VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tahák pro čerstvé maturanty: Jak vyzrát na zdravotní pojištění?

Skoro 70 tisíc středoškoláků už má za sebou maturitní zkoušky. S ukončením střední školy souvisí pro některé maturanty mimo jiné i to, že se budou muset začít starat o své zdravotní pojištění. Odkdy platí absolvent střední či vysoké školy zdravotní a sociální pojištění? A co když maturita napoprvé nevyšla? Přinášíme přehled všech situací.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Černý

Pro studenty, kteří byli úspěšní u maturit i přijímaček na vysokou školu, se nic nemění na tom, že za ně pojistné nadále bude platit stát. Je ale důležité, aby pojišťovna věděla, že dotyčný nadále studuje.

Nezapomeňte si proto vždy zjistit, zda vaše vysoká škola oznamuje zdravotní pojišťovně nástupy ke studiu. Dělat to totiž nemusí, protože oznamovací povinnost má sám pojištěnec. U studentů jde zejména o oznámení zahájení a ukončení studia, případně jeho přerušení a znovuzahájení. 

Méně šťastní maturanti pak budou muset zdravotní pojištění řešit buď už o prázdninách (pokud budou po celý měsíc výdělečně činní), nebo nejpozději v září.

Jaké situace mohou nastat?

1. Studium jste úspěšně ukončili maturitou a pokračujete studiem na Vysoké škole

Stát platí za Vás platí pojistné po celou dobu studia, nejdéle však do 26 let. Do toho se zahrnuje také doba od úspěšného vykonání maturitní zkoušky a doba bezprostředně navazujících školních prázdnin. Jelikož budete pokračovat bez přerušení v dalším studiu, nezapomeňte pojišťovně oznámit a doložit zahájení studia na další školy. Kdyby byl zápis do 1. ročníku vysoké školy až v říjnu nebo v listopadu, musíte to zdravotní pojišťovně oznámit do osmi dnů ode dne, kdy jste se tuto skutečnost dozvěděli.

2. Ukončili jste úspěšně maturitou studium na střední škole, ale nepokračujete studiem na vysoké škole

Jestliže po složení maturitní zkoušky nebudete pokračovat ve studiu, platí za vás stát pojistné do konce školního roku do konce školních prázdnin, tedy do 31.8. Nesmíte být však výdělečně činní. Když nastoupíte do zaměstnání, pojistné za vás platí zaměstnavatel, Když se na úřadu práce přihlásíte jako uchazeč o zaměstnání, pojistné platí stát.

V případě, že začnete podnikat, platíte pojištění jako OSVČ. Pokud nic z toho neuděláte a ani za vás z jiného důvodu neplatí pojistné stát, patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. To musíte oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit pojistné v této kategorii.

3. Neudělali jste maturitu a čeká vás opravná zkouška v září

Pokud jste nevykonali maturitu a půjdete na opravný termín, stát za vás platí pojistné taktéž až do 31. 8. Podmínkou však je, že během prázdnin nevykonáváte výdělečnou činnost.
Tato podmínka neplatí, pokud pak u maturity uspějete a budete pokračovat ve studiu na VŠ. Kdybyste tedy v tomto případě po celý měsíc někde pracovali, budete muset potom pojišťovně oznámit a doložit, že dál studujete.

4. Uspějete v září u opravné zkoušky a pokračujete ve studiu

V tomto případě za vás stát platí pojistné také bez přerušení, po celou dobu studia na vysoké škole, nejdéle ale do 26 let. 

5. Neuspějete v září u opravné zkoušky

Zdravotní pojištění máte v tomto případě pokryté ještě o prázdninách (pokud však po celý měsíc někde nepracujete). Budete však muset řešit pojištění za měsíc září. Pokud už v září nenastoupíte do zaměstnání, nezačnete podnikat, ani se nepřihlásíte na úřadu práce mezi uchazeče o zaměstnání, pak patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Musítě to oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit sám pojistné jako OBZP.

Oznámit zdravotní pojišťovně ale vždy musíte i to, že jste v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání nebo že začínáte podnikat.

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Statisíce muslimů na prostranství kolem Velké mešity v saúdskoarabském svatém městě Mekka

Saudská Arábie zmařila teroristický útok v Mekce. Jeden z útočníků se odpálil

Bazén na severovýchodě Turecka, který zabíjel
11

Tři děti i oba jejich zachránce v tureckém bazénu usmažila elektřina

AKTUALIZOVÁNO

Ze školky se ztratily tři děti. Učitelky ani nevěděly jména, uvedla policie

Pátrání po dětech, které se nepozorovaně oddělily od skupiny ekoškolky pobývající v přírodě, dobře dopadlo, ale věc bude mít dohru. Ke čtvrteční události to v pátek připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Podle něj je ale předčasné předjímat, zda případ nakonec skončí u správního orgánu, či dokonce u soudu, anebo se věcí budou zabývat jiné kompetentní orgány.

Takže na shledanou, pane redaktore, odešel Paroubek naštvaně ze studia

/ANKETA/ Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek dnes odešel z živě vysílaného rozhovoru v Českém rozhlasu. Paroubkovi se nelíbily otázky na jeho návrat do sociální demokracie, konkrétně na podmínky dané stanovami. Paroubek chtěl debatovat o politice, když redaktor na dotazech trval, vstal ze židle a se slovy "takže na shledanou, pane redaktore" opustil studio.

AKTUALIZOVÁNO

Drama v Benátkách na Jizerou. V garáži vybuchly plynové lahve

/FOTOGALERIE/ Několik výbuchů v pátek večer před osmou hodinou probralo z klidu obyvatele Smetanovy ulice v historické části města. Plynové láhve tam vybuchly v garáži, která naštěstí nebyla součástí rodinného domu.

Volební průzkum: ANO drtí rivaly, levicové strany dál ztrácejí

/INFOGRAFIKA/ Podle nejnovějšího průzkumu uskutečněného agenturou Phoenix Research si čtyři měsíce před sněmovními volbami hnutí ANO udržuje pohodlný náskok. Od ČSSD ho nyní dělí více než 11 procentních bodů. Nově vzniklá volební dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů by v červnu těsně překročila nutnou desetiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies