„Idea je, aby vedle těchto fondů fungovalo stavební spoření s novými podmínkami, které budou klienty motivovat,“ řekl místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen a šéf Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Změnou pravidel ve státní podpoře stavebního spoření chce stát ušetřit a nasměrovat podporu na zabezpečení na stáří. I proto od příštího roku zvyšuje maximální roční příspěvek na penzijní připojištění na 2760 korun ročně. U stavebního spoření byla naopak už loni státní podpora omezena na nejvýše 2000 korun.

Jen na bydlení a penzi

Podle návrhu zákona, který by měl platit od roku 2014 nebude možné státní příspěvek na stavební spoření používat na cokoliv. Bude určen jen na bydlení nebo ho bude možné převést do penzijních fondů.

„Podporujeme odloženou spotřebu ve všech formách a nemůžeme, ani nechceme reagovat na žádné tržní inovace,“ řekl náměstek ministra financí Radek Urban. „Prioritou je reforma, ve které mají hlavní místo penzijní fondy. Nebráníme ale tomu, aby si lidé spořili jinde,“ dodal.

Finančním poradci plán stavebních spořitel označují za zajímavý. „Vklady v bankách jsou na rozdíl od penzijních fondů pojištěné. Pokud zvýší dvouprocentní roční úročení, můžou konzervativním fondům konkurovat,“ řekl Zdeněk Simaichl z poradenské firmy Infia.

Změny v penzijním připojištění, které nastanou od ledna 2013, zvýšily několikanásobně zájem o tento produkt. V porovnání s loňským rokem je v posledních dvou měsících zájem lidí až čtyřikrát vyšší. Naopak klesl zájem o stavební spoření. Za letošní leden a únor počet nově uzavřených smluv spořitelnám meziročně klesl o 94.000 na 108.000.