Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tahák pro čerstvé maturanty: Jak vyzrát na zdravotní pojištění?

Skoro 70 tisíc středoškoláků už má za sebou maturitní zkoušky. S ukončením střední školy souvisí pro některé maturanty mimo jiné i to, že se budou muset začít starat o své zdravotní pojištění. Odkdy platí absolvent střední či vysoké školy zdravotní a sociální pojištění? A co když maturita napoprvé nevyšla? Přinášíme přehled všech situací.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Černý

Pro studenty, kteří byli úspěšní u maturit i přijímaček na vysokou školu, se nic nemění na tom, že za ně pojistné nadále bude platit stát. Je ale důležité, aby pojišťovna věděla, že dotyčný nadále studuje.

Nezapomeňte si proto vždy zjistit, zda vaše vysoká škola oznamuje zdravotní pojišťovně nástupy ke studiu. Dělat to totiž nemusí, protože oznamovací povinnost má sám pojištěnec. U studentů jde zejména o oznámení zahájení a ukončení studia, případně jeho přerušení a znovuzahájení. 

Méně šťastní maturanti pak budou muset zdravotní pojištění řešit buď už o prázdninách (pokud budou po celý měsíc výdělečně činní), nebo nejpozději v září.

Jaké situace mohou nastat?

1. Studium jste úspěšně ukončili maturitou a pokračujete studiem na Vysoké škole

Stát platí za Vás platí pojistné po celou dobu studia, nejdéle však do 26 let. Do toho se zahrnuje také doba od úspěšného vykonání maturitní zkoušky a doba bezprostředně navazujících školních prázdnin. Jelikož budete pokračovat bez přerušení v dalším studiu, nezapomeňte pojišťovně oznámit a doložit zahájení studia na další školy. Kdyby byl zápis do 1. ročníku vysoké školy až v říjnu nebo v listopadu, musíte to zdravotní pojišťovně oznámit do osmi dnů ode dne, kdy jste se tuto skutečnost dozvěděli.

2. Ukončili jste úspěšně maturitou studium na střední škole, ale nepokračujete studiem na vysoké škole

Jestliže po složení maturitní zkoušky nebudete pokračovat ve studiu, platí za vás stát pojistné do konce školního roku do konce školních prázdnin, tedy do 31.8. Nesmíte být však výdělečně činní. Když nastoupíte do zaměstnání, pojistné za vás platí zaměstnavatel, Když se na úřadu práce přihlásíte jako uchazeč o zaměstnání, pojistné platí stát.

V případě, že začnete podnikat, platíte pojištění jako OSVČ. Pokud nic z toho neuděláte a ani za vás z jiného důvodu neplatí pojistné stát, patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. To musíte oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit pojistné v této kategorii.

3. Neudělali jste maturitu a čeká vás opravná zkouška v září

Pokud jste nevykonali maturitu a půjdete na opravný termín, stát za vás platí pojistné taktéž až do 31. 8. Podmínkou však je, že během prázdnin nevykonáváte výdělečnou činnost.
Tato podmínka neplatí, pokud pak u maturity uspějete a budete pokračovat ve studiu na VŠ. Kdybyste tedy v tomto případě po celý měsíc někde pracovali, budete muset potom pojišťovně oznámit a doložit, že dál studujete.

4. Uspějete v září u opravné zkoušky a pokračujete ve studiu

V tomto případě za vás stát platí pojistné také bez přerušení, po celou dobu studia na vysoké škole, nejdéle ale do 26 let. 

5. Neuspějete v září u opravné zkoušky

Zdravotní pojištění máte v tomto případě pokryté ještě o prázdninách (pokud však po celý měsíc někde nepracujete). Budete však muset řešit pojištění za měsíc září. Pokud už v září nenastoupíte do zaměstnání, nezačnete podnikat, ani se nepřihlásíte na úřadu práce mezi uchazeče o zaměstnání, pak patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Musítě to oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit sám pojistné jako OBZP.

Oznámit zdravotní pojišťovně ale vždy musíte i to, že jste v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání nebo že začínáte podnikat.

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Památky, které povstaly z popela
4 16

Památky, které povstaly z popela. Připojí se kostel v Gutech?

Nezvěstný Julian Cadman
3 21

Chlapec pohřešovaný po útoku v Barceloně byl objeven v nemocnici

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá. Pacienti, někdy posilnění alkoholem, jindy pod vlivem drog, si pak chtějí vyřídit problém s tím, kdo je první na ráně. A je mu jedno, jestli je to sestra nebo lékař, kteří jej mají za chvíli ošetřit.

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení