VYBERTE SI REGION

Tesco chybně označovalo máslo jako čerstvé

Brno - Označit máslo jako čerstvé, když je jeho trvanlivost delší než 20 dní, byla chyba, potvrdil správní soud.

29.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Obchodní řetězec TESCO chyboval, když v roce 2007 označil zboží dovezené z Belgie jako „čerstvé máslo“, ačkoliv jeho trvanlivost výrazně převyšovala 20 dní. V Česku přitom bylo dovoleno prodávat máslo jako čerstvé jen tehdy, pokud nepřesahovalo dvacetidenní hranici. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tehdy nařídila řetězci zboží stáhnout a přeznačit. Tesco se proti tomu neúspěšně bránilo žalobou a kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, zjistila ČTK z databáze rozhodnutí.

Kontroloři v lednu 2007 našli v jedné z pražských provozoven výrobky značek Les 3 Sapins a Belle de Herve s trvanlivostí minimálně 48 až 69 dní. Na původních obalech byly pro české spotřebitele nalepeny etikety s označením čerstvé máslo. Podle NSS to ale vyhláška nedovolovala. Obchodnímu řetězci prý nic nebránilo v tom, aby namísto nepovoleného označení použil jakýkoliv jiný nápis.

Máslo nebo čerstvé máslo?

„Typicky aby místo spojení ‚čerstvé máslo‘ použil jen slovo ‚máslo‘ či je spojil s jakýmkoli jiným přívlastkem nezakázaným pro produkt daných kvalit českým právem,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Tesco se bránilo tvrzením, že označení „čerstvé“ bylo na másle v souladu s belgickými i unijními předpisy. Proto prý nelze distribuci v Česku bránit. Podle kasační stížnosti měla před českou vyhláškou přednost unijní úprava. Tesco argumentovalo také tím, že běžný český spotřebitel neví, jakou trvanlivost má čerstvé máslo podle českých předpisů.

Nejvyšší správní soud odmítl také argumentaci stížnosti, podle níž vlastně bylo máslo nabízeno v původním belgickém balení. „Na belgickém trhu by spojení ‚čerstvé máslo‘ působilo snad exoticky, ale vzhledem k převažující neznalosti češtiny v Belgii by patrně nemělo pro belgické konzumenty valnou sdělnost,“ reagovali soudci.

Kontrola zjistila nedostatky

Správní soud v rozhodnutí zrekapituloval i další pokračování kontrol belgického másla, které však už nepřezkoumával. Tesco po přelepení přívlastku „čerstvé“ požádalo o uvolnění zboží zpět do oběhu. Inspekce požadavku vyhověla. V únoru 2007 pak kontroloři odebrali v prodejnách vzorky, z nichž některé nevyhovovaly zákonným požadavkům na kvalitu. Máslo bylo nažloutlé barvy s kolonií zelené plísně na povrchu. U dalších vzorků se objevila netypická štiplavá a nažluklá vůně a chuť.

Inspekce pak zakázala prodej másla ze starší zásilky. U čerstvější zásilky zase inspektoři zjistili, že Tesco nepřelepilo slovo „čerstvé“ úplně. I toto zboží musel prodejce stáhnout. V dubnu 2007 za to Tesco dostalo pokutu 100.000 korun.

Autor: ČTK

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies