VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní Dlouhé stráně dodávají elektřinu už dvacet let

Kouty nad Desnou – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách slaví dvacet let od uvedení do provozu. Za tu dobu vyrobila tolik elektřiny, že by to stačilo třem milionům domácností na celý rok.

16.9.2016 AKTUALIZOVÁNO 16.9.2016
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně funguje už 20 let.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Od prvních plánů do uvedení do provozu ale uběhla dlouhá dvě desetiletí. Stavba začala už v květnu 1978, od začátku ji ale provázely potíže. Několikrát se měnil projekt a technické řešení, pak chyběly devizy na nákup zařízení v kapitalistických zemích.

Na začátku osmdesátých let se dokonce zvažovalo, zda má elektrárna vůbec smysl.

„Objevily se snahy stavbu zastavit s tím, že Československo bude dovážet špičkovou elektrickou energii ze zahraničí, konkrétně z Ukrajiny," připomněl Vladislav Míčka, který byl vedoucím projektantem elektrotechnické části Dlouhých strání.

„Otec" elektrárny Miroslav Kopřiva

Za „otce" elektrárny je považován Miroslav Kopřiva. Na Dlouhé stráně nastoupil už v roce 1980. Nejprve se věnoval technologické části stavby, později byl hlavním inženýrem a pak ředitelem výstavby.

„V době, kdy jsem na Dlouhé stráně přišel, bylo zrovna nešťastné období. Tehdy se rozhodovalo, zda vůbec stavět dál. Na celou pětiletku bylo pro elektrárnu vyčleněno jen tři sta milionů korun, což znamenalo výrazný útlum výstavby. Na druhou stranu to přineslo čas na modernizaci celého projektu. Bylo to ale velké zdržení a dnes těžko uvěřitelný přepych," vzpomíná Miroslav Kopřiva, který se v oboru energetiky pohybuje dodnes.

Více než tři roky se snažil zajistit pouhých sedmdesát milionů devizových korun na nákup technologií na západě. Kvůli zkostnatělým předpisům to ale nešlo a stavbu to zdržovalo.

Výbuch poškodil celou technologii

Vše se změnilo až na začátku roku 1989.

„Teprve pak se podařilo stavbu dostat z útlumu. To byl jeden z těch radostných zážitků," říká Miroslav Kopřiva.

Během výstavby ale zažil i krušné chvíle. Tou nejtěžší byla podle jeho slov havárie, která se stala 10. června 1994.

Při zkušebním provozu tehdy došlo k havárii turbogenerátoru, která skončila výbuchem, jenž těžce poškodil celou technologii.

„Stalo se to téměř v pravé poledne a celé to trvalo jen asi čtyři sekundy. Po výbuchu byla v kaverně a tunelu mlha a kouř, že nebylo vidět na krok. Lezl jsem tam po čtyřech. Hlavní bylo zjistit, jak jsou na tom zaměstnanci. Když mi kolegové ohlásili, že nikdo nepřišel o život, oddychl jsem si," připomíná si osudový den Miroslav Kopřiva.

Další zdržení stavby

Výbuch naštěstí nepoškodil stavební část. Podařilo se sice zabránit ekologické havárii a úniku oleje do řeky a pracovníci zachránili i všechna data, stavbu to ale zdrželo o další dva roky.

Odborníci museli odhalit příčinu havárie, navrhnout změny a posílit konstrukci soustrojí.

Do provozu tak byly Dlouhé stráně uvedené až v červnu 1996 a kompletně dokončené ještě o dva roky později.

Po sametové revoluci se Dlouhé stráně setkávaly s kritikou z řad ekologů. Vyrostly totiž v chráněné krajinné oblasti.

Pamětníci ale vzpomínají, že už tehdy se dbalo na ochranu životního prostředí.

„Původně se například zvažovalo vedení potrubí po povrchu. Kvůli životnímu prostředí se rozhodlo o dražší, ale k přírodě šetrnější variantě pod zemí," připomíná hlavní inženýr výstavby Jan Höll.

Odborník pobavil houfnicemi

Technická řešení se musela přizpůsobit zájmům ochrany přírody.

„Tehdy například přišel jeden ´odborník´ s nápadem, že by se mohly tunely pro přivaděče vody vystřílet dělostřeleckými houfnicemi. Vzbudilo to velké pobavení," přidává úsměvnou historku Jan Höll.

Na stavbě se potýkali s dnes neuvěřitelnými podmínkami. K dispozici například měli jedinou telefonní linku.

Na druhé straně bylo podstatně rychlejší administrativní vyřizování.

„Stavební povolení na hlavní část mělo jen deset stran, z toho polovina byl samotný výčet objektů. Jeho vydání netrvalo déle než měsíc. V dnešní přetechnizované době by žádné podobné dílo nevzniklo," dodává Jan Höll.

Elektrárna s mnoha pozitivy

Podle Miroslava Kopřivy přečerpávací elektrárna měla a má mnoho pozitiv.

„Česká energetika získala nejvýkonnější zdroj regulačního výkonu dnes známý po celé Evropě a naše firmy zase zkušenosti s výrobou náročných technologických součástí," připomíná.

Do regionu také přišly peníze na stavbu silnic a vodních zdrojů a postavila se stovka bytů pro pracovníky elektrárny na sídlišti v Loučné nad Desnou.

Dělníci, kteří léta pracovali na stavbě elektrárny, měli nadprůměrné příjmy. Elektrárna také přispěla k výchově nové generace odborníků.

Unikátní vodní dílo přitahuje desítky tisíc lidí ročně

Dlouhé stráně se mohou chlubit hned třemi nej. Mají největší reverzní vodní turbínu v Evropě, jsou vodní elektrárnou s největším spádem a zároveň s největším instalovaným výkonem v České republice.

V energetické soustavě naší země plní elektrárna, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, nezastupitelnou roli. Pomáhá vykrýt výkyvy v poptávce po elektřině.

Slouží vlastně jako obrovský akumulátor. V době špičky vyrábí elektřinu a dodává ji zákazníkům.

Naopak v době přebytku, především v noci, se voda čerpá z dolní nádrže do horní.

Stále větší význam mají Dlouhé stráně ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů elektřiny.

„Kvůli změněným podmínkám na trhu s elektrickou energií v Evropě dostává elektrárna teprve v posledních letech pořádně zabrat. Dřív byl přečerpávací cyklus určený dnem a nocí. Teď se mění i několikrát za den, aby se podařilo vykrýt výkyvy v sítí," vysvětlil ředitel vodních elektráren skupiny ČEZ Petr Maralík.

Osmdesát tisíc návštěvníků ročně

Ojedinělé parametry i historie výstavby vodního díla Dlouhé stráně se také staly velkým turistickým lákadlem. Ročně sem zavítá kolem osmdesáti tisíc lidí.

„Začátkem příštího roku očekáváme v elektrárně miliontého návštěvníka," doplnil Petr Maralík.

Horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem na dohled od vrcholu Pradědu se stala jedním ze symbolů Jeseníků a získala přezdívku magické oko.

Několikrát zvítězila v anketách o největší zajímavost či unikát České republiky.

Díky moderní šestisedačkové lanovce z Koutů nad Desnou, která byla zprovozněná v roce 2011, se horní nádrž stala dostupnější i pro méně zdatné návštěvníky.

Od horní stanice lanovky vede k nádrž čtyři a půl kilometru dlouhá cesta, kterou využívají jak pěší turisté, tak cyklisté nebo v zimě běžkaři.

Letošní dvacáté výročí od zahájení provozu si elektrárna připomíná sérií akcí. Ty odstartovaly už v dubnu uvedením Havlovy hry Audience přímo v podzemí elektrárny.

Dlouhé stráně uspořádaly také soutěž o maskota elektrárny nebo dětský den.

Oslavy vyvrcholily ve čtvrtek 15. září, kdy se zde konala konference a setkání energetiků, bývalých zaměstnanců a partnerů elektrárny.


Tři nej Dlouhých strání
1. Největší reverzní turbína v Evropě výkon 325 MW
2. Elektrárna s největším spádem v ČR 510,7 metru
3. Vodní elektrárna s největším instalovaným výkonem v ČR - 650 MW

Autor: Michal Krestýn

16.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies