protějškem Thomasem de Maiziére. Žádná výzva k naplnění kvót podle něj na schůzce nepadla. Oba ministři se dnes dohodli, že jejich země vyšlou policisty do Řecka, pokud Atény požádají o misi Frontexu na svém území.

Spojené státy hrozí, že kvůli Halabu přeruší veškeré kontakty s Ruskem

Washington – Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Halab, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies