Účet za marodění bude vyšší
Ilustrační foto Autor: DENÍK/archiv
21.4.2011 07:07
Praha – Za den v nemocnici dáme už za pár měsíců stokorunu, více zaplatíme i za specialistu
Pacienti, kteří si půjdou od podzimu lehnout do nemocnice, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Současný šedesátikorunový poplatek za den hospitalizace totiž bude o 40 korun vyšší. Změna je součástí tak zvané malé reformy, kterou začnou schvalovat poslanci už v příštím týdnu.
Vyšší poplatek se přitom má vztahovat na stejná zařízení jako ten současný – tedy nejen na nemocnice, ale i lázně nebo léčebny. Platit ho zároveň nebudou muset lidé v hmotné nouzi.
Další na řadě
Zvýšení se nelíbí nejen Svazu pacientů, ale také ombudsmanovi Pavlu Varvařovskému. Ten v rámci připomínkového řízení k návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění upozornil na to, že zvýšení regulačního poplatku v případě dlouhodobějších hospitalizací citelně zasáhne rodiny těsně nad hranicí životního minima a seniory. Delší hospitalizace přitom podle něj není v drtivé většině případů projevem pacientovy vůle, ale důsledkem jeho vážného zdravotního stavu.
Stokorunový regulační poplatek v nemocnici není jedinou novinkou, kterou ministerstvo zdravotnictví chystá. Další balík změn, který obsahuje i zdražení návštěvy specialisty bez doporučení praktika, ještě čeká na schválení vládou i koalicí.
„Výše poplatku u specialisty by se měla pohybovat někde mezi 90 až 200 korunami. Chceme však zavést řadu výjimek, například při řešení akutního problému, jako je zranění oka, otrava jídlem nebo zlomenina,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Bez registrace zaplatí víc
Na tyto poplatky se vztahuje limit, takže za rok děti do 18 let a senioři od 65 let nezaplatí více než 2500 korun, zatímco ostatní by za poplatky u lékaře neměli dát více než 5000 korun. Třicetikorunový poplatek se přitom neplatí za klinické vyšetření u pediatra.
Pacienti si připlatí také za návštěvu u lékaře, u kterého nejsou registrováni. Výjimkou budou případy, kdy bude kvůli nemoci či dovolené nutné navštívit lékaře zastupujícího.
„Zavedením poplatku dojde k eliminaci pacientů, jejichž nemoc nebo zranění zvládne ošetřit praktický lékař. Existují totiž specialisté, kteří si pacienty takzvaně vyrábějí. Například přijde pacient s bolestmi zad, lékař diagnostikuje chronické onemocnění a každý měsíc pozve pacienta na kontrolu. Praktik by teď měl být jakýmsi průvodcem zdravotního stavu pacienta,“ dodává Sršeň.
Naopak ušetřit bychom mohli od příštího roku na receptech. Místo třiceti korun za položku na předpisu budeme platit za celý recept.
Šéf České lékařské komory Milan Kubek: Kvůli zdražení přibudou zbytečné návštěvy u praktika
Praha – Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by ministerstvo zdravotnictví mělo nechat na pacientech, ke kterému lékaři půjdou.
Má se zvýšit poplatek za návštěvu specialisty bez doporučení praktika. Myslíte si, že opatření zabrání zbytečným návštěvám lékaře?
My s tím nesouhlasíme. Není prokázáno, že by práce ambulantního specialisty byla dražší než práce praktického lékaře. Pokud bude ten poplatek 200 korun, tak jediné, k čemu povede, je, že pacienti, kteří by jinak šli rovnou ke specialistovi, půjdou k praktickému lékaři jen proto, aby získali doporučení a vyhnuli se placení. Počet kontaktů pacienta s lékaři se tak ještě zvýší.
Měly by se tedy upravovat návštěvy u doktora jiným způsobem?
Nemyslím si, že by pacienti chodili k lékaři zbytečně, i když úchylky jsou různé. Ale takových lidí je minimum a kvůli nim nemá smysl vymýšlet pravidla, která budou otravovat život milionům slušných občanů. Není důvod, abyste když vás bolí oko, chodili pro papír k obvodnímu lékaři. Pacienti nejsou hlupáci, aby se nedokázali rozhodnout, k jakému doktorovi mají jít.
Když lékař neví, že pacient navštěvuje i jiného odborníka, může mu předepsat lék se stejnou účinnou látkou.
Každý pacient by si měl pamatovat, jaké užívá léky, a když to neví, tak si to má napsat na papír a dát lékaři. To je řešení, které nic nestojí a na rozdíl od ostatních spolehlivě funguje. (mk)
Měly by se poplatky zvedat?
Marek Šnajdr: Se zvýšením zcela souhlasím, návrh vychází z koaliční dohody. V nemocnicích bude kompenzovat hotelové náklady, které mají lůžková zdravotnická zařízení spojená s hospitalizací – tedy stravu, praní, elektřinu a podobně. To jsou věci, které by stejně každý občan, kdyby byl doma, musel hradit. V době, kdy se zdravotnickým zařízením prostředků nedostává, je to zvláště důležité. Dalšími poplatky se budeme snažit regulovat pohyb pacienta po systému. Dal bych ale přednost tomu, kdyby všechny tři úpravy poplatků proběhly najednou s jednou novelou zákona a nerozfázovávaly se, jak se to děje.
David Rath: Zdražení ceny lůžko/den ze stávajících 60 na 100 korun, je naprosto asociální, neboť tento poplatek se nepočítá do ochranného limitu, a tudíž musí být zaplacen v každém případě i nemajetnými či nízkopříjmovými skupinami obyvatel. Měsíčně přitom půjde o tři tisíce korun, což pro statisíce občanů není částka vůbec zanedbatelná. Současně je pro sociální demokracii nepřijatelné, aby úřad řízený ministerstvem zdravotnictví enormně zdražil pacientům léky tím, že je označí za podpůrné. Toto rozhodnutí mohou učinit pouze lékaři a odborníci po důkladném prozkoumání všech informací o příslušném léku.
Autor: Michaela Koubová
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Poplatky? Jen na Olomoucku vynesly miliony
Olomouc - Na poplatcích, které mají regulovat zájem o zdravotní péči, jsme zaplatili již několik milionů korun.
Bojíte se poplatků v nemocnici? Pojistěte se
Praha - Pojištění poplatku za pobyt v nemocnici. Novinka, kterou uvádí na trh od 1. února jeden z největších tuzemských pojišťovacích ústavů Česká pojišťovna. Má to však háček.…
Lékař vybíral za měření tlaku
Břeclavsko - Nejeden z pacientů má v hlavě pořádný zmatek. Není jim totiž jasné, za co platit regulační poplatky, a za co ne. Často se pak dostávají do situace, kdy se se svým…
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
U Ratha se našlo dalších 10 milionů: Byly moje, tvrdí otec
Při razii v hostivickém domě bývalého středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha se našlo… celý článek ›
Karolína Kurková v Cannes: Opekla si půlky i ploché bříško
Česká topmodelka Karolína Kurková (28) má neustále napilno. Ani na filmovém festivalu v Cannes si… celý článek ›
Řidič Tykadlo je volný: Soud mu přerušil trest
Vlna protestů a ministerská stížnost přinesly olomouckému řidiči Romanu Smetanovi (30) svobodu, i když… celý článek ›
Tajná svatba Belohorcové: ANO si řekli v hospodě!
VIDEO: Zuzana Belohorcová (36) všechny šokovala tím, že se včera odpoledne tajně provdala za svého… celý článek ›

