"Je to velmi vítaný vývoj," uvedl generální ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol. Upozornil, že uhlí je nahrazováno zemním plynem a že se stále zvyšuje cenová dostupnost energie z obnovitelných zdrojů. Údaje IEA naznačují, že přechod k ekologičtější globální ekonomice je rychlejší, než se dříve předpokládalo.

Ve Spojených státech loni emise klesly o zhruba tři procenta, a vrátily se tak na úroveň z roku 1992. V Číně se emise snížily o jedno procento, přispělo k tomu zahájení provozu sedmi nových jaderných reaktorů.

Profesorka Corinne Le Quéréová z britské University of East Anglia upozorňuje, že k odvrácení globálního oteplování nestačí růst celosvětových emisí zastavit, ale je zapotřebí emise snížit.

"Stabilizace emisí nestačí," prohlásila Quéréová, která se zabývá klimatickými změnami. Ideální by podle ní bylo, kdyby emise oxidů uhlíku vznikající při spalování fosilních paliv klesly do roku 2050 na nulu, protože je lze redukovat snadněji než negativní dopady na ovzduší spojené s jinými aktivitami, například se zemědělstvím či kácením lesů.

Čtěte také:

Emisní skandál se rozrůstá. Prokurátoři si posvítili i na Audi
Ambiciózní plán: Švédsko má být do roku 2045 zcela bez emisí
Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému